Google překladač: English Deutsch

Českému stavebnictví se stále daří. Vzhůru jej táhne především masivní zájem Čechů o nové byty a domy a investice do infrastruktury. Českému stavebnictví se stále daří. Vzhůru jej táhne především masivní zájem Čechů o nové byty a domy a investice do infrastruktury. Loňský téměř desetiprocentní růst se sice nejspíš nepodaří překonat, za celý rok by však stavebnictví mohlo vzrůst asi o šest až osm procent, odhadli ekonomové oslovení ČTK.

byty_1.jpg

Za prvních pět měsíců letošního roku vykázalo stavebnictví meziroční pokles téměř o šest procent, čísla jsou však silně zkreslená. Stavbaři se loni v dubnu snažili vykázat maximum stavebních prací, protože byly naposledy zdaněny sníženou pětiprocentní sazbou DPH. Letošní duben proto zaznamenal velký statistický propad, naopak květen zaznamenal opačný extrém, když stavebnictví meziročně vzrostlo o 26 procent.
Dosavadní čísla proto podle analytiků nemají velkou vypovídací hodnotu. "Po loňském růstu ve výši 9,7 procenta stále předpokládáme pro letošní rok mírné snížení dynamiky na sedm procent," odhadl například ekonom Komerční banky Jan Vejmělek. Stavebnictví podle ekonomů potáhne vzhůru především výstavba nových bytů a domů. K růstu hypoték přispívají rekordně nízké úrokové sazby a příznivě působí i demografické faktory. Silné populační ročníky 70. let se dostávají do věku, kdy si začínají zajišťovat vlastní bydlení.
Stavebnictví bude těžit také z infrastrukturních projektů, které jsou podporované prostředky z Evropské unie. O dobrých vyhlídkách stavebnictví svědčí i vysoký počet vydávaných stavebních povolení, uvedl Michal Brožka z Raiffeisenbank. Rozmach sezonních prací ve stavebnictví podle analytiků rovněž přispěje k dalšímu poklesu nezaměstnanosti. V květnu se počet zaměstnanců ve stavebnictví zvýšil meziročně o 4,5 procenta.
Markéta Šichtařová z Next Finance odhaduje, že českému stavebnictví dojde dech až v roce 2007. Do té doby se podle ní bude mohutně stavět, což povede k rostoucí ceně pozemků, rodinných domů a moderních typů bytů. Rychleji než inflace navíc zdražují i stavební práce a materiály a od příštího roku by se měly zvyšovat i úroky z hypoték.
Od roku 2008 se také má zvýšit DPH na stavební práce spojené s bydlením z pěti na 19 procent. Politici však tvrdí, že se možná v EU podaří vyjednat trvalou nižší sazbu.