Google překladač: English Deutsch

Měřicí program WIX (od dubna 2010 již ve verzi 1.7) je určen pro měření, vyhodnocení, ukládání a hlídání nejrůznějších veličin, spojitých i diskrétních. Je jednoduchý, široce konfigurovatelný, uživatelsky přívětivý a je volně k stažení i použití. Nejedná se o žádný balík programů, WIX je kompaktní, není jej třeba ani instalovat, přesto má zajímavé možnosti.

Připojení čidel a přístrojů
Příklad uspořádání je na obrázku 1. Měřicí program Wix je určen především pro kontinuální měření veličin, jako jsou napětí, tlak, teplota, vlhkost, síla, dvoustavové signály a další. Obvykle je spuštěn na nějakém neustále běžícím počítači, např. firemním serveru, ale může to být jakýkoliv počítač, jehož uživatele měřené hodnoty zajímají.
Čidla nemusí být připojena přímo k počítači, na němž program WIX běží. WIX umí číst měřené veličiny ze sériové linky (RS232, RS485), z rozhraní USB nebo z Ethernetu. Data ze vzdálených čidel tedy mohou být přenášena po síti LAN nebo po Internetu. Pro uživatele je zcela lhostejné, jak jsou čidla připojena, typ rozhraní se určí v sekci nastavení.

Spinel a Modbus
Program WIX umí číst data z čidel, která používají protokol Spinel nebo Modbus. Spinel je firemní protokol tvůrce programu, společnosti Papouch s.r.o (viz inzerát na této straně), je však otevřený, dobře popsaný a existuje k němu mnoho vývojových nástrojů. Modbus se pak stal skoro již standardem pro různá čidla s digitální komunikací, proto je v programu WIX také implementován.

Měření a zobrazení
Pro každé čidlo i každý jeho vstup je možné zvolit název, typ zobrazení, přepočet rovnicí přímky a četnost ukládání. Standardní podoba programu WIX je blok aktuálních hodnot někde v rohu monitoru (Obr 2.). Program je obvykle spuštěn neustále, může být minimalizován v liště. Základní podobu lze měnit. Je možné nastavovat barvy, velikost panelů, program může být různě průhledný, panely lze přesouvat. Každá hodnota může být vyjádřena číslem, volitelným textem, sloupcem nebo grafem.
Pro grafy je samozřejmě možné nastavit rozsah obou os grafů a lze je uvolnit do samostatného velkého okna. Tam je pak možné prohlížet hodnoty detailně i zpět v čase, přitom se rozlišení grafů nastavuje intuitivně pohyby myši, práce je tak velmi rychlá a efektivní. I při prohlížení historie jsou grafy stále živé a nové hodnoty přibývají.

Ukládání CSV, TXT nebo dle libosti
Naměřená data je obvykle třeba ukládat. WIX umí formáty CSV a TXT, které se pak dobře importují do jiných programů. Formát ukládání lze ale zcela libovolně nastavit v rozsáhlém konfiguračním nástroji. Nově je možné využít funkci, kdy soubor obsahuje vždy jen aktuální hodnotu – tak lze k WIXU navázat další zpracování v reálném čase.

AKCE – siréna, email i SMS
Program WIX umí i hlídat měřené hodnoty. Pro každou veličinu lze nastavit libovolný počet mezí, při jejichž překročení určeným směrem se provede předem definovaná akce. Na výběr je sepnutí výstupu připojeného I/O modulu, poslání emailu anebo poslání SMS zprávy. Vše je opět široce konfigurovatelné. Spuštění akce nemusí být způsobeno jen měřenou hodnotou, ale třeba závadou čidla, nebo je možné nastavit určitý čas odeslání stavu.

HTTP GET a webové rozhraní
Novinkou v programu WIX je možnost použít funkci HTTP GET k odeslání dat na zadaný server. Zde jsou většinou data ukládána do databáze nebo zobrazena společně s jinými hodnotami. Podmínky pro odeslání dat se nastavují v rámci sekce AKCE.
Webové rozhraní programu WIX umožní přístup k datům pro více i vzdálených uživatelů. Tato část je v současné době dokončována a během prvního pololetí roku 2010 bude uvolněna do distribuce.

Měřte zadarmo
Jak bylo ukázáno, program WIX je velmi tvárný. Může být použit pro jednorázový experiment, kdy jsou všechny grafy maximalizovány přes celý monitor, nebo může mít podobu malého panelu v rohu (obr 3). Díky části AKCE lze použít program WIX i pro hlídání stavu binárních veličin. Do WIXu lze zakázkově doplnit i další funkce. Program WIX je zdarma, stáhnout jej lze z adresy WIX.papouch.com. Přijďte se přesvědčit o možnostech programu WIX s měřicími čidly na veletrh Amper 2010 do stánku dodavatele.

www.papouch.com
 

Kalendář akcí

<<  Červenec 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news