Google překladač: English Deutsch

Na nových stacionárních šroubových kompresorech SX a SXC německé firmy Kaeser Compresoren z Coburgu jsou použity elastické klínové řemeny Contitech CONTI-V_MULTIRIB®.
Odstranění napínacího mechanismu
Řemeny profilu PK byly vůbec poprvé v praxi použity k pohonu kompresorů. Řemeny mají elastické tažné vlákno, nemusí být dopínány a pracují prakticky bez údržby. Výhody jsou jednoznačné: „Původní neelastické drážkové řemeny musí být nejprve nasazeny a po určité době záběhu dodatečně dopnuty,“ vysvětluje Dietmar Pohl, vedoucí vývoje ContiTech PTG Segment Industrie. „U našich drážkových řemenů je potřebné napnutí započítáno do zvýšeného předpětí, a tím je dosaženo cílového stavu, aniž bychom museli řemeny dopínat.“ Díky elastickému řemenu může firma Kaeser, jeden z největších výrobců kompresorů v Evropě, kompletně odstranit napínací mechanismus ze svých strojů.

Vysoká teplotní odolnost
Další výhodou je vyšší teplotní odolnost speciálního materiálu na bázi EPDM směsi.
„Ani trvalý provoz při teplotách nad 80 stupňů nemá vliv na vlastnosti řemenu,“ zdůrazňuje pan Pohl. Kompresory firmy Kaeser s tímto řemenem je spolehlivě možno použít i při extrémních venkovních teplotách až 45 stupňů.

Snížení chvění a hlučnosti
Konstrukce kompresoru s elastickým řemenem přináší řadu výhod i v konkrétních aplikacích. Například v autodílnách, kde kompresory slouží k výrobě stlačeného vzduchu pro utahovací zařízení, elastické řemeny lépe tlumí rázy a kompresory pracují prakticky bez vibrací. To zmenšuje nároky na všechny součásti a zvyšuje životnost kompresoru. Dochází ke snížení hlučnosti a zlepšení pracovního prostředí.

Jednoduchý servis
Při servisu kompresoru a plánované výměně řemenů se díky pevné osové vzdálenosti a pevné pozici kompresorového bloku zjednodušuje výměna a nemůže dojít k nastavení špatného předpětí. Řemen je podle požadavků výrobce navržen na servisní interval 6 000 hodin. Jelikož pohon kompresoru je snadno přístupný, výměna řemenu probíhá velice rychle a jednoduše. Při provozních zkouškách je v současnosti testována možnost zvýšení servisního intervalu až na 12 000 hodin.

Malé rozměry pohonů
Díky řemenům CONTI-V_MULTIRIB® získali konstruktéři firmy Kaeser nejenom zvýšenou životnost pohonu, ale i větší svobodu v navrhování. „Řemeny přenáší maximální zatížení při použití velmi malých průměrů řemenic a umožňují svou pružností vytvoření kompaktních převodů s různými převodovými poměry,“ zdůrazňuje pan Pohl z firmy Contitech. K dokonalé kompatibilitě a spolehlivosti přispívá normalizovaný profil řemenů a řemenic (ISO 9981; DIN 7867; profil PK rozteč 3,56 mm). Nové kompresory Kaeser řady SX mají základovou plochu 0,37 m2 (kompresory řady SXC s integrovanou sušičkou vzduchu mají 0,62 m2) a vyrobí za 1 minutu 800 l stlačeného vzduchu (při tlaku 8 barů). Na základě ověřených výhod elastických řemenů při výrobě i použití kompresorů plánuje v budoucnu firma Kaeser nahradit dosud používané klínové a běžné drážkové řemeny v lehkých pohonech kompresorů elastickými drážkovými řemeny.

 

www.tyma.cz

Kalendář akcí

<<  Září 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14
21222324252627
282930    
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..