Inzerce
Google překladač: English Deutsch

e poptavka„Největším tahounem v počtu i objemu poptávek jsou stále stavební práce a materiály. Značné oblibě se také těší dřevo, doprava, stroje či služby," říká Otto Kočí, ředitel služby ePoptávka.cz, která šetření provedla. „Nejvyšší nárůst byl zaznamenán v oblasti poradenských služeb, jejichž počet vzrostl o 106 % a objem dokonce o 184 %," upozorňuje na zajímavý trend Kočí.

Češi nejčastěji vyhledávají dodavatele stavebních prací a materiálů. V první polovině tohoto roku bylo v této oblasti zadáno 19 373 poptávek, což v meziročním srovnání znamená 43% nárůst. Dalšími nejčastěji poptávanými artikly jsou dřevo se 4 593 poptávkami (66% nárůst), doprava se 3 521 poptávkami (27% nárůst) či auto-moto se 2 755 poptávkami (9% nárůst). TOP5 doplňují i přes svůj 20% pokles stroje se 3 369 poptávkami. Nejmarkantnější přírůstek v počtu poptávek však zaznamenávají poradenské služby (106% nárůst) a IT telekomunikace (54% nárůst). „Je zřejmé, že oblíbenost poptávkových systémů koresponduje s ekonomickou situací na trhu. Od stavebnictví, strojního a automobilového průmysl se zájem uživatelů přesouvá k informačním technologiím, poradenství a jiným druhům služeb, jež napomáhají firmám zlepšit jejich výkonnost," vysvětluje ředitel ePoptávka.cz, Otto Kočí.

Tendece současného trhu
Obdobné tendence můžeme pozorovat i v objemu poptávek. První příčky v celkovém objemu poptávek si opět drží stavebnictví s více jak 2 miliardami Kč, což v meziročním srovnání znamená 10% nárůst. Následují reality s více jak 1 miliardou Kč (7% pokles), služby s cca 500 miliony Kč (30% nárůst), auto-moto s cca 350 miliony Kč (23% nárůst) a stavební materiály s cca 330 miliony Kč (14% nárůst). Nejsignifikantnější přírůstek v objemu poptávek však opět zaznamenávají poradenské služby (184% nárůst) a IT software (179% nárůst). Sílící poptávka je patrná i v oblasti cestování (9% nárůst), elektroniky (4% nárůst) a reklamy (16% nárůst).
„Vývoj trhu elektronických poptávek značně podléhá sezónním výkyvům," dodává Otto Kočí z ePoptávka.cz. „Zvýšený zájem o dodavatelské služby můžeme pozorovat především od března do května. Červen je naopak díky prázdninovému období spíše umírněný."

Teritoriální členění epoptávek
Pokud se na vývoj elektronických poptávek podíváme z pohledu geografického, zjistíme, že nejčastěji vyhledávají dodavatele tradičně v Praze a Středočeském kraji. Významný podíl v počtu poptávek má i Jihomoravský, Moravskoslezský a Ústecký kraj. Největšího pokroku dosáhl naopak Středočeský (20% nárůst), Liberecký (17% nárůst) a Ústecký kraj (16% nárůst). Meziroční pokles byl zaznamenán pouze v kraji Vysočina, kde počet poptávek klesl oproti minulému roku o jedno procento.

To, že je služba ePoptávka.cz efektivní a stále oblíbenější, dokazují i konkrétní počty poptávajících. Od doby, kdy společnost v roce 2004 vstoupila na český trh, počet poptávajících každoročně narůstá o desítky procent. Službu využívají především malé a střední firmy, státní instituce i živnostníci. Poptávající oceňují zejména rychlost, jednoduchost a výhodnost systému výběrového řízení, které portál svojí podstatou nabízí. Používání systému ePoptávka.cz je pro ně bezplatné a přitom ještě mohou při samotném nákupu ušetřit až 30 % průměrné ceny.

Inzerce
Inzerce

Kalendář akcí

<<  Červen 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
2430

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..