Zájem o nízkoenergetické nemovitosti je v současnosti o polovinu vyšší než v roce 2008. Důvodem je hlavně snaha uspořit náklady na provoz domu v souvislosti s vyššími cenami energií. Výsledky nejnovějšího průzkumu realitního tržiště bezrealitky.cz dnes na tiskové konferenci prezentoval jeho ředitel Jakub Havrlant. Podle Jana Řežába, šéfa developerské společnosti JRD, která se na stavby úsporných domů zaměřuje, je ale podíl nízkoenergetických staveb na celkové výstavbě stále mizivý.
"Kvůli rostoucím cenám energií se klienti v poslední době zajímají nejen o prodejní cenu nemovitosti, ale také o náklady spojené s jejím provozem," uvedl šéf bezrealitky.cz. Zájem se prý ale zatím nepřeměňuje do uskutečněných prodejů. "Na to zatím nabídka nízkoenergetických staveb v Česku nestačí," dodal Havrlant.
Výstavbu ekologicky šetrných domů podporuje také státní dotační program Zelená úsporám. Podpora se ale týká jen takzvaných pasivních domů, ne staveb v nízkoenergetickém standartu. O dotaci si navíc můžou zažádat jen individuální stavitelé, nevztahuje se na developerské firmy. "Tato kritéria nejsou pro většinu developerů motivací k úsporným opatřením a příliš nevěřím, že tato dotace trh energeticky úsporných domů rozhýbe," poznamenal Řežáb z JRD.
Aby nemovitost mohla být definována jako nízkoenergetická, nesmí roční spotřeba tepla na vytápění překročit 50 kilowatthodin na metr čtvereční. To je až o 60 procent méně než u běžných staveb, tvrdí Daniel Morávek, obchodní ředitel společnosti Atrea, která se specializuje na úsporné vytápění budov a vzduchotechniku. Roční spotřeba tepla u pasivních domů je maximálně 15 kWh na metr čtvereční vytápěné plochy.
Zdroj: ekolist
RSS Sitemap Trends Zásady ochrany osobních údajů Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2023. Všechna práva vyhrazena.