Google překladač: English Deutsch

Software pro výpočet statiky dle ČSN EN 1996-1-1 „Navrhování zděných konstrukcí – Část 1-1: Obecná pravidla pro vyztužené a nevyztužené zděné konstrukce“ je díky společnosti Wienerberger nyní k dispozici zdarma na internetu. Aplikace je určena výhradně pro výpočty statiky zdiva z cihel POROTHERM.

Software dostupný na www.porotherm.cz/statika umožňuje posoudit svislé nevyztužené zdivo z POROTHERMU bez omezení celkové výšky objektu, počtu podlaží či rozpětí stropů. Program je ideální pomůckou při řešení posuzování zdiva u složitějších objektů, například se stropy s rozpětím více než 6 nebo 7 m; s více než třemi nadzemními podlažími, případně s výškou více než 20 m. V praxi ho využijí projektanti a statici, kteří se zabývají návrhy bytových domů a objektů s větším rozpětím stropů. Aplikaci je možné používat bez nutnosti instalace jakéhokoli dalšího software do počítače.

Interaktivní nabídka a jednoduché použití

Protože program poskytuje všechny potřebné údaje o výrobcích POROTHERM, stačí uvést pouze vybraný typ cihly a zvolit z nabízených variant doplněných schématy a obrázky. Následně je třeba zadat zatížení zdiva – osové zatížení a ohybový moment vnášený do zdiva od navazujících konstrukcí (stropů, větru).
Dále pak již program interaktivně nabídne možné varianty uložení či vyztužení stěny pilíři apod. Spolu s tím program sám na základě výběru uživatele dopočte přesné parametry cihelného bloku, a to i ty, jež jsou určitelné pouze na základě laboratorních zkoušek a běžně se neuvádějí. Výsledkem aplikace je tiskový protokol ve formátu pdf se všemi zadanými daty a výsledky výpočtu.

Doporučení skladby zdiva

Spolu se stanovením určením únosnosti zdiva umožňuje software v každém konkrétním případě jednoduše určit pro požadované zatížení i optimální skladbu (typ) zdiva. Díky nabídce programu zde lze velmi jednoduše i měnit typ zdicích materiálů, a to jak malt, cihel, tak i způsob zdění při zachování vstupních podmínek.
Program může pomoci i při řešení dalších výpočtů, například přenesení vodorovného zatížení, použití zjednodušené metodiky posuzování zdiva apod. V tomto případě je zde možné zjistit rozhodující parametry výrobku pro přípravu jiných posudků.

Vždy aktuální data

Aplikace vždy pracuje s aktuálním výrobním sortimentem POROTHERM a konkrétními a přesnými hodnotami potřebnými pro posouzení. Některé z těchto hodnot, jež byly určeny laboratorním měřením, přitom nebyly nikde zveřejněny. Na rozdíl od jiných programů, které jsou k dispozici převážně pouze v podobě excelových souborů, zde již není nutné složitě dohledávat a ručně zadávat jednotlivé parametry posuzovaných prvků.

Pouze pro POROTHERM

Program pro posouzení zdiva je výhradně určen pro výrobky POROTHERM, protože zdivo z cihelných bloků ostatních výrobců může vykazovat jinou únosnost i při zdánlivě totožných parametrech cihel (pevnost, rozměry). Tento rozdíl vychází z nového rozdělení cihelných bloků do 4 skupin, přičemž pro zatřídění zdicích prvků do skupin je hodnocen i objem všech otvorů v procentech objemu zdicího prvku, tloušťky vnitřních a vnějších žeber a tzv. souhrnná tloušťka. Na základě tohoto hodnocení se např. řadí většina konkurenčních cihlářských výrobků pro vnější stěny do skupiny zdicích prvků 3, zatímco většina výrobků POROTHERM je zařazena do skupiny 2. Zdivo z cihel POROTHERM tak vykazuje podle druhů uvažované malty až o 40 % vyšší únosnost než konkurenční výrobky.

www.porotherm.cz


 

Kalendář akcí

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..