Inzerce
Google překladač: English Deutsch

08-walter-01Co přesně se skrývá pod slovy „ speciální nástroje“ ? Tato skupina nástrojů není vyráběna sériově, ale podle individuálních potřeb zákazníků a to pro obrábění konkrétních dílců či tvaru.

Použití speciálních nástrojů směřuje především do velko sériové výroby, ale není to rozhodně podmínkou. V kritických aplikacích je například sdružený, dokončovací nástroj nutností pro dodržení souososti dvou, či více otvorů. I v ostatních případech, jako komplikované tvary, zpětné obrábění a extrémní vyložení, jsou tyto nástroje mnohdy jedinou volbou.

 

08-walter-02Stupňovitý vrták ze slinutého karbidu

Otázka ceny a dodací lhůty

Zdánlivou nevýhodou speciálních nástrojů je vyšší cena a delší dodací termín, způsobené složitostí a malou sériovostí výroby. I v této oblasti udělali renomovaní výrobci nástrojů velký krok dopředu a vytvořením specializovaných výrobních buněk za použití nejnovějších 3D-konstrukčních softwarů,které automaticky generují CNC program a následnou výrobou nástroje, tento problém významně zredukovali.

08-walter-03Tvarová vyměnitelná břitová destička v 3D modelu

Tvarové nástroje

V zásadě můžeme rozdělit nástroje na tvarové a kombinované. U tvarových nástrojů převládají vrtáky a frézy ze slinutého karbidu, pájené nástroje a nástroje z HSS.Vyjímkou nejsou ani vyměnitelné břitové destičky, vyrobené technologií slinováním a eventuélně broušením na požadovaný tvar.

08-walter-04Soustružnický držák - příklad sdruženého nástroje

Kombinované nástroje

Kombinované nástroje patří mezi významnou skupinu v oblasti speciálních nástrojů. U stupňovitých, či sdružených nástrojů se nejen zkrátí strojní čas, ale take odpadají vedlejší přejezdy, výměna nástroje, redukce poloh v zásobníku a snížení sortimentu nástrojů. Nejčastěji se bavíme o vrtácích do plna včetně sražení či zahloubení, stupňovitých nástrojích jako jsou záhlubníky,výstružníky a soustružnické držáky.

08-walter-05Vrták do plna se sražením hrany

Často se používají sdružené nástroje, vykonávající dvě rozdílné technologické operace (např. čelní fréza s vrtákem ze slinutého karbidu). Zde musíme mít na zřeteli rozdílné řezné parametry a s tím spojenou konstrukci nástroje včetně dynamického vyvážení.

08-walter-06Čelní fréza s vrtákem ze slinutého karbidu

Kazety

U velkých, či přesných průměrů je řešením kazeta.Tento prvek nachází uplatnění také u velkých průměrů kotoučových fréz či frézovacích hlav. Kazety jsou většinou axiálně a radiálně stavitelné, některé typy mají i Mikro-mechanismus pro nastavování v setinách milimetru.

08-walter-07Kombinovaná vrtací tyč včetně kazet a tělesa hliníku

Obrábění kvalitně a ekonomicky

Řečeno závěrem, speciální nástroje jsou dnes již nedílnou součástí obráběcího procesu a výrobci nástrojů jim věnují intenzivní pozornost. Aktivním nasazením těchto zákaznicky a technologicky orientovaných řešení je tak možno jednoznačně přispět ke zvýšení productivity procesů obrábění, uspořit na strojních časech a tím zvýšit kapacitu výroby. Jako třešnička na dortu je pak možnost snížení počtu upnutí nebo dokonce nahrazování dokončovacích operací, nejčastěji broušení, kde se snoubí nové technické možnosti strojů jako přesnost a tuhost. Možnostmi využívání moderních řezných materialů v oblastech HSC a HPC to jednoznačně potvrzují. Viz obr. 8 náhrady technologie broušení frézováním.

08-walter-08Kazetová kotoučová fréza

Inzerce
Inzerce

Kalendář akcí

<<  Listopad 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
151617
18192021222324
252627282930 

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..