Google překladač: English Deutsch

Broušené cihly POROTHERM CB znamenaly převrat ve zdicích technologiích. Díky přesnému zabroušení cihel na výšku 249 mm probíhá zdění při tloušťce ložné spáry 1 mm. Vzhledem k tomu se minimalizují náklady na maltu, výstavba se zrychluje a zpřesňuje, do zdiva je vnášeno minimum vlhkosti. Hlavní výhodou systému je však naprostá minimalizace rizika vzniku lineárních tepelných mostů. Názorný důkaz o správnosti tohoto předpokladu podal pokus s termovizí.

Cihly POROTHERM CB patří v současnosti k nejžádanějším výrobkům. K dispozici jsou pěti formátech - POROTHERM 44 CB, POROTHERM 40 CB, POROTHERM 30 CB, POROTHERM 24 CB a POROTHERM 11,5 CB. Kromě základního sortimentu se společnost Wienerberger v ČR zaměřila i na vývoj jejich doplňků. Stavbaři jsou oceňovány zejména tvarovky u ostění, tj.koncové celé a koncové poloviční cihly POROTHERM K CB a POROTHERM ½ K CB , které tepelně chrání rizikové oblasti v okolí rámů výplňových konstrukcí.

Proč vznikají lineární mosty
Lineární tepelné mosty jsou nejčastěji v okolí rámů výplňových konstrukcí – oken či dveří.. Vlivem zabudování těchto konstrukcí se snižuje tloušťka zdiva a teplo tudy může nejsnáze unikat. Při extrémně nízkých venkovních teplotách pak dochází k poklesu povrchové teploty pod rosný bod, což se projeví srážením vzdušné vlhkosti. Pokud je tento stav dlouhodobější, hrozí zde vznik plísní.

V praxi na stavbách jsou tepelné mosty velmi časté. Jejich hlavní příčinou bývá nerespektování předepsaných základních konstrukčních principů. K častým chybám patří nedodržení předepsané tloušťky vrstvy malty v ložné spáře (min. 8 mm - max. 15 mm), nevyužívání doplňkových formátů cihel, nedodržování vazby zdiva či náhrada části cihel zdivem s výrazně horšími tepelnými parametry.

Firmy se přitom mnohdy obhajují chybným argumentem, že doplňkové formáty jsou drahé. Skutečnost je však jiná, neboť cena tvarovek se odvozuje od ceny základní cihly v poměru jejich objemů a nenavyšuje tedy kubíkovou cenu zdiva v nabízených rozpočtech stavebních firem.

Propracovaný systém přepážek
Technologií zdění na tenkou spáru, která se používá při výstavbě z broušených cihel POROTHERM CB, lze tepelné úniky minimalizovat. Díky využití doplňkových cihel je zdivo navíc provedeno ve správné vazbě, čímž se výrazně omezuje jinak nezbytné přiřezávání. Doplňkové formáty využité v ostění a nadpraží také účinně zabraňují vzniku lineárního tepelného mostu v této části stavby.

Koncové cihly celé POROTHERM K CB a koncové poloviční cihly POROTHERM ½ K CB jsou vybaveny dvěma přepážkami. V závislosti na jejich využití se posléze „vyklepne“ jen ta přepážka, která je v místě budoucího rámu okna nebo dveří. Vzniklá drážka se zaizoluje pruhem speciálního izolantu a teprve poté se osadí okno.
Díky tomuto řešení se výrazně zvyšuje energetická kvalita domu a zároveň eliminuje přestup tepla v místech napojení stěny na výplně otvorů.

 

 

 

 

www.porotherm.cz

Kalendář akcí

<<  Říjen 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..