Google překladač: English Deutsch
v nové výrobě i jako podpora při generálních opravách

Společnost Fermat patří k významným výrobcům a distributorům obráběcích a tvářecích strojů. Převážná většina jejich produkce směřuje do zahraničí, kde udržuje dobré jméno České republiky, jako dodavatele spolehlivých a výkonných obráběcích strojů. Hladký provoz v halách společnosti Fermat je v Praze i v Brně podporován spolehlivými jeřáby značky ITECO-ABUS. O zkušenostech s touto manipulační technikou jsme si povídali s výrobním ředitelem Fermatu, panem Milanem Králem.

T+T: Pane Králi, představte nám prosím firmu Fermat.
Firma Fermat vznikla počátkem 90. let jako obchodní společnost zabývající se nákupem a prodejem většinou použitých obráběcích strojů. Trh se v té době pomalu rozšiřoval a třídil a mimo jiné vzrůstala poptávka po CNC strojích. To byl také prvotní impuls k tomu, aby doposud čistě obchodní společnost Fermat započala i s vlastní výrobní činností. Firma se nejprve zaměřila na vodorovné vyvrtávačky, a to zejména na modernizaci vyvrtávaček od renomovaných výrobců, nejčastěji generální opravy spojené s přestavbou klasického stroje na CNC, později i na výrobu vlastních strojů. V současnosti dodáváme převážně do Evropy, ale i do zámoří kovoobráběcí a tvářecí stroje, inovované vodorovné vyvrtávačky, modernizované lisy, lisovací linky a brusky.

T+T: Kolik lidí Fermat zaměstnává a kde se nacházejí výrobní prostory?

Z původních 18 zaměstnanců v roce 1993 se do dnešního dne zvýšil jejich počet na více než 350. Hlavní prostory máme zde v Brně Tuřanech, kde pracujeme ve dvou halách o celkové ploše asi 6 600 m2. Pro pokrytí požadavků zákazníků vznikly také nové prostory v Praze Hostivaři, kde disponujeme plochou 5 300 m2. Všechny moderní haly jsou kompletně vybaveny nejenom obráběcími stroji, ale také manipulační technikou. Zdvihací a manipulační technika ve Fermatu má značku ITECO-ABUS.

T+T: Jakými zdvihacími prostředky z produktů ITECO disponujete?
Používáme zde jedno i dvounosníkové mostové jeřáby a několik sloupových speciálních jeřábů. Největší hala je osazena celkem 5 mostovými jeřáby, v jedné lodi máme 20tunový a 5tunový jeřáb ITECO a 12,5tunový jeřáb Krantechnik, to je jediný jeřáb jiné značky, který tu provozujeme. Pro běžnou montážní manipulaci nám vyhoví jednonosníkový 5tunový jeřáb a pouze na převážení hmotnějších dílů jako loží a podobně teprve využijeme ty dvounosníkové. V druhé lodi je to složení pestřejší, podobně tam máme dva dvounosníkové mostové jeřáby o nosnostech 12,5 a 20 tun, ale navíc jsou zde umístěny i tři sloupové jeřáby ITECO. Jeden sloupový jeřáb pro břemena do 1 tuny a dva do 1,5 tuny, odlišné je i jejich ovládání, jeřáb s menší nosností se otáčí ručním tahem za řetěz, což je pro rychlé skládání bez nároků na přesnost ideální. Dva sloupové jeřáby s vyšší nosností už mají ovládané i otáčení ramene. Ve vedlejší menší hale máme stálejší sortiment dílů, se kterými potřebujeme manipulovat, takže tam pracují dva mostové jeřáby do 12,5 tuny. Všechny mostové jeřáby máme s dálkovým radiovým ovládáním, což je velká výhoda. Nedovedu si představit, že bychom se bez radiového ovládání v naší práci obešli.

T+T: Jakou manipulační techniku používáte ve výrobní hale v Praze?

Moje pracoviště je tady v Brně, takže podrobnosti vám bohužel neřeknu. V nové pražské hale máme určitě také ITECO.

T+T: Proč jste si pro svoje nové montážní a výrobní prostory vybrali právě značku ITECO-ABUS? Čím ITECO vyhrálo boj v současné tvrdé konkurenci?

Na prvním místě je pro nás velice dobrá spolupráce s firmou ITECO. Z hlediska ceny se domnívám, že ve standardním jeřábovém sortimentu se ITECO pohybuje na srovnatelné hladině jako ostatní, ale pořizovací náklady jsou jen jednou z položek, kterou jsme brali při výběru v úvahu. Ve všem, co jsme potřebovali nám vyšli maximálně vstříc, většinu vybavení máme na leasing, dodržení termínů bylo z jejich strany příkladné. Díky tomu, že obě firmy sídlí v Brně, může být naše spolupráce velice operativní. Když se vyskytla závada, ještě ten den k ní přijel technik. Stejně bezproblémové jsou pravidelné revize a podobně. Dodatečně mohu také říci, že ve srovnání s jedním mostovým jeřábem Krantechnik, který tu používáme, jsou pojezdy jeřábů ITECO viditelně rychlejší.

T+T: Zpracovávali jste si výběrové řízení sami nebo jste požádali o audit jeřábové techniky nezávislou firmu?
Výběrové řízení jsme si zpracovávali sami, na žádnou nezávislou firmu jsme se neobraceli. Většinu věcí, pokud můžeme, si řešíme sami, a to byl i případ jeřábů. Rozhodli jsme se pro ITECO-ABUS a bylo to dobré rozhodnutí. Když potřebuji další nabídku, není nic snazšího, než zvednout telefon a zavolat. Nejpozději druhý den už sedíme u stolu se zástupcem firmy ITECO a domlouváme se o možných variantách. Zkrátka věci se řeší v okamžiku, kdy my potřebujeme a nic se zbytečně neprotahuje.

T+T: Využili jste standardní nabídky nebo se pro Vás připravovaly speciální modifi kace nebo osazovala speciální výbava?

Vždycky jsme využili standardní nabídky jeřábů i dálkového ovládání. Obchodnímu zástupci jsme sdělili naše potřeby a požadavky a on vybral z nabídky typ, který by nám vyhovoval. Tímto způsobem jsme vždy došli ideálnímu řešení, nevzpomínám si, že by se někdy vyskytl problém. Pro naše potřeby plně dostačil sortiment, který nabízí ITECO standardně. Krátkodobě jsme zvažovali instalovat jeřáby s vážením, ale upustili jsme od toho, protože bychom vážení využili jen velmi okrajově a výhody, které by nám přineslo, by neodpovídaly investici.

T+T: Jak dlouho u Vás jeřáby ITECO pracují a jaké s nimi máte zkušenosti?

Většina jeřábů je tu tak dlouho, jak dlouho zde stojí hala, to znamená tři roky. 2 otočné sloupové jeřáby zde pracují 2 roky a mostový 5tunový jsme sem nainstalovali před rokem. Žádné vážné problémy se za tuto dobu nevyskytly. Spolupráce s firmou ITECO po celou dobu probíhá na velice dobré úrovni.

www.iteco.cz
www.fermatmachinery.com

Inzerce

Kalendář akcí

<<  Duben 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
202122242526
27282930   

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..
Inzerce