Google překladač: English Deutsch
T+T 1-2/2009

Průmysl hrál vždy klíčovou roli v hospodářském vývoji České republiky a všech ekonomicky vyspělých zemí. Institut pro testování a certifikaci, a. s. Zlín (ITC) vyrostl na základech bývalého výzkumného ústavu gumárensko plastikářského a jeho orientace na průmyslovou sféru zůstala po celou dobu existence velmi silná.

Snad největší zásluhy na rozvoji zkušebnických technologií posledních let má vazba ITC na dodavatele do automobilového průmyslu. ITC, již před více než 10 lety, pružně reagoval na potřeby trhu a vyprofiloval se na jednoho z nejvýznamnějších poskytovatelů odborných služeb pro přímé výrobce automobilů, zejména pak pro jejich subdodavatele. Ačkoliv byl automobilový průmysl tvrdě zasažen počáteční vlnou hospodářské krize, aktivity v oblasti hodnocení kvality a bezpečnosti udržuje na stále vysoké úrovni, což je povzbudivý faktor.

Materiály a výrobky zkoušené v laboratořích ITC
Služby ITC pro oblast automobilového průmyslu jsou orientovány zejména na surovinové zdroje, dále na polotovary a finální výrobky, z nichž nejdůležitějšími jsou pryžové výrobky, plastové výrobky do interiérů a exteriérů motorových vozidel, textilní výrobky, kožené a poromerní výrobky, povrchové úpravy, elektrická zařízení, měřící přístroje a osvětlovací technika.

Zkušební metody
Stále se zvyšující požadavky na testování automobilových komponent s sebou nesou vysoké nároky na vybavení zkušební laboratoře. ITC využívá rozsáhlého technického zázemí, které každoročně rozšiřuje o další nová zařízení. Následující výčet posuzovaných vlastností je pouze základním přehledem, který by měl odborníkovi nastínit šíři zavedených laboratorních metod, která čítá stovky akreditovaných zkoušek:

identifikace materiálů, molekulární charakteristiky, obecné fyzikální a fyzikálně-chemické charakteristiky, viskozita kapalin, reologické vlastnosti plastů, zpracovatelské vlastnosti, propustnost materiálů pro plyny, kapaliny, vodní páru, tepelné vlastnosti materiálů, mechanické vlastnosti, odolnost proto vibracím, hořlavost a požárně-technické charakteristiky materiálů, odolnosti proti kapalinám, plynům a chemikáliím, odolnost proti stárnutí a degradaci materiálů, elektrostatické vlastnosti, elektromagnetická kompatibilita, elektrická bezpečnost, hygienické vlastnosti, emisní chování, stálobarevnost a další parametry podle specifických požadavků zákazníků.

Další odborné služby
Odborný servis ITC se zdaleka neomezuje pouze na služby zkušebních laboratoří. Kalibrační servis, technologické poradenství, normalizační, legislativní a metrologické konzultace a v neposlední řadě také certifikační aktivity v oblasti výrobků, systémů řízení jakosti a environmentálních systémů, vytvářejí unikátní komplex vzájemně se doplňujících činností, které se neustále vyvíjejí podle potřeb našich klientů.

Ing. Taťána Pašiaková, ved. odd. marketing, Institut pro testování a certifikaci, a. s.
www.itczlin.cz

Kalendář akcí

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..