Google překladač: English Deutsch
s diamantovými řezacími kotouči Bosch

V posledních letech se radikálně změnila technologie pokládání vodovodních trubek i elektroinstalací. Místo zasekávání drážek do zdí sekáčem je dnes běžné drážky řezat drážkovacími frézami s odsáváním. Tato technologie je několikrát rychlejší a navíc splňuje náročné ekologické požadavky.
Letos na jaře se na tuzemském trhu objevila mezi jinými i novinka, která rozhodně stojí za pozornost: nová generace diamantových řezacích kotoučů. Jejich výrobce, společnost Bosch, je nabízí v celé řadě modifikací. Dva nejpoužívanější typy, na řezání betonu a stavebních materiálů, jsou navíc vyráběny za pomoci nejmodernější technologie tavení laserem (LMT). Technologie LMT byla dovedena k dokonalosti ve švýcarském St. Niklaus. Tamní středisko je vybaveno nejmodernějšími výrobními zařízeními, na kterých se také diamantové kotouče vyrábějí.

bosch_rezani.jpg

Tavení laserem probíhá zhruba takto: na nosný kotouč se tryskou nastříká speciální směs kovového prášku a průmyslových diamantů, která se na něj zároveň okamžitě laserem navařuje. Za těchto podmínek vzniká materiál s unikátními vlastnostmi. Díky této technologii se diamanty v pojivu pravidelněji rozptylují a zároveň s pojivem lépe spojují. Tím se výrazně zvyšuje doba životnosti kotouče i jeho stabilita. Další výhodou nového výrobního postupu je fakt, že LMT umožňuje výrobu diamantového kotouče se segmenty rozdílných délek. Díky těmto segmentům pak při řezání vznikají jemné mikrovibrace, jež zvyšují řezací vlastnosti kotouče na maximum.
Kotouče jsou rozděleny do třech výkonnostních a cenových řad a z rozšířené a technologicky zdokonalené nabídky si vyberou profesionálové i zdatní domácí kutilové. Řada Professional Plus nabízí absolutní špičku pro plně profesionální využití, kotouče s nejvyšší životností, a tedy i s nejlepším poměrem mezi výkonem a cenou. Pro poloprofesionální nasazení jsou určeny kotouče z řady Professional. Řada Professional Eco je vhodná pro domácí kutily orientované na cenově výhodnou nabídku.
Řezací kotouče Bosch jsou vhodné pro úhlové, drážkové a dělicí brusky, novinkou jsou dále kotouče pro benzinové a stolní pily a pro diamantové řezačky spár do průměru 400 mm. Pro elektrikáře, instalatéry a topenáře je ideální používat drážkovací frézy se dvěmi kotouči. Po proříznutí drážky se pak zbytkový materiál lehce vylomí pomocí dlátka. Bosch dodává tři typy drážkovacích fréz – s prořezem 20, 35 a 65 mm.
U kotoučů, které jsou delší dobu používány bývá problémem rychle rozeznat, na jaký materiál je kotouč vhodný i jakým směrem jej do nářadí namontovat. Kotouče Bosch řady Professional Plus mají proto laserem vyznačen symbol využití, například „B” pro beton, spolu se šipkou směru otáčení. To zaručuje správné namontování kotouče i jeho použití ve správném materiálu.
Na různě tvrdé materiály je zapotřebí používat kotouče s rozdílnou velikostí diamantového zrna a s různě tvrdým pojivem. Řada Professional Plus proto nabízí 7 různých typů kotoučů: pro univerzální použití (běžné stavební materiály), na řezání betonu, obkladů a kotouče pro speciální využití (na materiály jako žula, mramor, abrazivní materiály a asfalt). Řada Professional Eco obsahuje kotouče univerzální, na beton a na obklady.
Společnost Bosch dbá nejen na vysokou kvalitu svých výrobků, ale i na individuální přístup k zákazníkům a na vysoký standard služeb, které jim poskytuje. Proto vznikl program pod názvem „Záruka spokojenosti“. Nebude-li uživatel spokojen s výkony kotoučů z řady Professional Plus nebo Professional, má do určitého opotřebení segmentů nárok buď na výměnu kotouče za jiný typ stejného průměru, nebo na vrácení peněz při reklamaci. „Záruka spokojenosti“ platí po dobu 1 roku od data zakoupení. Diamantové řezací kotouče jsou běžně v prodeji v celé síti prodejců profesionálního nářadí Bosch.