Google překladač: English Deutsch

Ministerstvo dopravy je připraveno během příštích 7 let proinvestovat ze zdrojů z EU celkem cca 166 miliard Kč. Jedná se o více než dvacet miliard korun ročně. Doposud to bývaly jen 3 miliardy Kč každý rok. Takový závěr zazněl na dvoudenní mezinárodní konferenci o čerpání prostředků z fondů EU, která se pod záštitou místopředsedy vlády a ministra dopravy Ing. Milana Šimonovského uskutečnila v Praze.
Ministerstvo dopravy zpracovává programové dokumentace,

vlajka_eu1515.jpg

které zajistí spolufinancování ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Na jednotlivé projekty lze dosahovat podpory z EU až do výše 85 % celkových uznatelných nákladů. V rámci příprav na nové programovací období má MD sestaven seznam prioritních projektů. Jedním z těch, které by měly získat podporu z EU, je i projekt Průjezd železničním uzlem Brno.
Česká republika má k dnešnímu dni vyčerpanou alokaci všech finančních prostředků pro sektor dopravy z Fondu soudržnosti a téměř šedesát procent ze strukturálních fondů určených pro rozvoj dopravní infrastruktury pro léta 2004 až 2006. „Dohromady jsme na české silnice a dálnice již získali téměř 11 miliard Kč. Dosud nevyužitou miliardu ze strukturálních fondů začneme postupně využívat letos a celou ji využijeme v následujících letech,“ oznámil novinářům ministr Šimonovský.

Největší úspěchy má resort dopravy při čerpání z Fondu soudržnosti. Poté, co 27. prosince loňského roku Evropská komise podpořila poslední projekt v rámci programovacího období 2004 – 2006 - projekt „Optimalizace trati Plzeň – Stříbro“, dosáhla tato podpora souhrnné výše 355 mil. EUR. „Připočteme-li k tomu ještě projekty schválené před tímto programovacím období, dospějeme k částce cca 615 mil. EUR,“ doplňuje místopředseda vlády a ministr dopravy Milan Šimonovský.

V případě strukturálních fondů bylo vydáno 32 rozhodnutí o poskytnutí dotace na dopravní projekty v úhrnné výši 1,819 mld. Kč, což představuje 58 % z celkové alokace. Dosud nevyčerpaná alokace ze strukturálních fondů bude schválena do října letošního roku. Resort dopravy podporuje zejména velké infrastrukturní projekty, které se průběžně kofinancují několik let.

K plnému vyčerpaní podpory ze strukturálních fondů napomáhá skutečnost, že předkladatelé většiny projektů jsou specializované organizace zřízené českým státem pro správu a investice na dopravní infrastruktuře (ŘSD, SŽDC apod.). Ministerstvo dopravy tyto organizace řídí a dlouhodobě s nimi spolupracuje. Zárukou plného vyčerpání finančních prostředků přispívá i zavedený systém projektového řízení jednotlivých finančních akcí z evropských peněz, kdy předkladatelé (jako koneční příjemci dotace) měsíčně předkládají ministerstvu informace o stavu a způsobu čerpání, včetně odůvodnění svého postupu a případných zdržení či jiných nedostatků.
www.mdcr.cz

Kalendář akcí

<<  Září 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
24
252627282930 
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..