Google překladač: English Deutsch
T+T 10/2008

Orlík-Kompresory uvádí na trh modernizovanou řadu šroubových kompresorů ORL 4 – 5,5 -7,5 EO. Kromě mnohých technických vylepšení se kompresory typové řady ORL EO vyznačují velmi tichým a ekonomickým provozem.

Šroubové kompresory typové řady ORL EO jsou určeny pro trvalý provoz zejména v malých a středních firmách (od autodílen, menších lakoven, potravinářských firem až po čistírny odpadních vod atp.), u nichž spotřeba stlačeného vzduchu v čase nepřekročí
66 m3/h. Z tohoto důvodu jsou vybaveny plně automatickým systémem řízení chodu kompresoru, který řídí dodávku stlačeného vzduchu v závislosti na momentální potřebě jeho odběru. Jedná se o šroubové kompresory s jednostupňovou šroubovou jednotkou, které jsou mazané olejem. Zásobník oleje je integrován přímo do bloku kompresoru, který zajišťuje také další funkce, a to hrubé odlučování oleje ve skříni, jemnou separaci a filtraci oleje, udržování min. tlaku včetně filtrace a regulace nasátého vzduchu. Oproti předchozí generaci je použita nová šroubová jednotka NK 40. Odlišným uspořádáním jednotlivých částí kompresoru došlo také ke zmenšení jeho celkových rozměrů.

Nová konstrukční řešení
Zcela novými prvky v konstrukčním řešení šroubových kompresorů ORL 4 – 5,5 – 7,5 EO jsou například drážkový řemen, samonapínací mechanismus řemenu, kruhový chladič ze štípaného hliníku aj.
Výhodou použití chladiče ze štípaného hliníku (oproti tradičnímu voštinovému nebo trubkovému chladiči) je především zjednodušení konstrukce a velikosti vlastního kompresoru, snížení výrobních nákladů a tím i koncové ceny výrobku. Tím, že chladič ze štípaného hliníku je v podstatě vyroben a tvarově přizpůsoben kompresoru na míru, se dosáhlo nejen úspory místa, ale navíc mohl být konstrukčně umístěn tak, aby místo dvou ventilátorů určených k odvodu tepla z motoru a chladiče byl použit pouze jeden. Oproti klasickému voštinovému chladiči je u chladiče ze štípaného hliníku také větší celková chladicí plocha.
Hlavní přednost plochého drážkového řemene spočívá především ve zvýšení energetické účinnosti při přenosu hnací energie z elektromotoru na šroubovou jednotku, a to až o 3 % výkonu. Drážkový řemen díky svému tvaru navíc nevyžaduje tak velký průměr řemenic jako klasický klínový řemen, čímž mohlo dojít k celkovému zmenšení rozměru převodu a také jeho hmotnosti. Ve spojení s automatickým napínáním řemene bylo dosaženo výrazného zvýšení životnosti a celkové spolehlivosti převodu. „Řemen tedy není nutné v provozu ani kontrolovat, ani napínat, a tak se stává tento řemenový převod v podstatě bezúdržbovým. Dosahuje se tím nejen zvýšení uživatelského komfortu, ale především celkového snížení nákladů na provoz kompresoru. Optimálním napnutím řemene se totiž zvyšuje účinnost stroje a životnost převodovky,“ říká šéfkonstruktér společnosti Orlík-Kompresory Bohuslav Šilar.
Výraznou předností nových šroubových kompresorů typové řady ORL EO je jejich malá hlučnost. „Například u starého provedení ORL 5,5 EO dosahovala hladina hluku úrovně 77 dB, zatímco u modernizovaného provedení se snížila o 11 dB, tedy na 66 dB. Pokud převedeme tyto údaje z logaritmické hodnoty – dB představuje logaritmické vyjádření intenzity zvuku – do procentuálního vyjádření, můžeme konstatovat, že výsledná hladina hluku se snížila o více jak 50 %. Takto razantní snížení hlučnosti zcela jistě přispěje ke zkvalitnění pracovního prostředí v malých a středních firmách, které si nemohou dovolit samostatnou kompresorovnu zvukotěsně oddělenou od ostatních výrobních prostor,“ říká Ing. Martin Pišín ze společnosti Orlík-Kompresory. Výslednou hlučnost u nových šroubových kompresorů ORL EO, které jsou vyráběny především jako nekapotované, lze ještě dodatečně snížit použitím kapoty. Ve své výkonové kategorii tak modernizované šroubové kompresory ORL 4 – 5,5 – 7,5 EO představují technologickou špičku a bezesporu patří k nejtišším.
Kromě těchto výhod došlo také ke snížení plochy potřebné pro instalaci kompresorové stanice snížením hloubky kompresoru z 60 cm na 55 cm a ke snížení váhy kompresoru o 5 %, tedy na 141 kg

Výbava kompresorů ORL EO

Standardně jsou všechny šroubové kompresory typové řady ORL EO dodávány s tlakovou nádobou o objemu 300 l nebo 500 l, popřípadě také s kondenzační sušičkou s rosným bodem 3 °C jako kompletní stanice. Výhoda použití kondenzační sušičky společně s kompresorem spočívá především v zamezení kondenzace vody v tlakovém potrubím, čímž dojde k prodloužení jeho životnosti. Mezi základní výbavu patří také množství kontrolních a bezpečnostních zařízení, jako je např. ventil minimálního tlaku, jenž zajišťuje požadovaný tlak v mazacím systému, počítadlo provozních hodin, pojistný ventil na tělese stroje, manometr, bezpečnostní termostat oleje, který při překročení maximální povolené teploty oleje (asi 105 °C) vypne kompresor, nadproudové tepelné jisticí relé, chránící elektromotor proti přetížení aj. Samozřejmostí je automatické odlehčení, umožňující snížení tlaku při zastavení kompresoru tak, aby restart neprobíhal do protitlaku.
Mezi volitelné příslušenství, jimž může být kompresor na přání zákazníka vybaven, patří filtrace, sušení vzduchu, tlakové rozvody a také pneumatické nářadí.

www.orlik.cz

Kalendář akcí

<<  Září 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14
21222324252627
282930    
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..