Google překladač: English Deutsch
T+T 5/2009

Panasonic je jediný světový dodavatel svařovacích robotů s řídicím systémem integrujícím řízení robota a svařovacího zdroje. Všechny komponenty systému (jako roboti, svařovací zdroj, polohovací jednotky, řídící systémy a off-line programovací systém) jsou vyráběny v jednom závodě a jsou navrženy jako jeden kompletní systém. Tímto způsobem si Panasonic udržuje možnost pro zlepšení a optimalizaci systému jako celku.

Před několika lety uvedl Panasonic na trh svařovací robotické řešení TAWERS, unikátní integrací svařovacího zdroje do řídícího systému robota. Toto řešení pak umožnilo zvýšení rychlosti, kvality a také zlepšení možnosti řízení automatizovaného svařovacího procesu. Tato zlepšení pak demonstruje například zkratový proces s minimalizovaným rozstřikem. Možnosti systému jsou pak dále využity ve velkém množství speciálních funkcí určených pro obloukové svařování, jako jsou:

Arc Start Lift/ Arc End Lift (natažení oblouku na začátku a konci svaru), Low Pulse, Automatic Start Retry (automatické znovuzapálení) a mnoho dalších funkcí standardně obsažených v řídícím systému Panasonic TAWERS.

Díky plánované otevřené architektuře systému, která již ve fázi návrhu předpokládala postupné doplňování funkcionalit a možností, přišel Panasonic v posledních měsících s rozšířením možnosti MIG svařování hliníku v podobě softwarových doplňků „Spiral Weaving“ a „Synchro Pulse“. (tato zlepšení nevyžadují žádný zásah do originálního hardware).

Real time zpracování dat pomocí technologie Fusion
Digitální komunikace mezi robotem a svařovacím zdrojem se stala průmyslovým standardem již před nějakým časem. Toto digitální propojení znamenalo významné zlepšení procesu obloukového svařování v nedávné době. Avšak vývojem a využitím technologie Fusion Panasonic udělal další významný krok kupředu právě v řízení procesu robotického obloukového svařování.

V systémech vybavených digitálním svářecím zdrojem odděleným od separátního řízení robota, je kontrola řízení svařovacího procesu prováděna na dvou oddělených místech. Technologie Panasonic Fusion umožňuje toto soustředit do jednoho místa vybaveného rychlým procesorem. Díky monitorování a vyhodnocování parametrů v reálném čase je schopen řídicí systém upravovat dráhu robota a parametry svařování velice rychle. Toto pak umožňuje využití funkcí jako „Seam tracking“ a „Arc data monitoring & logging“ bez dalšího hardwarového vybavení.

MIG svařování tenkostěnného hliníku
„Spiral weaving“ (spirálový pohyb hořáku) je nejnovější funkce aplikovaná v rámci Panasonic TAWERS řešení pro svařování tenkostěnných hliníkových výrobků. Spočívá v aplikaci spirálového pohybu hořáku při jeho pohybu vpřed při svařování. Toto umožňuje příznivější distribuci tepla a s tím spojené deformace při svařování těchto typů materiálu, zejména pro přeplátované spoje. Rovněž zlepšuje kresbu svaru pro tyto druhy spojů.

Svařování hliníku rozdílných tloušťek
Další z nových funkcí integrovaných do řídicího systému svařovacího robota TAWERS je funkce nazývána „Synchro pulse“. Tato funkce umožňuje synchronizovat jednotlivé pozice kývavého pohybu (weaving) hořáku s jednotlivými fázemi pulsního průběhu svařovacího proudu. Výsledkem této kombinace je pak přesné „směřování“ tepelného toku/vstupu zejména při zpracování materiálu rozdílných tloušťek.

www.robotizace.cz

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news