16 Listopad 2006
V letošním ročníku projektu Česká hlava ocenila společnost Siemens nejlepší vědce v rámci „Ceny Doctorandus za inovativní přístup“. Ta je udělována za inovaci, nejvýraznější výzkumný počin a odbornou nebo vědeckou činnost studentovi doktorského studijního programu.
Šek v hodnotě 90 000 korun dnes z rukou předsedkyně poroty, profesorky Evy Sykové, převzal Štěpán Obdržálek, student Katedry kybernetiky ČVUT FEL, který se ve své výzkumné práci zabývá problémem počítačového rozpoznání objektů v obrázcích. Záznam z předávání cen Česká hlava bude odvysílán v sobotu 18. listopadu 2006 od 21:30 hodin na programu ČT 1.
Problém počítačového rozpoznání objektů v obrázcích je složitý tím, že vzhled objektu v obrázku závisí mimo jiné na místě pohledu, osvětlení, zákrytu atd. Významným přínosem Štěpána Obdržálka je návrh a realizace postupu umožňujícího v reálném čase rozpoznávat objekty pomocí tzv. decision-measurement tree. Tento postup lze považovat za zcela průkopnický. Výsledky jeho práce hrály klíčovou roli při spolupráci katedry kybernetiky ČVUT FEL se špičkovými firmami, např. s firmou Toyota, v oblasti rozpoznání objektů v projektu bezpečného auta nebo s americkou firmou Evolution Robotics. Štěpán Obdržálek je autorem patentu, který byl v loňském roce registrován v Japonsku, v současnosti se připravuje také registrace v USA.
Projekt Česká hlava byl vyhlášen v roce 2002 a jeho hlavním cílem je podpora české vědecké a technické inteligence. Projekt si dále klade za cíl popularizaci vědy a zvýšení prestiže domácích technických a vědeckých pracovníků. V rámci projektu jsou nejlepším osobnostem z řad vědců, techniků a studentů technických škol již pátým rokem udílena různá ocenění - například Národní cena vlády ČR „Česká hlava“ nebo „INDUSTRIE“, cena Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.
Siemens v roce 2005 celosvětově investoval do výzkumu a vývoje 5,2 miliardy eur. Díky systematické podpoře vědy a výzkumu přinášejí více než 75 % celkového obratu společnosti výrobky a služby mladší pěti let. Siemens vlastní 53 000 aktivních patentů, jen v loňském roce jich přihlásil celkem 8 800. Na 150 výzkumných pracovištích ve více než 30 zemích (včetně České republiky) společnost zaměstnává 47 000 pracovníků a řadí se tak k nejvýznamnějším firmám na poli vědy a výzkumu a také na přední místa v oblasti inovací.
Společnost Siemens se kromě vědy a výzkumu, charity, kultury a sportu dále věnuje systematické podpoře českého základního, středního a vysokého školství, zejména v oborech průmyslové technologie a přírodní vědy. Dlouhodobě organizuje a podporuje vzdělávací projekty, mezi něž patří například Cena Siemens. V uplynulých osmi ročnících Ceny Siemens byla 123 laureátům rozdělena částka přesahující 3,8 milionů korun.
http://www.siemens.cz