Google překladač: English Deutsch

Při příležitosti 5. výročí působení firmy SAAB ve Slavově, uspořádala tato mezinárodní společnost setkání s novináři, kde představila šíři svých aktivit. Jedním z důvodů vzniku této pobočky v roce 2011 byl pronájem stíhacích letounů Gripen Českou vládou a závazek SAABu mít zde ke svým strojům odpovídající servisní zázemí. SAAB Czech zaměstnává v současné době ve Slavkově 125 lidí, kteří zde pracují na celé řadě originálních projektů.

saab1

Hlavním zaměřením společnosti SAAB je obranný průmysl, anglicky millitary business. Projekty, kterým se ve Slavkově věnují, spadají do sekce Training and simulation – výcvik a simulace. Jde o práci na jedinečných úkolech, které vyžadují velký vklad originálního myšlení, konstrukční zdatnost a také velkou rychlost.

SAVIT
Jedním z hlavních projektů, na kterých ve Slavkově pracují, je simulátor pro ovládání lehkých palných zbraní: SAVIT. Systém umožňuje trénink ovládání zbraně a především střelby a taktiky, je bezpečný a umístitelný do jakékoliv dostatečně velké místnosti. Výrobce velmi dbá na realističnost výcviku, graficky propracovaná scéna je samozřejmostí. Stejně realisticky jsou vytvořeny i zbraně, tak aby celkovou hmotností a jejím rozložením odpovídaly skutečným. V současnosti je součástí simulátoru SAVIT asi 20 nejběžnějších typů zbraní, tzn. 20 typů realistických modelů pro simulaci střelby, ale do „hry" lze zapojit i reálné zbraně, které je potřeba vybavit nástavcem na hlavni a „krabičkou" za pasem cvičence. Aby si cvičenci nepěstovali špatné návyky, modely zbraní vytvářejí při střelbě zpětný ráz a zásobníky si „pamatují" kolik v nich je nábojů – přestože se ve skutečnosti „střílí" pouze laserovým paprskem.

saab2b

Řidičské a posádkové simulátory
Řidičské simulátory jsou vhodné jak pro armádní, tak pro civilní využití. Dříve obvyklé desky s projekcí před kabinou vozidla dnes nahradily obří LCD panely. Ty nabízejí realističtější zážitek a při jejich použití nevznikají žádná „slepá místa" bez projekce. Pro představu, o jak velký byznys se jedná uveďme, že je v současné době v běhu prodej 600 simulátorů nákladních automobilů Ashok Leyland indické armádě. Pořizovací cena jednoho simulátoru je přes 10 milionů korun. V tomto případě bude výroba probíhat z logistických důvodů přímo v Indii, slavkovská pobočka není zaměřena na vysokou produkci, ale na know-how.

Posádkové simulátory jsou náročnější, protože kromě řidiče jsou určeny ještě pro další dvě osoby – střelce a velitele. Kabina řidiče i prostor pro střelce a velitele jsou umístěny na tříosých nebo šestiosých pohyblivých základnách, které se pohybují s rozdílnou dynamikou, tak jak to odpovídá přední a zadní části bojového vozidla.

saab4

Co se vyplatí simulovat?
Simulátor pro výuku řidičů či operátorů se vyplatí u všech zařízení, jejich provoz je extrémně náročný, drahý nebo nebezpečný, a které jsou náchylné na poškození. Světlo světa tak ve společnosti SAAB ve Slavkově spatřil letecký simulátor, simulátor leteckého provozu nebo také simulátor ropné plošiny. V těchto a dalších oborech jsou simulátory skvělými pomocníky při výcviku pracovníků, kteří získají potřebné návyky a modely chování ještě dříve než nastoupí do „ostrého" provozu, kde na jejich schopnostech a správných reakcích budou záviset životy lidí.

saab5

Prototypy
Jedním z úkolů SAAB Czech je také výroba prototypů všeho druhu. Některé jsou dále využité k sériové výrobě v některém ze závodů SAAB, jiné prototypy jsou již finálními výrobky, které souží například k marketingovým účelům. Pro výrobu prototypů je zde k dispozici pestrá škála technologií: CNC obráběcí stroje, řezání vodním paprskem, zařízení pro svařování, ale také třeba vlastní optická dílna a samozřejmě centrum 3D tisku.

saab2

Jiří Veselý, Managing Director ve společnosti SAAB Czech s.r.o.

Modely Stíhačů Gripen
V oblasti prototypů byla v nedávné době jednou z velkých výzev konstrukce modelu stíhačky Gripen v životní velikosti. Pro prezentační účely bylo třeba vytvořit takový model, který se vejde do dvou ISO kontejnerů a dva pracovníci jej dokáží sestavit v průběhu 4 hodin. Zaměstnanci SAAB Czech vytvořili nakonec dva takové modely, které jsou tvořené kombinací kovu, dřeva a sklolaminátu, jsou kompletně vybavené, zařízení kabiny je podsvícené a ze vzdálenosti několika metrů jsou k nerozeznání od skutečných letounů.

saab2c

saab2a

saab3

saab 03

saab 04

saab 02

saab 01

 Kalendář akcí

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..