Google překladač: English Deutsch

Celoevropský výzkum společnosti Scania odhalil mezi řidiči nedostatky v jejich teoretických znalostech. Praxe ukazuje, že hlavním předpokladem bezpečnosti na silnicích je zkušený řidič. Nedostatečně vyškolení řidiči patří mezi nejrizikovější skupinu ohrožující bezpečnost na silnicích. Pokud jsou ale řidiči kvalitně proškolení, jezdí bezpečněji a hospodárněji a dopravní firmy díky nim ušetří až stovky tisíc korun. Scania, jako součást svého dlouhodobého závazku zlepšovat kvalitu a bezpečnost dopravy, provedla výzkum mezi 9 000 řidiči nákladních vozů v devíti zemích Evropy. Z výsledků vyplývá velmi varovné zjištění – pouze 3 % evropských řidičů dokázala správně určit brzdnou dráhu plně naloženého kamionu jedoucí rychlostí 80 km/hod, která je 45 metrů.

HledA.jpg

Jeden z hlavních předpokladů zvyšování bezpečnosti na silnicích je školení řidičů, které zároveň přispívá ke zvyšování ekonomiky provozu. Zkušený řidič umí své vozidlo správně ovládat, což se projeví ve snížené spotřebě pohonných hmot a ta znamená nižší náklady a méně emisí. Pro všechny majitele a řidiče kamionů má společnost Scania program Scania Optimum Jízda, díky kterému mohou dopravní společnosti snížit provozní náklady svého vozového parku až o statisíce korun každý rok. Scania nyní nabízí zdarma instruktáž ekonomické jízdy ke každému novému vozu.
Investice, která se vyplatí
„Efekt těchto školení se prokázal velice rychle,“ říká Josef Dvořák, majitel firmy INEX SPEDITION, která nechala proškolit 20 řidičů. To potvrzují i hodnoty spotřeby u vozů této firmy. „Dříve byla průměrná spotřeba našich vozů při obvyklé tonáži přes dvacet tun a pravidelné rotaci tras 32,028 litru, avšak po školení se snížila na 30,687 litru na 100 km,“ dodává Dvořák. Při průměrně ujetých 150 000 km ročně tak dopravní firmy ušetří na každém kamionu několik desítek tisíc korun ročně. Irenej Štalmach, šéfinstruktor programu Scania Optimum Jízda, popisuje svoji zkušenost: "Někteří truckeři si myslí, že 1 litr ušetřené nafty jim nestojí za to, aby změnili svůj zažitý styl jízdy. Praxe ukazuje, že taková úspora cenu má.“
Řidič třídy A
Švédská automobilka se dnes také oficiálně připojila k informační kampani „Hledáme řidiče třídy A“, která vede k úspoře energie a tím i snižování emisí v dopravě. Tato aktivita je v souladu se snahu Scanie o ekonomičnost provozu a celkové snižování nákladů na provoz vozů. Kampaň je součástí celoevropské iniciativy oficiálně podporované Evropskou komisí a jejím cílem je, aby řidiči častěji sledovali celkovou spotřebu svých vozů – osobních, nákladních i autobusů.
Ve spolupráci s EU Scania letos již potřetí organizuje celoevropskou soutěž „Mladý evropský řidič kamionu 2007“, která pomáhá zvyšovat bezpečnost na silnicích.
www.scania.cz