Co na tom ti lidi mají, trmácet se přes půl zeměkoule na obrovské konference, kde jsou tisíce účastníků, neustálý ruch, nezvyklá strava a málo spánku? Během jednoho týdne nasbírají tolik zážitků a nových podnětů, že z nich mohou ve své práci čerpat celý další rok. V Orlandu na Floridě se sešlo 4 300 uživatelů SolidWorks, kterým bylo vidět na očích, že jejich práce je jim zároveň zábavou. A právě z práce a zábavy byl namíchaný letošní koktejl SolidWorks World 2009.
Program sestával z dopoledních "general sessions", na nichž se sešlo všech několik tisíc účastníků a odpoledních školení, seminářů a certifikačních zkoušek v malých skupinách. Hlavní slovo na zahájení i závěr konference patřilo samozřejmě Jeffu Rayovi, který má, jako CEO společnosti Dassault Systèmes SolidWorks Corp., za úkol úspěšně promanévrovat dnešními mělkými ekonomickými vodami do lepších časů. Během hlavních konferenčních programů se střídali řečníci z řad zaměstnanců DS SolidWorks a jejich hosté, aby představili celou řadu rafinovaných výrobků či prototypů, na jejichž vzniku se podílel software SolidWorks. Zlatým hřebem byl příjezd sira Richarda Bransona, britského dobrodruha, který je nad to také miliardářem a jedním z nejúspěšnějších podnikatelů současnosti.
"Cool useres" – báječní uživatelé
Jedna z věcí, která mne v Orlandu nejvíce bavila, byla pestrost účastníků a oborů, v nichž pracovali. Hned první snídani jsem strávil v živém rozhovoru s chlapíkem, který pracuje pro americké válečné námořnictvo, takže se není čemu divit, že mi nechtěl prozradit, co přesně to v tom SolidWorksu maluje, během hovoru si k nám přisedl jiný mladý muž, jehož posláním je navrhovat design potravin. Chtěli byste vyrábět nový, neotřelý tvar těstovin, zákusků či torpéd? SolidWorks to zařídí.
I u řečnického pultu a na pódiu se vystřídala plejáda designérů s nekonvenčními přístupy. Na pořad přišla témata jako nafukovací větrná elektárna, létající automobil, inkubátor, který umí opravit každý či hi-tech hračka robota pro kluky i jejich tatínky. Aplaus a pochvala Jeffa Raye "What a cool user" provázela každý z představených projektů.
Větrná elektrárna M.A.R.S.
O originálních větrných elektrárnách firmy Magenn Power jsme psali již v T+T Technika a trh 7-8/2007, od té doby své výrobky ještě značně zdokonalili. Souvislost názvu Mars s naší sousední planetou je pěknou hříčkou, ale oficiálně se jedná o zkratku "Magenn Air Rotor System". Heliem plněná turbína elektrárny se vznáší jako balónek z pouti vysoko na obloze, kde se otáčí kolem horizontální osy, k zemi je kotven kabelem, který může vyprodukovanou energii okamžitě distribuovat do sítě nebo ukládat do baterií pro pozdější použití. Nezávislost elektrárny na nosné konstrukci umožňuje umístění turbíny ve větších výškách (až 300 m), kde je také intenzivnější proudění vzduchu. Zařízení dokáže pracovat s nezvykle vysokým rozsahem rychlostí větru od 4 km/h až přes 60 km/h. Pozitivní je také nízká úroveň produkovaných emisí hluku. Není náhodou, že toto jedinečné řešení vzniklo v Kanadě, jednom z nejméně osídlených států na světě. Neocenitelné je v místech se špatnou dopravní dostupností, provozovat jej lze i z lodi nebo nákladního automobilu, typická jsou použití na ostrovech. Velkou službu prokáže také v místech postižených živelnými katastrofami. Operativnost při práci s větrnou elektrárnou M.A.R.S. je její největší devizou, která jí dává potenciál stát se spolehlivým zdrojem energie i u nás.
Větrná elektrárna "do kapsy"
Zde se jedná samozřejmě o nadsázku, prototyp plastové turbíny o velikosti cca 20×15 cm představil Jeff Ray. Při použití dostatečného množství takových jednoduchých plastových výlisků lze již získat relevantní množství energie. Jednoduchá a především levná turbína nabízí návratnost investice již za tři roky, zatímco u nás běžně používané větrné elektrárny se zaplatí v průměru asi za 15 let.
Auto, které létá
Multifunkční dopravní prostředek Terrafugia Transition® je spíše letadlem, s nímž můžete po složení křídel i na silnici. První zkušební let tohoto dvoumístného stroje proběhl 18. března letošního roku, tedy asi měsíc po konferenci SolidWorks World 2009. Osobní doprava získává s prostředkem Transition® nový rozměr. Nutnou výbavou řidiče-pilota bude řidičský průkaz a pilotní licence a pak už mu nic nebrání plně využít kombinaci dopravy na silnici i ve vzduchu. Palivem je standardní bezolovnatý benzín, pohon je veden na přední kola nebo na vrtuli, proměna z letadla v auto nezabere ani 30 sekund.
Pokud jste právě usoudili, že "to musíte mít", není nic snazšího než zaplatit zálohu 10 000 $ a rezervovat si svůj Transition® již dnes on-line. Tyto peníze od všech nedočkavých zájemců budou využity pro úspěšný průchod certifikačními řízeními a následné zahájení sériové výroby stroje. A nebojte se, investice je to jistá, jedním z hlavních podporovatelů projektu je DS SolidWorks.
Robot Neo Shifter
Létající auto je hračka pro velké, ale ani na malé kluky a holky nebylo zapomenuto. Yanick Tremblay, design manager společnosti Mega Brands představil žhavou novinku v oboru robotů Transformers. Roboti série Neo Shifter dokáží všechny své končetiny a zbraně poskládat do tvaru nejdokonalejšího tělesa - koule, bez prvotřídního návrhářského softwaru by byla podobná myšlenka takřka nerealizovatelná.
Inkubátor z autodílů
Výrobek, kterému se dostalo největšího uznání v podobě nefalšovaného zájmu a příslibu podpory od Richarda Bransona, byl inkubátor pro novorozence. Využití tohoto typu inkubátorů se předpokládá v zemích třetího světa. Z celkového počtu 4 milionů úmrtí novorozenců na světě je celých 98 % soustředěno právě v rozvojových zemích a polovinu z nich by bylo možné odvrátit s pomocí inkubátoru. Nelze říci, že by země prvního světa nebyly ochotny třetímu světu pomoci, mnohé charitativní aktivity však přes upřímnou snahu dosáhnou jen nevýrazných a krátkodobých výsledků za cenu neúměrných nákladů. Tvůrci nového inkubátoru se poučili z okřídleného výroku "lepší než dát hladovému rybu je naučit jej ryby chytat" a vkládají potřebným lidem do rukou instrument, jehož funkčnost vychází vstříc jejich znalostem a schopnostem. Pracovníci neziskové organizace DtM (Design that Metters) vycházeli z jednoduché úvahy: automechanika najdete všude, takže je-li inkubátor složený z autodílů, ani v Africe či Jižní Americe se nestane, že byste k rozbitému inkubátoru nesehnali opraváře nebo náhradní díly. Richard Branson, pro něhož je pomoc Afričanům postavit se na vlastní nohy bez nadsázky osobní záležitostí, během svého vystoupení prohlásil: "Bezodkladně potřebuji mít tyto inkubátory v Africe".
Sony Ericsson
Dalším z "cool" uživatelů software SolidWorks, který vystoupil na konferenci v Orlandu byl vedoucí designer telefonů Sony Ericsson, Tom Waldner. V rozhovoru s Jonem Hirstickem zdůraznil význam 3D tisku, který je nezbytnou součástí jeho práce. Při vymýšlení nových tvarů telefonu tiskne první model již po 2-3 hodinách práce na počítači, aby si ověřil, zda je výtisk stejně ergonomický při fyzickém uchopení do ruky, jako se zdá být jeho předobraz – virtuální model. V centru pro design Sony Ericsson se tiskne kolem 4 000 3D modelů ročně.
Boty jako vědní disciplína
Bez 3D tisku by se nehnul z místa ani další host Jona Hirsticka, senior CAD designer společnosti New Balance, Matt Dunbar. Společnost New Balance dodává sportovní obuv v tolika stylech a velikostech jako žádná jiná firma na světě. Jednotlivé modely jsou číslované, takže třeba typ 993 (pánské běžecké boty) se vyrábí v 156 jedinečných velikostech, rozhodující je totiž nejenom délka nohy, ale také její šířka, pro každý délkový stupeň se vyrábí 5 různých šířek. Rozdílný design mají také boty pro chůzi, běh, tenis či basketbal a to všechno v pánské, dámské a dětské verzi. A tady se již dostáváme k práci Matta Dunbara, protože tajemství úspěchu spočívá především v podrážce, která je navržena na základě tisíců měření a testování, každá dutina či výčnělek má na nich svou funkci a jejich tvar byl optimalizován právě pomocí rychlého tisku prototypů se stejnými vlastnostmi jako výsledná pryž. O preciznosti, s jakou design oddělení New Balance pracuje, si uděláte představu sami, když se dozvíte, že běžná sestava počítačového modelu podrážky se skládá z 1 200 prvků a složitější až z 1 800 prvků. Pro vlastní výrobu podrážky (jedné velikosti jednoho typu) je potřeba asi tisíc jedinečných licích forem.
Jonovi teze o budoucnosti CAD
Jon Hirstick, spoluzakladatel a dlouholetý CEO společnosti, teď pracuje jako vizionář. Není třeba se této trochu zvláštní funkci divit, vždyť právě jeho vize udělali SolidWorks tím, čím dnes je. Navíc on sám je se svou prací nadmíru spokojen: "Nemám žádnou zodpovědnost, nemám žádný rozpočet a nikdo z vás, jak tu sedíte, si svoji práci neužívá víc než já."
Co tedy Jon vidí ve své křišťálové kouli? Budoucnost CAD systémů bude určována čtyřmi novými trendy, první v masovém měřítku již nastupující trend je úzké propojení CAD s rychlým 3D tiskem. Další inovací, která se s určitými obtížemi již prosazuje v jiných oborech jsou on-line aplikace, které by za vás mohli řešit uchování obrovských datových objemů, představované velkými sestavami, podmínkou je ovšem rychlé připojení k internetu. Třetím světlem CADové budoucnosti je rozšíření dotykových rozhraní, SolidWorks již těží ze spolupráce s Microsoftem a jeho zařízením Microsoft surface, ukázka práce byla k vidění v Pavilonu partnerů a promítané video na toto téma muselo nadchnout každého. Čtvrtou Jonovou vizí je spojení CAD systémů s videoherními technologiemi, popravdě řečeno jsem nepochopil praktický přínos takové symbiózy, ale zato jsem pochopil, že pracovat v SolidWorks nebo hrát počítačovou hru je pro Jona Hirsticka vlastně totéž.
Šlechtic Richard Branson
Současný britský miliardář, majitel skupiny Virgin, do které patří aerolinky, vlaky, hudební i knižní vydavatelství, sítě supermarketů a mnoho dalších aktivit, je nejčastěji zmiňován v souvislosti s budováním Virgin Galactic, která bude nabízet komerční turistické lety do vesmíru. Za úspěchy v podnikání obdržel v roce 1999 rytířský titul.
V roce 1970, ve svých dvaceti letech, založil firmu Virgin, která se zabývala prodejem gramofonových desek na dobírku, úspěch mu umožnil založit vlastní obchod a později i vydávat nahrávky neznámých hudebníků, kterým všude jinde zavírali dveře, odtud vzešla sláva Mika Oldfielda, Phila Colinse, Rolling Stones či Sex pistols. Zdatný obchodní duch dokázal roztočit spirálu úspěchu až k dnešním výškám.
Interview Richarda Bransona na SolidWorks World 2009, přestože se dotýkalo designu a modelování jen okrajově, muselo každého z posluchačů naplnit činorodostí a životní energií. Kouzlo Richarda Bransona však nespočívá v rytířském titulu ani ve vydělaných miliardách, spíše pro svůj neortodoxní přístup k životu i podnikání je tolika lidmi milován a některými nenáviděn. Jako pravý šlechtic umí využít svůj vliv i peníze na správných místech a jeho vzdělávací a zdravotnické projekty pro obyvatele Afriky jsou vedeny právě tak účelně, úspěšně a velkoryse, jako všechny ostatní Bransonovy aktivity. Známí jsou například jeho "nebeští andělé", kteří na silných terénních motorkách rozvážejí zdravotnický materiál do špatně dostupných oblastí Afriky. Velkou pozornost věnuje i podpoře dalších charitativních institucí a iniciativ na ochranu životního prostředí.
A několik perliček závěrem: Roberta Bransona můžete uvidět ve filmu Cesta kolem světa za 80 dní, kde obsluhuje horkovzdušný balón nebo ve filmu Casino Royal jako jednoho z pasažérů na letišti v Maiami. Je také vzorem pro magnáta a nadšence do balónů v seriálu Simpsnovi či pro postavu Richarda Grandsona v knize Velký let (Wings) od Terryho Pratchetta. Richard Branson má zkrátka miliony fanoušků a já jsem od února jedním z nich.
Novinky v SolidWorks 2010
Do dne uzávěrky tohoto čísla našeho časopisu nebyl ještě světu představen SolidWorks 2010, i na konferenci v Orlandu byl poodhalen sotva kotníček nové verze. Takže o čem již teď víme, že se na to můžeme těšit? Společnost DS SolidWorks pečlivě naslouchala hlasům svých uživatelů a jejich požadavky budou do nové verze zahrnuty, těchto deset nám Jeff Ray slíbil: 1) zvýšení stability systému, 2) vyčištění operační paměti po uzavření souboru, 3) zpětná kompatibilita, 4) možnost přejmenovat aktivní konfiguraci, 5) rychlejší obnova komplexních modelů, 6) tvorba a editace rovnic v běhu, 7) zlepšení podpory práce na dvou monitorech, 8) možnost přidat zámek ve stromu, zamčená část sestavy se už neregeneruje, 9) možnost přerušit jakýkoli běžící úkol klávesou esc., 10) excelovské chování tabulek.
Když ekologie, tak založená na solidních informacích
Pozoruhodnou novinkou SolidWorks 2010 je nástroj pro okamžité posouzení dopadu navrhovaného výrobku na životní prostředí s názvem Sage. Jako partnera si DS SolidWorks zvolili společnost PE Internacional, která má skutečně co nabídnout. Již 20 let poskytuje firmám ekologické poradenství a za tuto dobu shromáždila ohromné množství dat. Své zkušenosti PE International zúročila v tvorbě GaBi software, komplexním nástroji pro vyhodnocení vlivu lidské činnosti na životní prostředí. GaBi software obsahuje více než 100 000 dopadových scénářů, které jsou vypočítávány na základě vlastností materiálů, procesů, infrastruktury a dalších aspektů. Integrací tohoto know-how do SolidWorks (Sage bude obsažený ve verzi Profesional nebo k dokoupení samostatně) získá designer přímo v liště na monitoru informace o dopadech navrhovaného výrobku na ovzduší, vodní zdroje a na spotřebu energií. Informace o rozložení a cenách surovin, energetických a lidských zdrojů na Zemi zase poskytnou vyššímu managementu podklady pro zodpovědné rozhodování, kde a v jakém množství vyrábět tak, aby se minimalizovali negativní dopady způsobené transportem surovin, výrobou a následnou distribucí produktů.
Nadílka již na podzim
DS SolidWorks letos na Floridě potvrdili, že sledují stejné cíle jako jejich zákazníci. Kreativita spojená se zodpovědností a řešením problémů od základu patří k jejich silným stránkách na této cestě. SolidWorks 2010 dosud kryje závoj tajemství, takže se těšme, čím nás letos na podzim překvapí.
www.solidworks.cz
RSS Sitemap Trends Zásady ochrany osobních údajů Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2023. Všechna práva vyhrazena.