Google překladač: English Deutsch

Plazmová technologie, která během několika posledních let doznala ohromného rozvoje, přináší nižší náklady, vyšší kvalitu a je stále více uživatelsky přívětivá. Společnost, která již déle než 40 let stojí v čele inovací v tomto průmyslu se jmenuje Hypertherm.

Přestože je technologie řezání kovů autogenem hojně používaná pro řezání uhlíkové oceli, technologie řezání plazmou se z mnoha přesvědčivých důvodů stává rychle se rozšiřující alternativou. Nepřetržitý a rychlý vývoj plazmové technologie vychází z jejich základních výhod a činí tuto technologii ještě použitelnější ve stále se rozšiřující řadě aplikací.

Nové poznatky v těchto technologiích mohou přinést rychlejší řezání při vyšší kvalitě. Plazma je navíc schopna řezat mnoho různých typů kovů, včetně lakovaných, zkorodovaných nebo znečištěných. Plazmové systémy jsou vhodné pro různé tloušťky kovů: počínaje kovy o tloušťce 1-2 mm až po tloušťku přesahující 35 mm. Další výhodou plazmy je, že k jejímu provozu stačí pouze elektřina a stlačený vzduch. Nemusíte kupovat plyn v lahvích, čímž eliminujete nejen náklady na plyn, ale i poplatky za pronájem lahví, vyzvednutí a doručení. Tyto a další výhody jsou zárukou, že u specifických aplikací je plazma schopna dosáhnout výrazně nižších provozních nákladů na metr řezání než autogen. Přesto, že řezání plazmou nemůže u některých aplikací zcela nahradit autogen (patří mezi ně např. zahřívání a ohýbání oceli), porovnání těchto dvou technologií odhaluje, že řezání plazmou je použitelnou možností pro mnoho úkonů.

Rychlost řezání
Přibližně 90 % řezání kovů se v dnešní době týká tloušťek 25 mm nebo menších. A v tomto rozsahu dosahuje plazma výrazné rychlostní výhody. Ve srovnání s autogenem můžete očekávat přinejmenším dvojnásobně vyšší rychlost. A tato rychlost se zvyšuje se snižováním tloušťky, kdy lze dosáhnout až dvanáctinásobně vyšší rychlosti ve srovnání s autogenem.

Rychlost děrování
U mnoha řezacích aplikací je vnitřní děrování nezbytné. Proniknutí ocelí o tloušťce 15 mm může autogenu trvat až 30 s, protože kov se musí předehřát na téměř 1 000 °C. Plazma to zvládne za méně než dvě sekundy, čímž značně zvyšuje produktivitu.

Kvalita řezu
Mimo rychlosti je kvalita dalším klíčovým faktorem při výběru zařízení pro řezání kovu. Celková kvalita řezu provedeného plazmou je mnohem lepší než u autogenu. Při řezání plazmou například vzniká méně otřepů a ty, které vzniknou, lze velmi snadno odstranit. Co je rovněž důležité, nácvik pro dosahování kvalitních výsledků je při řezání plazmou mnohem kratší. Moderní plazmové hořáky mají ochranné terčíky trysek, které automaticky udržují správnou výšku hořáku nad plechem a lze je použít i pro předřezané šablony, což zlepšuje kontrolu operátora a tím i kvalitu řezu.

Z důvodu vyšších rychlostí řezání je značně omezen průnik tepla do obrobku. S plazmou se nemusíte bát deformace tenkých materiálů (1-6 mm), což neplatí pro řezání autogenem. Moderní plazmové hořáky jsou navíc snadno manipulovatelné a ovladatelné a nabízí vynikající viditelnost řezaného dílu. Tyto faktory rovněž zvyšují kvalitu řezu.

Univerzálnost
Schopnost řezat několik typů kovů je nezbytná pro mnoho provozů. Protože plazma je ve skutečnosti elektrický oblouk, řezání elektricky vodivých materiálů, jako jsou hliník, měď, uhlíková ocel, nerezová ocel apod., je snadnější. Přitom plazma umí řezat i několik plechů naskládaných na sobě. To vše je neproveditelné pro autogen. Tato úžasná univerzálnost otevírá další příležitosti a zvyšuje celkovou produktivitu.

Bezpečnost
Vysokotlaký hořlavý plyn a otevřený plamen představují nebezpečí pro mnoho pracovních prostředí a při řezání autogenem jsou neodmyslitelné. Kvůli rizikům spojeným s autogenem musí mít navíc uživatel uzavřeno drahé pojištění. Přeprava plynů vyžaduje zvláštní opatření a přináší dodatečné náklady. Plazma naopak zcela eliminuje tato rizika a dodatečné náklady, protože nepotřebuje otevřený plamen ani hořlavý plyn. Teplo produkované plazmou je více koncentrované a výrazně snižuje nebezpečí spojené se vznikem horkých kovů během řezání. U plazmy je tepelně ovlivněná zóna v šíři 2 mm namísto obvyklých 12 mm při řezání autogenem u uhlíkové oceli s tloušťkou 18 mm.

Náklady na řezání
Mnoho vlastností uvedených výše přímo ovlivňuje nejvýznamnější výhodu - náklady. Spojení vyšších rychlostí řezání, lepší kvality řezu, vyšší produktivity, větší univerzálnosti a méně oprav není jedinou cestou ke snížení nákladů. Plazma pomáhá dosahovat vyšších zisků, protože přináší vyšší hodnotu. Není nutné dodržovat tolik bezpečnostních standardů nebo se obávat rizika zranění operátora, což dále redukuje náklady a potenciální ztráty.

Snadná obsluha
Dlouhodobým cílem výrobců plazmových systémů je minimalizovat potřebu školení operátora pro správnou manipulaci s plazmovým řezacím zařízením. U mechanizovaných aplikací lze plazmové systémy obvykle integrovat do stávajících autogenních řídicích systémů. S tímto zařízením navíce dosáhnete vyšších rychlostí řezání. Co se týká ručních aplikací, nastavení plazmy je snadné. Pro nastavení správného výkonu jsou k dispozici ovladače s přednastaveným tlakem plynu a jednoduché ovladače.

Snadná oprava
Staré pořekadlo, že méně je více, určitě platí pro nejnovější generaci plazmové technologie. Počet komponentů v napájecím zdroji byl zredukován na méně než polovinu ve srovnání se systémy dřívější generace. Použití menšího počtu součástí znamená výrazné zvýšení spolehlivosti a více výkonu při stejné nebo dokonce nižší počáteční investici. Nové systémy disponují i vlastnostmi, které snižují čas a náklady na údržbu a opravy. Patří mezi ně snadný přístup ke komponentům, stejně jako automatické autodiagnostické programy, které jsou aktivní při spuštění a během provozu. To zajišťuje, že systém bude fungovat na špičkové úrovni, čímž zredukuje výdaje na spotřební díly, zvýší produktivitu a zlepší kvalitu.

Nižší náklady a lepší přenositelnost
Plazmová technologie dále umožnila přístrojům ubrat na hmotnosti a přidat na celkové výkonnosti. Dnes váží jednofázové plazmové systémy pouhých 9 kg, přitom si snadno poradí s řezáním materiálu o tloušťce 12 mm. Tyto systémy zpřístupňují řezání plazmou celé řadě nových aplikací, které vyžadují lepší mobilitu.

S ohledem na všechny výše uvedené vlastnosti je bližší seznámení se s plazmou nutností pro každého, kdo řeže kovy. Je na zvážení vlastních potřeb vzhledem k výhodám nabízeným každou technologií. Teprve potom se můžete rozhodnout, která možnost je pro vás nejlepší. Pokud řežete pouze velmi tlustou uhlíkovou ocel nebo často potřebuje zahřívat kov pro tvarování nebo ohýbání, potom je autogen pravděpodobně lepší volbou. Pokud potřebujete více všestrannosti, protože řežete i jiné kovy než uhlíkovou ocel nebo většinou řežete kovy s tloušťkou menší než 35 mm, potom je výhodnější používat plazmu.

www.hypertherm.com/eu

Kalendář akcí

<<  Září 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
Nejnovější akce

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..