Google překladač: English Deutsch

Společnosti Westinghouse Electric Company, Toshiba Corporation a Metrostav oznamují podpis tří významných memorand o porozumění se společnostmi ÚJV Řež a.s., ŠKODA PRAHA Invest s.r.o. a KRÁLOVOPOLSKÁ RIA a.s., které se řadí mezi přední české projektantské firmy. Tyto důležité dohody jsou součástí příprav na potenciální výstavbu jaderných elektráren AP1000 v České republice. Tři podepsaná memoranda pokrývají naprostou většinu projektantských prací, která je nezbytná pro naplnění českých norem a legislativy. Pokud by projekt AP1000 zvítězil v temelínském tendru, získaly by stovky českých inženýrů práci v hodnotě několika stovek milionů korun.

je-temelin

Memorandum uzavřené s firmou Energoprojekt Praha (EGP), která je divizí ÚJV Řež, je prvním krokem v rámci zapojení EGP do týmu pro realizaci AP1000 v Temelíně. Popisuje řadu oblastí, v nichž by EGP mohl nabídnout své služby při rozšiřování Temelína: adaptace projektu dle českých norem, zákonů a předpisů, podpora v různých stupních projektové dokumentace, příprava povolovací dokumentace nebo asistence během procesu získávání licence. Tým inženýrů z EGP v únoru navštívil centrálu Westinghouse v americké Pensylvánii a již zpracovává základní projekty související s výstavbou AP1000 v ČR.
Vícestranná dohoda se ŠKODA PRAHA Invest se týká podpory při testování během výstavby a při uvádění elektrárny do provozu, doplnění inženýrského týmu na stavbě s cílem reagovat na aktuální požadavky zákazníka, vyhodnocování případných aktuálně vzniklých problémů, účasti při testech na staveništi a podpory při uvádění elektrárny do provozu. ŠKODA PRAHA Invest by rovněž poskytovala podporu při zajišťování dalších subdodávek v ČR.
Memorandum o porozumění se společností KRÁLOVOPOLSKÁ RIA, které bylo podepsáno během návštěvy českého ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby na stavbě AP1000 v Jižní Karolíně, se opět týká celé řady důležitých oblastí. Patří mezi ně například spolupráce při úpravě projektové dokumentace a její harmonizaci, aby vyhověla české legislativě, vyhodnocování rizik vznikajících během výstavby, řešení problémů vzniklých během výstavby, řešení problémů během testů nutných pro uvedení do provozu, administrativa související s příslušnými testy a verifikace testovací dokumentace.
„S tím, jak postupujeme v tendru dále, Westinghouse společně s rostoucím počtem svých partnerů činí konkrétní kroky s cílem připravit se na potenciální výstavbu jaderné elektrárny AP1000 v ČR," říká Sandy Rupprecht, Westinghouse Senior Vice President, Nuclear Power Plant Business & Project Development. „Spojení s významnými českými projektantskými firmami je nejen potvrzením našeho závazku využít místní lidi a zdroje, ale i toho, že ČEZu dáme tu nejlepší nabídku. Tyto firmy budou v maximální možné míře zapojeny do stávajících projektů výstavby AP1000, čímž bude zahájen transfer klíčových znalostí."
Westinghouse Electric Company, součást skupiny Toshiba Corporation (TKY:6502), je světovým průkopníkem v jaderné energetice a předním dodavetelem jaderných technologií po celém světě. V roce 1957 stál Westinghouse u zrodu vůbec prvního tlakovodního reaktoru v pennsylvánském Shippingportu. Dnes jsou technologie Westinghouse základem přibližně poloviny všech fungujících jaderných elektráren na světě, včetně zhruba 50 % z těch umístěných v Evropě.
Společnost Metrostav, která je členem nadnárodní stavební skupiny DDM Group, má více než 40-ti letou zkušenost na českém i zahraničním stavebním trhu. Metrostav se s konsolidovanými tržbami 25,719 miliard korun v roce 2011 řadí mezi největší a nejstabilnější společnosti na stavebním trhu. Firma je známá zejména díky vysoce profesionální práci při výstavbě pražského metra, nicméně jedná se o univezální stavební společnost, která působí v oblasti podzemních staveb, výstavby silnic, rezidenčního bydlení, průmyslových staveb, renovace historických objektů a také v energetice. V tomto technicky i technologicky náročném odvětví Metrostav už dokončil nebo momentálně pracuje na celé řadě projektů uhelných a plynových elektráren a menších vodních elektráren.
Toshiba Corporation je předním světovým výrobcem v několika odvětvích, poskytovatelem řešení a prodejcem pokročilých elektronických a elektrických produktů a systémů. Toshiba přináší inovace a kreativitu u množství svých produktů a služeb: digitálních produktů (například LCD televize, notebooky či multifunkční tiskárny); elektronických zařízení (například polovodiče); infrastrukturních systémů pro průmysl i občanské využití (systémy na výrobu energie, chytrá komunitní řešení, zdravotnické systémy, eskalátory či výtahy) a domácích spotřebičů. Toshiba vznikla v roce 1875 a dnes vlastní přes 550 firem, které na celém světě zaměstnávají 202 000 lidí. Roční obrat činí více než 6,1 trilionu japonských jenů, což je zhruba 74 miliard amerických dolarů.
ÚJV Řež je významné české vědecké a výzkumné pracoviště, které se zaměřuje na využití jaderných technologií a zaměstnává více než tisíc lidí. Jeho divize Energoprojekt Praha má přes 50 let zkušeností v projekční a inženýrské činnosti i dalších specializovaných službách pro jadernou energetiku.
ŠKODA PRAHA Invest je přední česká projektantská společnost v oblasti elektráren a pokrývá všechny stupně přípravy a realizace energetických projektů – od návrhu po spuštění provozu – včetně souvisejících služeb. V pozici hlavního dodavatele příslušných služeb byla společnost odpovědná za technologii, technickou dokumentaci, montáž a spuštění všech českých a slovenských jaderných elektráren.
KRÁLOVOPOLSKÁ RIA je inženýrsko-dodavatelská společnost, která se dlouhodobě orientuje na vyšší typy dodávek v oborech jaderná energetika, chemie a petrochemie, čištění a úprava vod. Díky svým zkušenostem a prověřeným schopnostem se firma v postavení finálního dodavatele podílela na výstavbě všech jaderných bloků na území České a Slovenské republiky.

Kalendář akcí

<<  Září 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..