Google překladač: English Deutsch

Společnost Air Products, největší světový dodavatel technických plynů a souvisejících technologií, působící také v České republice, zahájila výstavbu nového závodu na výrobu kapalného dusíku pro potřeby americké agentury NASA. Stavba závodu, který vyroste v Hamptonu ve Virginii, si vyžádá investici ve výši 16,8 milionu dolarů a s jeho uvedením do provozu se počítá v roce 2008.

nasa-tunel-2.gif

Kapalný dusík vyráběný v novém závodě bude určen pro Centrum pro transsonická zařízení (National Transonic Facility, NTF), které disponuje největším kryogenním větrným tunelem na světě. V tomto tunelu jsou testovány aerodynamické vlastnosti amerických raketoplánů a letadel včetně bojových. Díky kapalnému dusíku dokáže NTF vytvořit v tunelu věrné atmosférické podmínky a dosáhnout teploty až mínus 156 stupňů Celsia. Stabilní a dlouhodobé dodávky kapalného dusíku umožní NTF redukovat náklady určené na tento výzkum a testování. NTF se věnuje výzkumu a vývoji pro americkou vládu, nevládní organizace i komerční klienty.
„Stavba závodu pro nás představuje důležitý milník. Předpokládáme bezproblémovou realizaci tohoto projektu a jeho ukončení ke smluvnímu termínu. Jsem si jistý, že díky úsilí týmů na straně Air Products i agentury NASA půjde o úspěšný projekt,“ uvedl Steve Metholic, business manažer pro Air Separation Equipment společnosti Air Products.
Air Products spolupracuje s agenturou NASA již 50 let. Začátek této spolupráce sahá do roku 1957, kdy společnost vystavěla závod na výrobu technických plynů ve státě Ohio. Od té doby zásobuje Air Products agenturu NASA kapalným vodíkem a dalšími technickými plyny, které jsou určeny pro vesmírné lety v rámci amerického vesmírného programu. Kapalný vodík dodaný společností Air Products byl využit při startu všech raketoplánů a dříve i při realizaci programů vesmírných lodí Mercury a Apollo. Kromě dodávek na základnu NASA v Kennedyho leteckém centru na Floridě Air Products dlouhodobě spolupracuje na programu testování motorů ve Stennis leteckém centru v Mississippi, s Marshallovým leteckým centrem v Alabamě a Johnsonovým leteckým centrem v Texasu.
www.airproducts.cz