Google překladač: English Deutsch

Čeští zaměstnavatelé předpovídají slabší výhled pro uchazeče o práci v druhém čtvrtletí 2009. Nejperspektivnějším odvětvím se jeví stavební průmysl. Společnost Manpower Česká republika dnes zveřejnila výsledky průzkumu „Manpower Index trhu práce“ pro druhé čtvrtletí roku 2009. Zaměstnavatelé v České republice jsou mírně optimističtější než v předchozím čtvrtletí. I když část zaměstnavatelů předpokládá snížení náborových aktivit a Index trhu práce má, stejně jako v 1. čtvrtletí roku 2009, negativní hodnotu -2 %, zaměstnavatelé čtyř z deseti odvětví hlásí zvyšování počtu zaměstnanců ve srovnání s prvním čtvrtletím roku 2009. Z výzkumu vyplývá, že nejsilnější náborové aktivity pro druhé čtvrtletí 2009 má Stavební průmysl.

„Podle našich výsledků by se mohlo zdát, že hlavní vlna propouštění je za námi, protože počet zaměstnavatelů, kteří hlásí snižování počtu pracovních míst, je nižší oproti prvnímu čtvrtletí, nicméně zpracovatelský průmysl, který zaměstnává nejvíce lidí se propadl do záporných -8%,“ zhodnotila situaci Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika:

Co se týče Regionálního srovnání v rámci České republiky, všechny tři regiony (Čechy, Morava, Praha) hlásí mírné zlepšení náborových aktivit pro Q2 2009. Vyhlídky v Praze na další čtvrtletí posílily o 4 procentní body a na Moravě o 3 procentní body, zatímco v regionu Čechy zůstal Index relativně stabilní a mírně posílil o 1 procentní bod.

V nadcházejícím čtvrtletí zaměstnavatelé v pražském regionu očekávají ze všech tří regionů nejsilnější náborové aktivity a hlásí Čistý index trhu práce +2 %. V Čechách zaměstnavatelé naopak předvídají nejslabší náborové aktivity a ukazují Čistý index trhu práce -2 %. Zaměstnavatelé na Moravě ohlašují Čistý index trhu práce -1 %.

Porovnání dle odvětví v České republice ukazuje, že zaměstnavatelé čtyř z deseti odvětví hlásí zvyšování počtu zaměstnanců ve srovnání s prvním čtvrtletím 2009. Naopak zaměstnavatelé ve čtyřech odvětví ohlašují pro 2. čtvrtletí roku 2009 negativní výhledy v náborových aktivitách. Nejoptimističtější jsou plány v odvětví Stavební průmysl (+3 %), které se oproti prvnímu čtvrtletí zlepšily o 4 procentní body. Zaměstnavatelé v odvětví Těžba nerostných surovin hlásí nejnižší náborové plány ze všech odvětví (-14 %) – o 14 procentních bodů nižší než ve 2. čtvrtletí roku 2009.

Globální pohled
Zaměstnavatelé ve 13 z 33 zemí stále očekávají v druhém čtvrtletí 2009 mírně pozitivní náborové aktivity. Přestože se očekávání každé tři měsíce mírně zvyšují, meziroční srovnání ukazuje pokles. Zaměstnavatelé ve třech zemích hlásí nejnižší náborové aktivity pro nadcházející období od doby, co se zapojily do průzkumu Manpower Index trhu práce.

Manpower Index trhu práce je založen na dotazování více než 72,000 zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru napříč 33 zeměmi a je považován za vysoce důvěryhodný ekonomický indikátor.

www.manpower.cz