Google překladač: English Deutsch
Inzerce

BuRV oboru spotřební elektroniky změnily multidotykové displeje nejen ergonomii zařízení, ale i zvyklosti uživatelů. V průmyslové automatizaci je tato technika schopna přivodit převratnou změnu v ergonomii zobrazovacích a ovládacích jednotek s možností realizovat intuitivnější, rychlejší a bezpečnější způsoby ovládání strojů a strojních celků. Společnost B&R představila na veletrhu SPS/IPC/Drives 2011 v Norimberku zařízení umožňující multidotykově vkládat povely v průmyslovém prostředí.
Výrazný trend ovládání strojů a zařízení s použitím dotykových displejů existuje v průmyslové automatizaci již více než deset let. Dotykové displeje se široce prosadily i např. v potravinářských a farmaceutických provozech s mimořádnými požadavky na hygienu. „Dotykové displeje patrně nikdy úplně nenahradí všechna zařízení s fyzickými klávesami,“ říká Raimund Ruf, vedoucí divize HMI ve společnosti B&R. „Díky své všestrannosti však budou nadále nacházet další a další oblasti využití. Současně je patrný stále větší důraz kladený uživateli na ergonomické uspořádání jak hardwaru ovládacího panelu, tak i uživatelského rozhraní stroje.“

Dvouprstá ergonomie
Multidotyková technika, známá z inteligentních mobilních telefonů, která dokáže rozpoznat několik současných dotyků displeje a interpretovat jejich polohu, nabízí možnost uskutečnit další velký inovační krok v oboru ovládání strojů a strojních zařízení.
Slibuje, že podstatným zjednodušením obsluhy strojů a zařízení výrazně usnadní jejich použití při současném zvýšení úrovně provozní bezpečnosti. Zcela reálnou se nyní stává možnost pracovat tak, že zatímco jedna ruka otevírá menu, druhá volí požadované hodnoty příslušných parametrů. Tím odpadne dosud nezbytné přepínání tam a zpět mezi jednotlivými submenu a ovládání stroje může být celkově přehlednější. Protože lze odstranit složité hierarchické vrstvy menu, může se operátor stroje rychleji dostat tam, kam potřebuje. Zjednoduší se i práce se sestavami a seznamy, neboť operátor je bude moci jednoduše rolovat po obrazovce, aniž by byl odkázán jen na úzké posouvací lišty.
Při zavedení funkcí typu blokování určité činnosti, pokud není současně druhou rukou aktivováno ještě další tlačítko, lze dosáhnout ještě větší bezpečnosti provozu. Třebaže multidotyková technika zatím ještě není rovnocennou náhradou bezpečného dvouručního ovládání, může při použití uvedeným způsobem přesto zabránit neúmyslnému zadání kritických povelů.

Představení výrobku na veletrhu SPS/IPC/Drives
Na veletrhu SPS/IPC/Drives 2011 společnost B&R představila 21,5" multidotykový displej s rozlišením Full HD z řady Automation Panel určeného k montáži na nosné rameno. Odolný skleněný povrch displeje se snadno čistí a nabízí obsluze vynikající hmatové vlastnosti.

www.br-automation.com

 

Kalendář akcí

<<  Září 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..