Google překladač: English Deutsch

Novou výtopnu na biomasu včera otevřela olomoucká zoo na Svatém Kopečku. K výrobě tepelné energie bude využívat větve, jejichž kůra a listy předtím posloužily jako krmení pro býložravce.
Ti spotřebují týdně tři traktorové vlečky větví. "Žirafy, velbloudi, jeleni, kozorožci, dikobrazi, ale i ovce a kozy je využívají také na obrušování zubů. Větve dostávají v průběhu celého roku, protože požírají i kůru a pupeny, nejenom listy," uvedla mluvčí zoo Hana Labská. Množství zbytků je potřeba nějakým způsobem zlikvidovat. "Dokud to předpisy dovolovaly, větve jsme pálili. Tento neekologický způsob likvidace však nebyl už únosný. Použití větví jako paliva ve výtopně na výrobu tepla se ukázalo jako ideální," dodala Labská. Zoo podle ní počítá také s úsporou nákladů na elektrickou energii. "Jakmile bude ukončen zkušební provoz a vyřízena všechna povolení, počítáme s tím, že výtopna bude likvidovat i dřevní hmotu z ořezů stromů v Olomouci a okolí," uzavřela Labská.
Stavba výtopny, která stála přes sedmnáct milionů, byla zahájena loni v březnu. Před měsícem spustila zkušební provoz.
Zoo se na ní podílela více než půl milionem korun, téměř pět milionů korun přidalo město Olomouc. Více než dvěma miliony přispělo partnerské město Luzern. Zbytek uvolnil Státní fond životního prostředí.

208vytopna_biomasa.jpg