Google překladač: English Deutsch

Představitelé společnosti AES Martiza East 1 Ltd., pobočky amerického energetického koncernu AES Corporation (AES), slavnostně podepsali finanční kontrakt na výstavbu nové elektrárny AES Maritza East. Nová elektrárna, jejíž výstavba bude stát zhruba 1,1 miliardy EUR, bude do sítě dodávat zhruba 670MW.

ene_1.jpg

Dohoda o půjčce ve výši zhruba 970 milionů EUR byla dnes v Sofii podepsána s finančním konsorciem, které tvoří Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Calyon, BNP Paribas a ING Bank. Část dluhu bude zajištěna německými a francouzskými exportními agenturami a Multilaterální garanční agenturou Světové banky. Zbytek bude investovat vlastník elektrárny.

Paul Hanrahan, prezident a CEO společnosti AES, který do Bulharska na slavnostní podpis přiletěl, prohlásil: “Bulharsko prochází obdobím dobrého ekonomického růstu, politické stability a nabízí též dobré příležitosti v energetickém sektoru, které jsou spojené s přípravou země na přistoupení k Evropské unii. Bulharsko potřebuje elektřinu pro svou ekonomickou expanzi a naše nová elektrárna výrazně přispěje k pokrytí potřeb bulharské ekonomiky a zároveň umožní zemi udržet si silnou pozici exportéra energie do okolních zemí.”

Slavnostnímu aktu byl přítomen i bulharský ministr energetiky a hospodářství Rumen Ovčarov a též zástupci hlavních klientů nové elektrárny, Národní elektrárenské společnosti, dále představitelé Martiza East Mines, zástupci Státní regulační komise pro vodohospodářství a energetiku a členové Energetického, hospodářského a finančního rozpočtového výboru parlamentu. Slavnostního podpisu se zúčastnil rovněž americký velvyslanec v Bulharsku John R. Beyrle.

“Podařilo se nám dosáhnout významného milníku. Nyní se můžeme zaměřit na přípravu stavebních prací, které začnou počátkem příštího roku,” prohlásil výkonný ředitel projektu AES Maritza East 1 Matthew Bartley. “AES Maritza East 1 bude nejnovější, nejvýkonnější a nejčistší elektrárnou na tuhá paliva v Bulharsku. Bude splňovat kritéria Světové banky i ekologické standardy Evropské unie. Elektrárna bude používat špičkovou technologii a zařízení. Jsme velice rádi za podporu, které se nám dostalo v tomto projektu od bulharské vlády a těšíme se na dlouhodobé partnerství.”

Společnost AES a její dceřinná společnost očekávají, že podmínky pro první čerpání fondů se podaří splnit na jaře 2006 a že výstavba bude moci začít ihned poté. Nová elektrárna bude po dokončení produkovat 670MW elektřiny a výrazně napomůže Bulharsku udržet si pozici významného exportéra elektrické energie v jihovýchodní Evropě.

Elektrárna AES Maritza East 1 zvýší přítomnost koncernu AES ve východní Evropě. AES v tomto regionu působí již téměř deset let, neboť první elektrárny v Maďarsku zakoupila v roce 1996. Dnes vlastní AES dvě distribuční společnosti na Ukrajině, které poskytují služby 1,2 milionům klientů, v České republice a Maďarsku vlastní tento koncern některé elektrárny. Na maďarském trhu je AES také předním zpracovatelem biomasy a v roce 2004 vygenerovala 37 procent obnovitelné energie v zemi

Stav projektu AES Maritza East 1
· 23. listopadu 2005 podepsala společnost AES smlouvu s organizacemi Brikel a NEK o nákupu pozemků na výstavbu projektu AES Maritza East 1.
· 24. listopadu 2005 AES zakoupila od NEK pozemky, na nichž bude vystavěna elektrárna AES Maritza East I.
· 7. prosince obdržel Paul Hanrahan od ministra Ovčarova certifikát Investora první třídy, který vydává Bulharská investiční agentura. Certifikát je vydáván v souladu s bulharským zákonem z roku 1997 o podpoře zahraničních investic. 
http://www.aes.com/aes/index?page=home

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news