Google překladač: English Deutsch

Spolehlivá komunikace je nezbytností pro každou aplikaci – zejména pro propojení mezi akčními členy, snímači a řídicími systémy. Volba vhodného typu komunikace může zvýšit efektivnost a výkonnost aplikace.

Efektivní správa dat
Manipulace s materiálem patří mezi odvětví, jejichž existence je postavena na efektivní správě dat. Je krajně důležité, aby informace procházely systémem plynule a spolehlivě, a umožňovaly jak aktualizace databáze, tak také přístup uživatelů k informacím v jakoukoliv dobu. K splnění těchto požadavků nabízí Mitsubishi Electric řešení v podobě PLC řady FX3U s širokou nabídkou sériových a síťových komunikačních doplňků poskytujících flexibilní a jednoduše použitelnou komunikační funkcionalitu.

Transparentní sledování materiálu
Sledování balíků hraje důležitou úlohu v odvětví manipulace s materiálem. Uživatelům systému umožňuje sledovat, kde se přesně příslušný balík v daném okamžiku nachází. K tomuto účelu se v takové aplikaci používá PLC jako komunikační brána, která předává informace získané ze snímače RFID do nadřazených systémů IT. Snímač RFID jako zařízení jiného výrobce se připojuje k jednotce FX3U přes přídavnou komunikační kartu. Toto technické připojení umožňuje čtení dat ze snímače teprve v kombinaci se schopností jednotky FX3U emulovat komunikační protokoly jiných výrobců.

Po příchodu dat do PLC jsou iniciovány dva procesy. Úkolem toho prvního je stanovit cílové určení balíku. Pomocí výstupních řídicích signálů z FX3U PLC je pak řízeno odsunovací zařízení. Tím se pro balík definuje cílová cesta. Druhý proces aktualizuje hlavní databázi daty odbaveného balíku uloženými v PLC. Pro tuto komunikaci se používá spojovací protokol – Computer link protocol. Ten umožní záznam všech informací přijatých a vyslaných jednotkou FX3U v nadřazeném počítači. Jednou zapsaná data pak mohou být jednoduše spravována a zpracovávána pomocí softwaru jiných dodavatelů. Tímto způsobem mohou i uživatelé s malými zkušenostmi řídit danou aplikaci.

Otevřený prostor pro budoucnost
Konstrukčním rysem jednotky FX3U je nová rozšiřující sběrnice pro adaptéry na levé straně základní jednotky. Přes tuto sběrnici mohou uživatelé napojovat další analogové jednotky, jednotky pro snímání teploty, komunikační a polohovací moduly. Výměna dat mezi těmito moduly a základní jednotkou je realizována přes přímo adresovatelné datové registry a příznakové buňky v základní jednotce. To urychluje nejen programování, ale také uvádění do provozu a především rychlost zpracování.

Distribuovaná inteligence

Vzhledem k tomu, že distribuované systémy jsou typicky rozsáhlé, je vhodné disponovat jednotkou PLC, která je také schopna překlenout velké vzdálenosti. Jednotka FX3U umožňuje propojení 16 řídicích jednotek do datové sítě a jejích připojení k počítači pomocí jednoduchého cenově přístupného kabelu na vzdálenost přes 500 m. Tato flexibilita dovoluje instalaci řídicích jednotek vždy tam, kde je to výhodné, a v případě potřeby je snadno přemístit.

U řady FX3U je také možné použít i jiné sériové sběrnice, které umožňují v závislosti na daných požadavcích snadnější realizaci aplikací. K dispozici je např. rozhraní pro sběrnici MODBUS®, která se prosadila jako průmyslový standard. Pro podporu nastavení sítě má Mitsubishi Electric vlastní programovací nástroj pro PLC, GX Developer, který pracuje s dialogovými okny pro nastavení parametrů, která zjednodušují konfiguraci datové sítě. Uživatelé mohou pomocí jednoduchých, intuitivních rozbalovacích nabídek rychle volit klíčové parametry a zkrátit tak dobu nastavení své sítě.

Jiné aplikace
Kromě balíku úloh pro sledování mohou jednotky z rodiny FX3U převzít i jiné úkoly:
– Řízení překládacích zařízení v přístavech
– Třídění
– Modulární dopravníkové systémy
…a mnoho dalších

Autor: Ing.Jiří Bažata, Area Sales Manager
www.mitsubishi-automation-cz.com

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news