Google překladač: English Deutsch

Podíváme-li se do Spojených Států do doby před 60 lety, bylo právě po 2. světové válce, americká ekonomika zažívala dynamický růst, v zemi probíhal „babyboom“ a ve společnosti 3M vynalezli první izolační elektropásku. V letošním roce je této elektropásce, která dobyla svět pod názvem Scotch Super 33+ Vinyl Electrical Tape, právě 60 let a jedná se o jedinou izolační elektropásku, jež se na území Spojených států vyrábí až dodnes.

EP-33p_SA_RGB.jpg

Jak vlastně páska vznikla
Dnešní PVC elektroizolační páska Scotch Super 33+ je již 18. generací této nejprodávanější špičkové izolační pásky v Americe a nezanedbatelné prodeje zaujímá i v evropských zemích. Než se vůbec na trh dostala vinylová elektroizolační páska, používala se téměř výhradně páska bavlněná, která byla napuštěná asfaltem s pryžovým lepidlem. Tato páska sice spojům zajišťovala dobrou mechanickou ochranu, ale byla náchylná k plísním, nebyla příliš pevná a při izolaci vodiče ji bylo potřeba používat v kombinaci s gumovou páskou. Při určitých podmínkách způsobovalo pryžové lepidlo na pásce, vulkanizované sírou, korozi.
Počátkem čtyřicátých let minulého století se tehdy nedávno objevené PVC začalo, jakožto velmi flexibilní materiál, používat v celé řadě produktů – od závěsů do sprchových koutů a plastových zástěr, až po izolaci drátů a kabelů. První pokusy o spojení vinylu s lepidlem a výrobu pásky nebyly úspěšné. Ale konstruktéři ve 3M byli vytrvalí.
V roce 1946 zažádali tři vědci společnosti 3M o patent na PVC izolační elektropásku obsahující změkčovadlo a pryžové lepidlo bez síry. První komerčně nabízená páska (rok 1947) se používala k pracovnímu spojování kabelů. Nebyla černá, ale žlutá a její další verze byly bílé. Protože bílá barva nebyla dostatečně stabilní v ultrafialovém záření a elektrikáři byli již zvyklí na černou pásku, začala 3M vyrábět novou PVC izolační pásku v černé barvě.
Od svého vzniku se páska dočkala zlepšení v mnoha oblastech. Současná izolační páska Scotch Super 33+ vykazuje vynikající vlastnosti i v extrémních teplotách, prokazovány jsou v rozsahu teplot -18°C až + 105°C. Díky vyšší přilnavosti páska spolehlivě lepí i při nízkých teplotách a neteče a nerozpouští se při teplotách vysokých. Vylepšená skladba zajišťuje vysokou pružnost i ve studeném počasí a snadnou manipulaci ve všech ročních obdobích. Dnešní páska je vyráběna z oheň retardujícího modifikovaného PVC s gumovým lepidlem a je odolná vůči oleji, ředidlům, louhům i kyselinám. Páska vysoce přesahuje požadavky jednotlivých standardů.
Za objevem pásky stála také žena
Jedním z lidí, kteří se na objevení vynilové elektropásky podíleli, byla i Esther Eastwoldová. Když byla v roce 1946 vinylová páska vynalezena, nebyla Esther Eastwoldová jen jedním ze zaměstnanců společnosti 3M. Byla jedinou ženou v chemické laboratoři, kde byla páska vyvinuta a představovala jednu třetinu řešitelského týmu, který podal původní patent na novou pásku.
„3M si moc přálo vyrobit pásku, která by byla skutečně pružná,“ uvádí. „V té době však veškeré pružné materiály ničily lepidlo na ně nanesené. Pracovala jsem na materiálu, ze kterého by šla vyrobit pružná lepicí páska. Nepracovala jsem tehdy na vývoji lepidel, používali jsme existující lepidla.“
Izolační páska, která se používala před objevením vinylové elektropásky, byla velmi objemná a bez jakéhokoliv náznaku pružnosti. Nová páska ze změkčeného vinylu se dokázala povrchu dobře přizpůsobit a nezabírala mnoho místa. Právě Esther Eastwoldová byla tím, kdo našel změkčovadlo, které zůstávalo v materiálu pásky, nepřenášelo se do lepidla a neničilo jej.
Oficiální název žádosti o patent zněl „Izolační páska“. Státním orgánům byl předán v lednu 1946, přičemž patent byl vydán až 10. července 1951.
Esther Eastwoldová do společnosti 3M nastoupila po dokončení magisterského studia chemie na Minnesotské Universitě v roce 1943. „Všichni mladí muži byli ve válce,“ vzpomíná. Ve společnosti 3M pracovala od června 1943 do dubna 1951. Během té doby se seznámila s Robertem LePagem, který se časem stal vicepresidentem společnosti 3M. Esther po svatbě s ním z firmy odešla, protože, jak uvádí: „Neslušelo se, aby se žena věnovala kariéře a manželovi zároveň.“ Oba jsou nyní v důchodu a stále žijí v Minnesotě. Esther dodává: „Jako pracující žena jsem měla naprosto rovnoprávné podmínky. Nikdy jsem se necítila jako žena znevýhodněná. Moc ráda na práci ve 3M vzpomínám. Bylo to vzrušující období.”
http://www.3m.cz