Google překladač: English Deutsch

Rozpálené dubajské poušti i mrazivým podmínkám Sibiře vystavuje švédská automobilka Scania své vozy. Děje se tak v rámci testování převodovek v extrémních podmínkách. Po prvním roce provozních zkoušek je jasné, že vozidla Scania zvládají až 100 stupňové teplotní rozdíly bez problémů.
Zátěžové testy se přitom zdaleka netýkají jen výjimečných

testov.jpg

teplot. Dělníci v kamenolomech na Arabském poloostrově dokáží naplnit vozidlo tak, že váží často hodně přes 100 tun, sibiřští řidiči zase při zvládání dlouhých vzdáleností prakticky nenechají motor vychladnout nezřídka i celý den.

Dubaj: + 48˚ C ve stínu
Během jízdy k drtírně kamene ve městě Hatta zaznamenávají venkovní senzory 48 stupňů Celsia ve stínu. „I po setmění bude alespoň 40 stupňů,“ varují zkušební řidiči zákaznické společnosti Al Sahari. S plně naloženými sklápěčkami váží jejich vozidla Scania R 580 hodně přes 100 tun. Putování mezi kamenolomy a staveništi v arabské poušti tak představuje výjimečný nápor i pro motory V8 a jen velmi těžko si lze představit větší zatížení, než jakému jsou v Dubaji vystaveny převodovky Scania.
Během testovacích jízd v kopcích však vedru čelí nejen vozidla, ale i zkušební personál, který musí občas vystoupit z kabiny a stáhnout data z různých měřicích zařízení. Řidiči, kteří právě odvážejí drcený kámen na staveniště nákupních center a nového letištního terminálu však mají jasno. „Motory a převodovky si v těchto teplotách vedou mnohem lépe než lidé,“ smějí se.

Sibiř: - 50˚ C, zataženo
Z kabiny se bezpochyby nechce ani řidičům, kteří provádějí testování převodovek Scania v Novém Urengoji. Teplota v tomto sibiřském městě totiž často klesá více než padesát stupňů pod nulu. I tady je však potřeba odečíst data a vyhodnotit, jak si s věčným mrazem vozy Scania poradí. Specifikace motoru a převodovky jsou zde naprosto stejné, jako v dubajské poušti. Jde o vozidla R 580 vybavená motory V8 o výkonu 580 k a 12 + 2 stupňovou převodovkou GRS0905R s rychloběhem, retardérem a systémem Scania Opticruise.
Liší se zde jen nároky, které řidiči na vozidlo kladou. „Jezdí se tu běžně i 22 hodin denně,“ vysvětluje manažer Scania pro testování Kari Uddström. Krátká přestávka, při níž se pouze vymění řidiči, podle něj zdaleka nestačí pro vychladnutí motorů. V oblasti Sibiře jsou nejobvyklejším nákladem kámen a štěrk pro stavbu silnic a ložisek zemního plynu.
Testování vozů Scania v extrémních podmínkách začalo loni v únoru a pokračovat bude ještě přibližně rok. Těšit se tedy mohou nejen motory a převodovky Scania, ale i tým Kariho Uddströma, který celé testování absolvuje doslova na vlastní kůži.
www.scania.cz

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news