Google překladač: English Deutsch

Prát nebo mýt nádobí ručně by v 21. století napadlo už jen málokoho. S úklidem našich domácností už to však tak jednoznačné není. Ale znáte někoho, koho by tato činnost bavila a nechtěl si ji zjednodušit taky? Zavedení centrálních vysavačů do domů těch movitějších je jedna cesta. A stisknout tlačítko na malém nenápadném disku a jít se věnovat něčemu příjemnějšímu…to je cesta druhá.

Na našem trhu se již několik let objevují různé typy automatických a robotických vysavačů, splní však to, co se od nich očekává? Měli jsme možnost otestovat jeden z nich a to doslova na vlastních podlahách . Jedná se o model Roomba 555 americké společnosti iRobot. Ta již 20 let patří mezi největší robotické společnosti na světě a její roboty používá více než 5 milionů zákazníků. Do dneška vytvořil iRobot desítky druhů robotů s nejrůznějším využitím, především v americké armádě a vesmírném výzkumu.
Po vybalení na vás vykoukne 8 cm vysoký disk o průměru 33 cm. Z designového hlediska velmi povedený kousek v kombinaci černého plastu a stříbřitého plechu určitě vašemu interiéru ostudu neudělá. Použitá tlačítka s malým zdvihem jsou dostatečně rozměrná. Ovládání je intuitivní a sofistikovaná aplikace optických prvků používání ještě zpříjemňuje. Stav baterie je indikován různobarevným podsvětlením centrálního tlačítka (CLEAN), potvrzení jednotlivých funkcí (DOCK, SPOT) je signalizováno zeleným světlem, červené podsvícení je určeno pro časové programování úklidu. Všechny manipulovatelné prvky jsou žlutě označeny a usnadňují tak orientaci při čištění. Jednotlivé části robota se navíc dají v případě poškození poměrně snadno vyměňovat. Pokud otočíte Roombu na záda, najdete pojezdová kola, dva protiběžné rotační kartáče (jeden klasický štětinový a druhý s gumovými lamelami, otáčející se rychlostí 1 000 a 1 600 ot./min.), postranní kartáček (určený k vymetání rohů a podlahových lišt), kontakty pro připojení k dokovací stanici a několik infračervených čidel pro detekci schodiště a překážek.

Roomba v akci
Po ukončení prvního nabíjecího cyklu lze Roombu naprogramovat na konkrétní čas a den pomocí tlačítek, v tom případě vyjede na svou uklízecí misi v naplánovaný čas zcela bez vašeho přičinění. Pokud však budete stejně netrpěliví jako my a budete chtít Roombu vyzkoušet okamžitě, umístěte Roombu do středu místnosti a stiskněte centrální tlačítko. Roomba vydá veselé tóny týdadá a pak se vydá nejdříve po spirále a po prvním nárazu po zdánlivě chaotické dráze. Inspirací pohybu byly údajně včely a vosy a ač se pohyb robota zdá nesmyslně chaotický, pokryl po ukončení uklízecího cyklu celou plochu místnosti. Dlužno říct, že délka cyklu velmi závisí nejen na velikosti místnosti, ale i na jejím uspořádání – čím méně překážek robot na své cestě najde, tím jednodušší a kratší pro něj úklid je. Je tedy vhodné před samotným úklidem „připravit půdu“ a odstranit volně ložené kabely, menší předměty, případně i zvednout židle. Naše testování probíhalo v domácnosti, kde se pohybuje běžná čtyřčlenná rodina a pes střední velikosti, o věčně přítomné psí chlupy, drobky a neidentifikovatelné smetí není tedy nouze.

A jak si Roomba poradila?
Pohybovala se na hladkých plovoucích podlahách, na dlažbě i na kobercích. Kvalita úklidu na tvrdých podlahách byla velmi uspokojivá. Roomba disponuje čidlem pro identifikaci množství nečistot. Takovéto znečištěné místo si robot zapamatuje a několikrát se na něj vrátí. Díky flexibilním kartáčům byly bezezbytku odstraněny veškeré nečistoty – a to i ze spár mezi dlaždicemi. Problematičtější je úklid v rozích místností – i přes zdařilé konstrukční řešení postranního rotačního kartáčku není pokrytí plochy v rozích a koutech 100%. Nesnáze občas působily chuchvalce prachu, které byly odfukovány vycházejícím vzduchem, ale díky několikanásobnému projetí přes stejné místo, byly nakonec bezezbytku odstraněny.
Úklid na kobercích však už neměl tak oslňující výsledky. Po ukončení uklízecího cyklu Roomby vysbíral klasický vysavač ještě značné množství nečistot. Na kobercích docházelo také k častému zasekávání kartáčů. Konstrukce uložení je sice velmi jednoduchá na demontáž, díky nezakrytování však také velmi náchylná k zachytávání vlasů, vláken a psích chlupů. Při pravidelném (denním) úklidu nebyl zásadní problém. Při delší prodlevě se však připravte na elektronický hlas s hláškou „ERROR 2, open brush kit and clean brushes“. Pokud se toto stane během vaší nepřítomnosti, Roomba bude tvrdošíjně odmítat vyčistit se sama a uklizeno prostě nebude.

Dirty jobs
Po ukončení naprogramovaného úklidu (nebo i během něj, pokud poklesne napětí baterie) se Roomba automaticky vrací do dokovací stanice. Tím končí veškerá robotizace a na vás zůstává ta méně příjemná část práce – vyčištění prachového zásobníku, kartáčů a koleček. Vysypání zásobníku je díky jeho nevelkému objemu nutné provádět po každém úklidu. Při vysypávání se nasbíraný prach a nečistoty víří, konstrukční řešení výklopného filtru také není nejšťastnější – při vyklopení se dvojnásobně zvětší šířka zásobníku, který není při nejlepší vůli možné v odpadkovém koši vyprázdnit bez znečištění jeho okolí. Tuto činnost bychom rozhodně nedoporučovali provádět alergikům. Nutné je také odstranění namotaných vlasů a vláken z kartáčů a jejich ložisek. K tomuto účelu je určen speciální plastový nástroj, který tuto nevábnou činnost značně ulehčuje. K namotávání zvláště psích chlupů docházelo i na ose středového kolečka. I toto je lehce demontovatelné – nicméně další činnost navíc. Po našem měsíčním testování se jevily styčné části kartáčů již značně opotřebované a jejich častá výměna může provoz nepříjemně prodražit (jejich cena se pohybuje v řádu stokorun). Výměna se týká i filtru, který výrobce doporučuje měnit právě v měsíčním intervalu, zde si na sadu tří kusů připravte přibližně tři stokoruny.
 

Co se nám líbilo…
· Efektivita úklidu – pokrytí plochy je skutečně vynikající, Roomba při testování nevynechala jediné místo, problematické se jevily pouze rohy, které však lze lehce dočistit následně.
· Pokrytí těžko přístupných míst – pod nábytek nebo do různých zákoutí se Roomba díky svým rozměrům dostane velmi snadno a pokryje v průměru 99 % plochy podlahy. Standardní automaty zvládnou 60 – 80 % podlahové plochy a to pouze v případě, kdy v prostoru nenarazí na situaci, se kterou by si nedokázaly poradit.
· Možnost programování – díky možnosti programování umožňuje přizpůsobit čas úklidu době vaší nepřítomnosti a nabízí možnost vrátit se vždy do uklizeného bytu. Programování je velmi jednoduché a hravě jej zvládnete i pokud nejste absolventem fakulty kybernetiky.
· Virtuální zdi a majáky – Virtual Wall Lighthouse umožňuje další zefektivnění a zrychlení úklidu. Uzamkne robota v jediné místnosti a pustí jej do další teprve v okamžiku, kdy je první místnost uklizená. Lze přepnout na funkci Virtual Wall, díky této funkci můžete vymezit prostor i tam, kde nejsou dveře nebo jiný pevný stavební prvek a zabránit tak Roombě přejetí tam, kam nechcete. Virtual Wall Lighthouse se zapíná automaticky, když robot vyjede ze základny. Přestože dovozce u typu 555, který jsme testovali, použití majáku vylučuje, nám se potvrdil opak. Virtuální maják splnil svou funkci výborně, lze dokonce kombinovat maják a zeď v jednom prostoru. Při použití virtuálního majáku se úklid zkrátil ze 70 na 40 minut.
· Automatické dobíjení – to, že se nikdy nemusíte starat o dobíjení robota je nesporně obrovská výhoda. Roomba se dokáže sama vrátit do své dokovací základny a sama pozná, kdy dochází baterie a kdy je dobré se vrátit. Roomba dokáže sama poznat, pokud delší dobu neměla přístup k energii a v takovém případě si sama zvolí 16hodinový nabíjecí cyklus pro dokonalé nabití a zachování kapacity a životnosti baterie.
· Senzory pro detekci překážek a schodů – Roomba je vybavena několika senzory, které dokáží detekovat překážky nejen před ní, ale i pod ní. Díky tomu před překážkou lehce přibrzdí, nedojde k nárazu a nespadne ani ze schodů. Pokrytí monitorované plochy však není 100%, proto se tento odstavec opakuje i níže.
 

A co se nám nelíbilo… ?
· Nesnadné čištění – zmiňované problematické a zdlouhavé čištění používání Roomby hodně znepříjemňuje a alespoň řešení uložení kartáčů by stálo určitě za inovaci.
· Nedostatečná detekce překážek – Roomba nedokáže detekovat menší předměty, překážky nižší než cca 3 cm nebo předměty mimo zorné pole senzorů. Pokud má váš nábytek nízký sokl, kolečka nebo nohy, připravte se, že Roomba tvrdě narazí. Při našem testování docházelo poměrně často k prudkým nárazům např. na rohy lišt u plovoucích podlah, sokly nábytku a prahy. Díky tomu lze očekávat poškození, což nikoho určitě nepotěší. Několikrát došlo i k uvíznutí robota právě na prahu mezi místnostmi.
· Hlučnost – 79 dB není málo a robot tak o své činnosti dává náležitě vědět. Díky možnosti naprogramování na dobu vaší nepřítomnosti se tato nevýhoda stává nepodstatnou.


Roomba je bezesporu výborným doplňkem pro pravidelné udržování čistoty v domácnosti. V žádném případě však nenahradí klasický vysavač, kterým můžete očistit i závěsy, čalounění nebo prach z ostatního nábytku. Vzhledem k ceně robota, která není určitě malá (podle modelu se pohybuje okolo 10 tisíc korun) a řadí jej do kategorie luxusnějšího zboží, se zřejmě nestane plošně používaným spotřebičem. Pro ty, kteří nemají byt přeplněn volně loženými drobnostmi, mají rádi technologické vychytávky a svůj čas věnují raději čemukoliv jinému, než úklidu, je to ale zcela jistě výborná volba.
 

www.irobot.cz

 

Kalendář akcí

<<  Říjen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news