Google překladač: English Deutsch

Koho by chtěli řidiči kamionů na sedadle spolujezdce? Vlastní ženu! Prozradil to průzkum automobilky Scania, podle kterého manželky jasně předčily Pamelu Anderson nebo Kateřinu Brožovou. Jasné už je i to, kam by je pánové vzali na výlet. Většina truckerů má nejraději výhledy na Alpy, ale silné dojmy v mnoha z nich zanechaly i cesty do severských zemí. Přinejmenším tři z dotazovaných přitom velmi zajímavá cesta do Skandinávie čeká. Medailisté soutěže Mladý Evropský řidič kamionu 2007 pojedou v září reprezentovat české barvy do Švédska na celoevropské finále. Ten nejlepší pak domů odjede vlastním truckem!

Kamion-Scania.jpg

Anketa mezi řidiči proběhl právě v rámci přihlášek do soutěže o nejlepšího mladého truckera. Ta probíhá po celém světě. Pod dohledem automobilky Scania musí řidiči musí ukázat, jak dobře ovládají svůj kamion. V České republice se o titul Mladý evropský řidič kamionu 2007 utká na 514 řidičů, z toho dvě ženy. Informace o soutěži na www.yetd.cz.

Izer převálcoval Pamelu Anderson
„Zásadně jezdím sám,“ odmítají někteří truckeři otázku, jakou celebritu by si vybrali za spolujezdce. Většina by ale příležitosti ráda využila. Mnohokrát by se „povozili“ Karel Loprais či Daniel Landa. S chutí by truckeři pozvali také mnohé baviče. Favority byli Zdeněk Izer, Petr Novotný, duo Genzer-Suchánek nebo Bolek Polívka. Truckeři, kterým volný čas pomáhá krátit hudba, by vedle sebe nejraději viděli Karla Gotta nebo Josefa Vojtka. I přes tato zvučná jména ale zůstávala nejčastěji citovanou osobností vlastní manželka. „Moje žena je pro mě celebrita,“ uvedl s jistotou řidič, který oceňuje hlavně fakt, že jeho žena je ochotná o něj pečovat a trpělivě čekat, když je dlouho na cestách.

Nejhezčí výhled? Norské hory i dálnice D1
Na svých cestách si téměř pětina dotazovaných truckerů nejvíce užívá alpské výhledy. Oblíbené jsou svítání a soumraky a to kdekoliv. Západ slunce v norských horách, nebo naopak východ nad Dubrovníkem jsou momenty, na které dva dotazovaní vzpomínají nejraději. „Naprosto prázdná dálnice D1 při svítání, cestou z Bratislavy,“ se vryla do paměti coby nejhezčí výhled z kabiny dalšího truckera.
Mnoho hlasů získaly také výhledy na moře a přístavy. Silným zážitkem pak jsou cesty na sever. „Nejkrásnější pohled byl v Norsku za polárním kruhem,“ potvrzuje jeden z řidičů.

Klakson a televize nesmí chybět
„Spodní rampa, horní rampa s majáky, trumpetami a čtyřmi přídavnými světlomety,“ zněla častá odpověď na otázku, jaké úpravy si řidiči na vozidle provedli. Nápady truckerům ale nechybí ani při vybavování interiéru kabiny. Přeci jen, tráví v ní mnoho hodin i dní. K zařízení proto často patří mikrovlnné trouby, ledničky, varné konvice, televize, notebook, DVD přehrávač, internet či vylepšený audiosystém. „Změnil jsem si osvětlení interiéru a do úložného prostoru koupil zdravotní matraci,“ prozradil například řidič z Mladé Boleslavi. Najdou se i tací, kteří se neobejdou bez koberce, nebo záclonek s třásněmi. „Koberec v kabině a naprostý pořádek a čistota interiéru,“ popisuje ideální podmínky jiný trucker. Čistota není důležitá jen u interiéru. Zpříjemnit život mohou i samolepky, pokud možno v barvě vozu, nebo třeba nablýskaná kapota.