Průmyslovým značením lze nazvat jakoukoliv vizuální identifikaci na produktu nebo výrobku, ale nově také i radiovou, bezkontaktní identifikaci pomocí RFID čipů. Každý výrobce se od nepaměti snažil identifikovat svůj produkt a prováděl na něm textové, ale i grafické značky, které s větší konkurencí a rozvojem obchodu nabývaly na významu. V dnešní strojové výrobě je potřeba identifikovat nejen výrobce, ale jednotlivé díly a to tak přesně, že často sekundový rozdíl v identifikaci nestačí a doplňuje se ještě například číselnou posloupností (počítadlem), číslem linky, operátorem linky, kontrolorem apod.
S více údaji zaznamenávanými na produktu a strojovým automatickým čtením se zvyšuje nutnost záznamu do čárových kódů, které jsou následně nahrazovány dvoudimenzionálními kódy s vyšší hustotou záznamu, jejímž nejčastěji používaným představitelem je Datamatrix. Vizuální čtení je nahrazováno RFID záznamem (radio frequency identification), kdy jsou data zapsána přes anténu do malého čipu s integrovanou anténou a odtud dále čtena bezkontaktně, rychle a na velkou vzdálenost. Každá technologie má svou oblast použití a výhody, ale také omezující mechanické a fyzické vlastnosti.
Mechanické značení
Průmyslové značící technologie pomocí razníků jsou asi nejstarším způsobem značení, který není zavrhován ani nyní. Nicméně jeho největší nevýhodou je nemožnost jednoduše měnit text. Z toho důvodu započal vývoj mikroúderové technologie, kde principem je rychle se pohybující pneumatický (nebo elektricky ovládaný) důlčík, který svým pohybem vykresluje text nebo grafiku. Jde o mechanické kontaktní značení.
Inkoustové značení
Mechanickým značením není možné označit například křehké předměty a rychlost značení je nízká, proto následoval vývoj elektricky vychylovaných kapiček inkoustu, které jsou známé jako inkjet technologie. Princip popsal Lord John Rayleigh už v roce 1878, ale zaostávala elektronika. Richard Sweet ze Stanfordu si nechal zaregistrovat v roce 1960 patent umožňující tisk vysokorychlostního oscilografu. Největší vývojové práce byly provedeny společností IBM, ale ta jej nedokázala komerčně využít a technologie byla v podstatě zapomenuta. Následný vývoj a komerční použití inkjet technologie byl pro potravinářský průmysl a jeho datumování výrobků. Nyní je inkjet technologie masivně používaným značícím zařízením v průmyslu, kde vyniká vysokou rychlostí tisku, snadnou instalací, jednoduchou obsluhou a možností změny barvy inkoustu.
Termotranferové značení
Tisk štítků nebo potisk foliového obalového materiálu nejen v potravinářství je často zajišťován termotransferovými tiskárnami. Principielně jde o přenos inkoustu z nosné folie na produkt nebo obalový materiál zahříváním jednotlivých bodů pomocí termotransferové hlavy. Pokud není bod na termotrasferové hlavě zahřátý, nenahřeje se v daném místě ani inkoust a nedojde k přenosu na produkt. Technologie vznikla v Japonsku, motivací byla potřeba psacích strojů, které by uměli jednoduše psát jak v japonských, čínských a arabských znacích, tak i latinkou. Termotrasferový princip umožnil tisk jakýmkoliv jazykem na jednom psacím stroji. Následně se technologie uplatnila hlavně u faxu a u tisku samolepících štítků.
Laserové značení
Pokrokovou metodou, která se uplatňuje ve stále více oborech je značení laserem. Jde o nekontaktní značení laserovým paprskem různé vlnové délky. Nejčastěji používaným je CO2 laser a Nd:YAG pevnolátkový laser. Zatímco první skupina CO2 laserů je velmi levnou variantou, druhá skupina Nd:YAG laserů je dražší. Buzení u těchto YAG laserů zajišťuje diodový blok nebo výbojková lampa. V současné době se nahrazují pevnolátkové Nd:YAG lasery novými vláknovými lasery, kde laser vzniká v polovodičových LED diodách (nezaměňovat s budícími diodami pro pevnolátkový laser). Ve vláknových laserech jde o polovodičovou technologii, která nevyžaduje intenzivní chlazení a jednotky jsou velmi malé, co do zástavbových rozměrů. Značící vláknové systémy značí neodstranitelně jak do plastu, tak i do kovu. Masové rozšíření laserové technologie snižuje pořizovací náklady a svou dlouhou životností se stává velmi ekonomickým značením v poměru k počtu označených výrobků. Budoucnost průmyslového značení bude pravděpodobně patřit právě laserovým technologiím.
autor Ing. Marek Haumer, Leonardo technology s.r.o.
www.lt.cz
RSS Sitemap Trends Zásady ochrany osobních údajů Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2023. Všechna práva vyhrazena.