Google překladač: English Deutsch

Česká republika je třináctou zemí Evropské unie, která uvedla do komerčního provozu rejstřík povolenek na emise skleníkových plynů. Spuštěn byl dnes na adrese www.povolenky.cz. Umožňuje společnostem, zapojeným do systému obchodování, disponovat s povolenkami, které jim přidělila vláda Národním alokačním plánem. „Na to, že český alokační plán byl Evropskou komisí schválen jako dvacátý třetí v pořadí, jde o velmi solidní výsledek,“ konstatuje ministr životního prostředí Libor Ambrozek. „Díky výraznému finiši se podařilo předstihnout řadu států, jejichž alokační plány byly schváleny dříve než ten náš. Poděkování patří všem zúčastněným a to nejen na straně MŽP a Operátora trhu s elektřinou [1], ale i kolegům z Evropské komise, kteří flexibilně řešili technické záležitosti,“ doplňuje Tomáš Chmelík, ředitel odboru změny klimatu MŽP.

strom_1.jpg

Spuštění rejstříku předcházela jednání s Evropskou komisí, která si ověřovala, zda je rozhodnutí o rozdělení povolenek mezi provozovatele zařízení v souladu s jejím rozhodnutím o celkové výši povolenek. Ukázalo se, že kvůli vstupu a výstupu zařízení ze systému musí být český alokační plán zkrácen o celkově 154 837 povolenek – tedy o ty povolenky, které měly být přiděleny zařízením, která byla mezitím ze systému vyřazena. O toto množství byla nakonec snížena rezerva pro nová zařízení, takže nebylo třeba měnit příděly povolenek firem, které v červenci schválila vláda. Ta zařízení, která se nyní objeví a v alokačním plánu dosud zahrnuta nebyla (tzv. „zapomenutá“), budou moci být alokována nad rámec celkového množství bez toho, aby se čerpalo právě z rezervy pro nová zařízení. „Pro obě strany jde o férový kompromis, klíčové bylo to, abychom se konsensu dobrali rychle a spuštění rejstříku tak nezdržovali“, uvedl Chmelík.

Pro otevření účtu v rejstříku je nutnou podmínkou platné povolení k vypouštění emisí skleníkových plynů. V první vlně je možno účty otevřít pouze těm, kteří již mají povolení vydáno. Firmy musí zároveň s provozovatelem rejstříku uzavřít příslušný smluvní vztah, po vydání povolení je tedy důležité Operátora trhu s elektřinou ihned kontaktovat.

Zařízení, která obdrží povolení po uvedení rejstříku do provozu, budou do rejstříku po odsouhlasení ze strany Evropské komise doplněna později.
Zdroj: MŽP

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news