Google překladač: English Deutsch

Jihočeští stavaři chtějí využít zkušeností rakouských partnerů při výstavbě nízkoenergetických objektů i pasivních domů. První dva domy s malometrážními byty se začnou stavět už na jaře v Českých Budějovicích v areálu bývalých čtyřdvorských kasáren a řadové domy v lokalitě na Borku v sousedství města. Vyplývá to z tiskové zprávy Sdružení stavebnictví při Jihočeské hospodářské komoře. Zájemci o tyto byty budou mít možnost si je i jen zapůjčit a vyzkoušet.

Jihočeští stavaři budou využívat školící středisko v dolním Rakousku v Gross Schönau nedaleko Nových Hradů, které disponuje několika pasivními byty, které půjčují lidem, kteří mají o bydlení v nich zájem. "Právě majitelé tohoto střediska nám poskytují potřebné normy, vyškolí projektanty, techniky, stavaře. Poté chceme udělat to samé, co oni. Vyčlenit v nově postaveném domě dva až tři byty a zájemcům je půjčovat. Jsem přesvědčen, že pak rychle vzroste zájem českých klientů o bydlení v takových bytech či domech," uvedl předseda Sdružení stavebnictví při Jihočeské hospodářské komoře Jan Nedvěd.

Jihočeši vidí v pasivních domech, které mohou majitelům ušetřit i přes 50 % nákladů na energie, také šanci jak oživit stagnující trh s byty na jihu Čech. "Developerský trh se zhroutil. Prodej nemovitostí prudce klesl. Řada velkých developerských firem ale i realitních kanceláří zkrachovala a stavební firmy musí přemýšlet o tom, jak zabezpečit svým zaměstnancům práci. Jedna ze šancí je využít státní projekt Zelená úsporám," soudí Nedvěd.

Právě myšlenka pasivních domů je proto pro zákazníky ale i stavební firmy zajímavá, neboť právě takovým stavbám fandí i Evropské unie a finančně je podporuje. "S pomocí zmíněných dotací lze postavit pasivní byt za cenu, jenž nebude nákladnější než stojí současný klasický, ale jeho provoz bude pro majitele několikanásobně levnější. Za byt 2 + 1 v Českých Budějovicích zaplatí zákazník kolem 1,25 milionu korun což je stejně jako nyní. Energie jej však měsíčně nepřijdou na 65 00 korun, ale pouze asi na 2 000 korun," vyčísluje Nedvěd úspory pro nového majitele domu či bytu. Před dokončením jsou podle něj typové projekty na bytové domy i rodinné domky. Stavební firmy, které o ně projeví zájem, je budou moci získat prostřednictvím sdružení.

Zájem o nízkoenergetické nemovitosti se každoročně zvyšuje, ke konci roku 2009 byl již o polovinu vyšší než v roce 2008. Důvodem je hlavně snaha uspořit náklady na provoz domu v souvislosti s vyššími cenami energií. Aby nemovitost mohla být definována jako nízkoenergetická, nesmí roční spotřeba tepla na vytápění překročit 50 kWh/m2. To je až o 60 % méně než u běžných staveb. Roční spotřeba tepla u pasivních domů je maximálně 15 kWh/m2 vytápěné plochy.

Kalendář akcí

<<  Říjen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news