Google překladač: English Deutsch

Permanentní magnety jsou využívány v mnoha odvětvích komerčních technologií, od startérů v automobilech, přes alternátory ve větrných elektrárnách až po harddisky v počítačích. Vědci z amerického institutu Energy´s Argon National Laboratory nalezli nový klíč k tomu, jak udělat tyto magnety silnější a trvalejší. Díky nejsilnějšímu rentgenu západní polokoule byli vědci schopni pozorovat nové detaily iontů vzácných zemin, které jsou rozhodující složkou permanentních magnetů. Při testování iontů spolu se zkoumáním jejich magnetismu bylo dosaženo nebývalých výsledků, které ukazují, že přítomnost iontů vzácných zemin ve větším obsahu než představuje jednoatomové okolí, časem snižuje magnetickou stabilitu i u nejlépe fungujících magnetů. Znalost této skutečnosti umožní výrobcům v budoucnu optimalizovat atomovou strukturu iontů vzácných zemin pro dosažení lepších vlastností magnetů.

magnet_1.jpg

Ionty vzácných zemin pochází z kovových elementů, které mají stejné chemické vlastnosti, nejsou nijak vzácné, ale jsou používány velmi málo, vzhledem k vysokým nákladům na přípravu těchto materiálů. Ionty vzácných zemin hrají důležitou roli v magnetické stabilitě proti demagnetizačním polím, a tím i v chování magnetu.
„Výzkum ukázal, že pokud se ionty vzácných zemin nachází v nepodobném krystalickém prostředí, bojují s ostatními ionty a ničí magnetické chování magnetů s největší působností,“ říká Daniel Haskel, vedoucí vědeckého týmu. „Tento objev směřuje k potřebě speciální atomové techniky materiálů, která bude pracovat s lokální atomovou strukturou vzácných zemin, aby bylo v magnetech příští generace využít celý potenciál vzácných zemin.“
http://www.anl.gov/Media_Center/News/2005/news051118.html

Kalendář akcí

<<  Září 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news