Google překladač: English Deutsch
Full banner Taitra

rektorat.jpgProjekt Centra materiálového výzkumu Univerzity Pardubice je připravován pro realizaci v rámci čerpání strukturálních fondů EU prostřednictvím Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Pokud záměr získá dotace Evropské unie, mělo by vzniknout špičkové vědecké pracoviště a zázemí pro materiálový výzkum zejména v oblasti chemie, optiky, optoelektroniky, nanomateriálů a nanotechnologie, nových konstrukčních materiálů, obnovitelných zdrojů energie a hybridních organicko-anorganických materiálů, a to na světové úrovni.

Prorektor Univerzity Pardubice pro vědu a tvůrčí činnost profesor Miroslav Ludwig uvádí: "Centrum materiálového výzkumu by se mělo stát jedním z evropských center excelence, rozvíjejících hraniční obory chemie a fyziky pevných látek, elektroniky, optoelektroniky, optiky a jejich aplikací."
Projekt předpokládá spolupráci tří fakult Univerzity Pardubice, pracovišť a speciálních laboratoří čtyř dalších českých univerzit a pěti ústavů Akademie věd ČR, ale také zapojení 11 zahraničních univerzit například z Finska, Slovenska, Nizozemí, Francie, Itálie, Německa, Kanady, Spojených států či Japonska. Praktické komerční využití realizovaného výzkumu by měla zaručit spolupráce s některými tuzemskými a zahraničními průmyslově orientovanými společnostmi.
"V České republice dosud výzkumné pracoviště obdobného rozsahu neexistuje, v cizině však nejsou výjimkou. Partnerství v rámci konsorcia povede k propojení a rozvoji stávajících vědeckovýzkumných kapacit na kvalitativně nové úrovni. Koncentrace sil je určitě správnou cestou a vede k výběru špičkových lidí a výsledků, k vzniku nových tzv. "spin-off" firem a k efektivnějšímu využití lidských zdrojů i toho nejkvalitnějšího
přístrojového vybavení. Dojde k vytvoření špičkového vědeckého týmu již dnes světově uznávaných odborníků i mladých výzkumníků. Centrum by mělo poskytnout výborné uplatnění jak vědeckým pracovníkům a studentům univerzity, tak jejím absolventům, ale i jiných vysokých škol, nejen českých, kteří by se mohli angažovat jak ve výzkumné práci, tak ve spin-off společnostech," dodává profesor Tomáš Wágner, odborný garant projektu a proděkan pro vnější vztahy Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.
www.upce.cz
Conrad

Kalendář akcí

<<  Prosinec 2020  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..
SIAF Guangzhou