Google překladač: English Deutsch
Inzerce
Inzerce

Světová banka na svém jarním zasedání oficiálně přeřadila Českou republiku do skupiny vyspělých ekonomik. Česko už tak od nynějška nebude dostávat od banky finanční pomoc. Současná vládní krize se podle odborníků na ekonomické situaci v zemi neprojevila. Informoval o tom Český rozhlas a Česká televize.
"Česká republika teď už nebude mít nárok na braní si úvěrů ze Světové banky, které už stejně řadu let nečerpala," řekl ČT a ČRo náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Jediné peníze si tehdejší Československo od Světové banky půjčilo v roce 1991. Částku 450 milionů dolarů použilo na budování infrastruktury a další strukturální změny ekonomiky.
Takzvanou graduací prošlo ze zemí bývalého východního bloku zatím jen Slovinsko. "Čeká se graduace Maďarska ještě v tomto roce a potom Slovenska a pobaltských zemí v dalších letech," řekla ČT zástupkyně ČR ve Světové bance Jana Matesová.
Světová banka vytkla ČR i nedostatky. Podle Prouzy šlo hlavně o strukturální reformy; důchodového systému a zdravotnictví. "A samozřejmě ta základní otázka: schodky veřejných rozpočtů," dodal Prouza.
Pomoc Světové banky Česku se nyní soustředí především na takzvanou technickou asistenci při analýze ochrany spotřebitelů na českém finančním trhu. Půjde o aktivitu, kterou banka v rámci přípravy metodologických postupů rozvíjí pouze v ČR. Práci dokončí mise odborníků banky, která přijede na podzim do Prahy.
V roce 1998 banka vypracovala studii o kapitálovém trhu v ČR a o rok později dokument o připravenosti ČR na vstup do Evropské unie. Banka státu rovněž pomohla v oblasti výdajů veřejných rozpočtů, veřejného dluhu, spolupráce státu a firem (PPP) nebo přípravy důchodové reformy.

Inzerce
Inzerce

Kalendář akcí

<<  Říjen 2019  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
212627
28293031   
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..