Google překladač: English Deutsch

Že se po odeslání obrázku černobílým faxem barva nenávratně ztratí? Podle vědců z výzkumného centra Xeroxu to nemusí být nutně pravda. Pracovníci výzkumného týmu společnosti Xerox představili počátkem listopadu na odborné konferenci Color Imaging v americkém Scottsdale novou technologii, která umožní uložení informací o barvě originálního dokumentu i při vytvoření černobílé kopie na tiskárně, kopírce nebo faxu. Na základě informací zakódovaných v černobílé kopii dokáže zařízení vybavené potřebnou technologií provést rekonstrukci barevného podání originálního dokumentu.

fax.jpg

Vědečtí pracovníci Karen Braunová a Ricardo de Queiroz řešili běžný problém. Při tisku nebo kopírování barevného dokumentu na černobílém zařízení jsou barvy převáděny do odstínů šedi. V závislosti na kvalitě zařízení může dojít k situaci, že se dvě či více barev zobrazí jako identický odstín šedé. Následkem tohoto nedokonalého převodu se ztratí nejen estetická kvalita originálu, ale v některých případech i jeho informační hodnota. Tento nedostatek současných tiskových technologií se výzkumní pracovníci pokusili vyřešit převodem každé barvy originálu na mikroskopické grafické vzorce, které jsou pro každý barevný odstín jedinečné. Tento způsob zobrazení usnadňuje rozlišení obdobně světlých či tmavých barev. Černobílé kopie obrázků tak jsou hezčí a původně barevné grafy zůstanou použitelné.

Nová metoda překvapila vědce nečekaným vedlejším efektem. "Pokud přenesete barvy do grafických vzorců s jedinečnou texturou, můžete na jejich základě rekonstruovat původní barvy originálu," vysvětluje zajímavý objev Karen Braunová.

Algoritmus, který převádí barevný obraz na soustavu vzorců v odstínech šedé, by mohl být v budoucnosti součástí ovladače běžných černobílých tiskáren či faxů. Při tisku či odesílání dokumentu by zařízení automaticky zachovalo informace o původním barevném podání. Dekódovací část algoritmu může být integrována do multifunkčních zařízení, které při práci s černobílými dokumenty uživateli v případě přítomnosti zakódovaných informací o barevnosti nabídnou volbu mezi výstupem v odstínech šedé a barevnou variantou dokumentu.

Karen Braunová a Ricardo deQueiroz jsou součástí výzkumného týmu společnosti Xerox, který se podílel na získání celkem 88 patentů v oblasti správy barev, jejich kalibrace a zpracování obrazu. Xerox požádal o patentovou ochranu i pro nově objevenou technologii.

Společnost Xerox Corporation se zabývá vývojem v oblasti teorie barev, výpočetní techniky, digitálního zobrazování, pracovních postupů, elektromechanických systémů, nových materiálů a dalších oborů spojených s tiskem a správou dokumentů. Společnost neustále usiluje o začlenění svých vynálezů do produktů a řešení značky Xerox, využívá je jako základ pro budování nových obchodních příležitostí, případně na svoje vynálezy poskytuje licenci nebo je prodává jiným subjektům. www.xerox.cz.

Kalendář akcí

<<  Červenec 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news