Google překladač: English Deutsch

Na veletrhu EMO 2005 předvede společnost Renishaw nejvýznamnější zlepšení technologie měření na souřadnicových měřicích strojích, k jakému došlo za posledních 20 let. Součástí expozice bude uvedení technologie Renscan5™ - nového systému vnášejícího do oblasti souřadnicových měřicích strojů vysoce přesné a mimořádně rychlé měření v pěti osách, a také systém REVO™, což je první z řady revolučních měřicích hlavic a snímacích systémů, jenž změní průmyslové standardy skenovacích systémů.

Revo1.jpg

Renscan5™

Renscan5™ je souhrnné označení společnosti Renishaw pro pětiosé skenovací produkty. Tato technologie je k dispozici pouze společně s univerzálním řídicím systémem pro souřadnicové měřicí stroje Renishaw UCC2 a tvoří základ budoucích vysokorychlostních skenovacích produktů Renishaw.
Výhodou pětiosého systému využívajícího technologii Renscan5™ je především minimalizace dynamických chyb způsobených hmotou pohybujících se struktur souřadnicového měřicího stroje, což vede k výraznému zvýšení rychlosti skenování.
Představení technologie Renscan5™ předznamenává vývoj celého sortimentu zcela nových pětiosých skenovacích produktů schopných vyvinout měřicí rychlost až 500 mm/sekundu. Tyto systémy budou moci eliminovat chyby měření, které bývají obvykle spojeny se stávajícími tříosými skenovacími systémy. Pětiosý systém dosahuje těchto parametrů díky odlehčené měřicí hlavici, která vykonává většinu nezbytných pohybů v průběhu měření. Díky tomu se omezují pohyby masivních částí měřicího stroje a minimalizují se tak chyby způsobené dynamickými deformacemi těchto struktur.

REVO™
Prvním produktem využívajícím výhod nové technologie Renscan5™ je systém REVO™ - první z řady revolučních měřicích hlavic a snímacích systémů maximalizující měřicí výkon při současném zachování vysokého stupně přesnosti systému. Synchronizovaný pohyb hlavice REVO™ umožňuje rychlý záznam tvarových změn geometrie měřeného dílce bez ovlivnění výsledku měření dynamickými chybami snímacího systému. Díky tomu se hmoty vlastního měřicího stroje pohybují konstantní rychlostí ve směru konstantního vektoru měření. Eliminují se tak dynamické chyby, způsobené setrvačností při akceleraci stroje, známé z konvenčních způsobů skenování ve třech osách.
Měřicí hlavice REVO™ je vybavena mimořádně tuhými vzduchovými ložisky v obou osách. Toto řešení zajišťuje bezpečnou platformu pro přesná měření. Osy hlavice jsou poháněny špičkovými bezkartáčkovými motory. Rychlé a vysoce přesné polohování systému je zajištěno díky rotačním snímačům polohy s vysokým rozlišením 0,08 úhlové vteřiny. Hlavní výhodou této technologie je neomezené rozsah otáčení hlavice a neuvěřitelné přesnost polohování. Díky tomu lze měřit i prvky dosud jen velmi obtížně dosažitelné.
Inovace však nekončí u jedinečného polohování. Hlavice REVO™ je vybavena unikátním snímačem, který ještě více eliminuje dynamické vlivy vysokých rychlostí pojezdů při měření a kromě toho umožňuje použití velmi dlouhých snímacích doteků, aniž by došlo k omezení přesnosti. K přesnému měření konkrétní polohy hrotu sondy se používá laserový systém. Světelný paprsek je veden z tělesa sondy dutým dotekem k reflexní plošce umístěné v hrotu doteku. Tradiční konvenční systémy dosahují přesnosti díky velmi tuhým dotekům. Pro REVO byly zkonstruovány nové duté doteky s integrovaným odražečem. Při deformaci doteku se mění dráha odraženého laserového paprsku vyhodnocovaná citlivým polohovým detektorem PSD umístěným uvnitř tělesa sondy.

Pohyb laserového bodu dopadajícího na detektor PSD je v kombinaci s informacemi o úhlu natočení měřicí hlavice a sondy, spolu se všemi výstupy odměřování os souřadnicového měřicího stroje převáděn na měřicí výstup. Z něho je vypočtena přesná hodnota polohy konce doteku. Celý tento proces probíhá při dynamickém pohybu konce doteku relativně k dílci, přičemž měřicí hlavice se pohybuje synchronně se souřadnicovým měřicím strojem.  Vzhledem k tomu, že laserový paprsek neprovázejí žádné jevy setrvačnosti, je přesnost měření zachována i při vysokých rychlostech.

Technologie Renscan5™ a REVO™ představují natolik významný pokrok v možnostech souřadnicových měřicích strojů, že jsou srovnávány s dopadem, jaký měly na trh se souřadnicovými měřicími systémy první originální spínací dotekové sondy a motoricky polohovatelné snímací hlavy Renishaw před více než dvaceti lety. Tyto produkty přinesou revoluční změnu ve výkonnosti průmyslového měření zejména zkrácením časů měření a současně obrovským zvětšením objemu snímaných dat potřebných k přesnému měření součástí, jejichž výrobní tolerance jsou stále těsnější. www.renishaw.cz

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news