Google překladač: English Deutsch

V průběhu letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně bylo vyhlášeno 8 vítězných exponátů z celkově pětadvaceti přihlášených do soutěže o Zlatou medaili. Čtyři zlaté medaile a čtyři čestná ocenění byla udělena v kategoriích Nejlepší inovační exponát - energeticky efektivní komerční produkt, Nejlepší inovační exponát - komerční produkt a Nejlepší inovační exponát vzniklý prokazatelně ve spolupráci firem s českými výzkumnými organizacemi. Za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy byl Zlatou medailí oceněn Em. Prof. Jaroslav Koutský, DrSc. IOM, světově uznávaný odborník v oblasti fyzikální metalurgie a materiálového inženýrství.

medaile-01

Zdroj energie BOOMEL® DUAL

BOOMEL® DUAL je řešení pro optimalizaci nouzových zdrojů elektrické energie pro kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. Vzhledem k tomu, že záložní zdroje slouží k nouzovému provozu, jejich opotřebení je minimální a vysoká investice v nich uložená by se dala využít lépe. „Za dvacet let existence jsme nainstalovali přes 2 500 nouzových zdrojů energie. Nyní jsme přišli na způsob, jak naši zákazníci mohou za pomoci technologie BOOMEL® DUAL snížit náklady, využít svůj záložní zdroj na maximum a zvýšit energetickou bezpečnost a nezávislost,“ řekl Karel Kuchta, marketingový manažer divize Energetické systémy ze společnosti Phoenix-Zeppelin.

Základní funkcí zdroje nadále zůstává zabezpečení elektrické energie při výpadku sítě. Kromě toho je možné agregát použít pro paralelní výrobu elektrické energie při náhlém navýšení spotřeby a pro výrobu tepla.

Palivem je motorová nafta, případně jiné alternativní kapalné palivo, ve směsi se zemním plynem. Základní výkonový rozsah je od 30 kW do 3 500 kW elektrického výkonu v jednom stroji. Možnost paralelního řazení až osmi strojů je samozřejmostí. Ekonomika použití duálního paliva je zřejmá. Energeticky ekvivalentní množství plynu lze pořídit za méně než poloviční cenu ve srovnání s motorovou naftou. Do válců upraveného dieselového motoru při splnění předepsaných podmínek proudí plyn a současně se množství nafty snižuje. Poměr nafty a plynu může klesnout až na 30/70. Při použití BOOMEL® DUAL zaznamená klient významnou úsporu provozních nákladů.

„Nelze paušalizovat, ale v průměru může nasazení jednotky BOOMEL® DUAL znamenat úsporu až 50 % klientových provozních nákladů,“ doplnil Karel Kuchta.

Významným přínosem energetického zdroje BOOMEL® DUAL pro uživatele je větší energetická bezpečnost a nezávislost. Možnost s různými druhy paliv umožňuje vytvořit „energeticky bezpečný ostrov“ v rozsahu jedné budovy nebo areálu. To vše v souladu se současným trendem, který podporuje decentralizované napájení jako cestu k větší energetické bezpečnosti státu a jeho obyvatel. Typickým použitím je nasazení v programu SmartGrids nebo jako alternativního zdroje v regionech s nestabilními zdroji elektrické energie.medaile-02

Kontrolované plnění dutiny formy

Významnou inovaci v oboru vstřikování plastů přináší výrobce INCOE International Europe® a jeho SoftGate® – řízené otevírání jehly. Jedná se o zařízení pro optimalizaci procesů na hydraulicky uzavíraných vstřikovacích systémech, kterými se dopravuje roztavený plast do dutin formy. Řízeným otevíráním jehly je možné dosáhnout vysoké kvality povrchu vstřikovaných dílů.

Pokud se plnicí otvor otevírá jehlou pozvolna, lze dosáhnout vyšší kvality plnění dutiny a z toho plynoucího lepšího povrchu výlisku. Zejména při kaskádním plnění umožňuje uzavírací jehla SoftGate® stabilnější chod výroby bez vad vzniklých změnami tlaku v tavenině. Nový systém vznikl v úzké spolupráci výrobce INCOE International Europe a jeho zákazníků. Nainstalováním SoftGate® na jejich stroje získal mnoho zkušeností, které vedly k odstranění mnoha nedostatků při zpracování plastů, včetně vypořádání se s poškozováním materiálu smykovým napětím v tavenině. Z hlediska výroby se přínosy projeví zejména plynulým a bezchybným chodem.

Dříve se ovládání jehly omezovalo pouze na její co nejrychlejší hydraulické otevření během cca 0,1 sekundy, následný proces připomínal výbuch, kdy roztavený plast expandoval do dutiny formy, dokud nedošlo k vyrovnání tlaků. Problémy, které z tohoto stavu věcí vyplývají jsou následující: studené spoje na povrchu výlisků, defekty způsobené tlakovými rázy. Někdy jsou vady okamžitě viditelné, jindy se projeví až při dalším zpracování. Nyní s využitím kontrolovaného otevírání jehly SoftGate® má výrobce plnou kontrolu nad nástupem a průběhem tlaků. Z otevření jehly se tak stává řízený proces, který trvá několik sekund.

medaile-03

Obráběcí centrum FVCT 180 / 2 CNC

Strojírna Tyc navazuje na tradici vlastních strojů a v letošním roce, po prudkém nárůstu poptávek na portálové stroje s otočným stolem, byl dokončen vývoj stroje FPPC s karuselovacím stolem integrovaným do upínacího pole. Toto první vyrobené 6osé centrum již má své zákazníky a jejich předání do provozu proběhne ještě v letošním roce. FVCT 180 / 2 CNC je multifunkční obráběcí centrum portálové konstrukce, které se vyznačuje robustním rámem. K dalším přednostem patří rotační stůl a dvouosá souvisle řízená frézovací hlava s vysokofrekvenčním elektrovřetenem.

Další novinkou je 6osý stroj FVC s pojízdným otočným nebo karuselovým stolem. Společnost Strojírna Tyc si od nových produktů slibuje rozšíření zákaznické základny a hlavně otevření trhů, na které se jí dosud nepodařilo proniknout. S ohledem na skladbu poptávek nových strojů se očekává, že podíl strojů s integrovanými otočnými stoly dosáhne k 50 % celkové produkce nových portálových center obou typů.

medaile-04

Jetty robot – čištění a inspekce vzt potrubí

Jetty je pásový robot unikátní konstrukce. Slouží pro čištění a inspekci vzduchotechnického potrubí, kuchyňských či průmyslových odtahů, klimatizací, zkrátka míst, ve kterých je čištění jinak nepříjemnou nebo neřešitelnou záležitostí.

Konstrukce robotu umožňuje k čištění použít primárně suchý led, případně jiné vhodné médium. Metoda tryskání suchého ledu umožňuje odstranit i mastnou špínu z potrubí ekologicky a bez přidání rozpouštědel. Robustní konstrukce robotu umožňuje použití vysoce výkonných trysek, neboť díky zapření se v potrubí pomocí šesti nohou získává potřebnou stabilitu pro rotující trysku, a umožňuje vystředit tělo robotu v potrubí tak, aby tryska měla maximální účinnost. Rychlost otáčení trysky i rychlost pojezdu robota lze nastavit podle potřeby v závislosti na míře znečištění.

Jetty dokáže projet a vyčistit potrubí kruhovitého, čtvercového nebo obdélníkového průřezu a díky své konstrukci je schopen projíždět nejen potrubím vodorovným, ale do potíží se nedostane ani v šikmém ani ve svislém potrubí. Robot také dokáže projet esovitě zahnutým potrubím a různými zatáčkami.

Obsluha řídí robot z bezpečného místa dálkovým ovládáním pomocí ovládacího pultu. Potrubí před robotem snímané kamerou se zobrazuje na monitoru panelu operátora. Pomocí joysticku může robota navádět do požadované pozice. Navíc přímo dohlíží na proces čištění potrubí a hned může vidět výsledky.

Při standardní konfiguraci je robot využitelný pro průměry potrubí od 400 mm do 710 mm. Jetty se pohybuje maximální rychlostí 100 mm/s. Pohotovostní hmotnost robotu je 39 kg, délka hadice pro suchý led 35 m. Robot byl vyvinut ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou ČVUT v Praze a je přihlášen k patentové ochraně.

medaile-05

Kalendář akcí

<<  Září 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news