18 Prosinec 2007
Vysoké stropy zdobené dekorativními štuky, staré dvoukřídlé dveře, rozlehlé místnosti: stále více lidí dává dnes přednost nezaměnitelné atmosféře decentně rekonstruovaných starých budov. Nicméně když je v rámci takové rekonstrukce nutné položit novou keramickou podlahu, dost často dochází k problémům. A právě na takové problémy nabízí odpověď komplexní řešení, které nedávno vyvinula dceřiná společnost koncernu BASF PCI Augsburg GmbH pod názvem PCI Nanosilent.
Například většina starých podhledů je vyrobena z kombinací různých materiálů, které se v reakci na proměnu teploty a vlhkosti různě rozpínají. V důsledku toho se v čerstvě položených dlaždicových podlahách objevují praskliny, kterým je třeba předejít mechanickou izolací podlahy od substrátu. Ovšem ani zvuková izolace starých podlah není dokonalá: bez dodatečné zvukové izolace podlahy se takový hezký večer s přáteli může velice záhy zvrtnout v potíže se sousedy.
Tradiční řešení těchto problémů jsou poměrně časově i finančně náročná: za prvé je zapotřebí eliminovat nerovnosti a nepravidelnosti v substrátu, a to tím, že se použije vyrovnávací směs. Teprve poté lze pokládat izolační fólie. Ty musí řemeslník přesně oříznout a nalepit na substrát. Poté je třeba izolační fólie spojit a teprve pak je možné na tuto fólii nalít lepidlo.
Vyrovnání povrchu, tepelná izolace, zvuková izolace – s PCI Nanosilent se PCI Augsburg podařilo vyrobit nový, samovyrovnávací tmel, který dokáže zajistit všechny výše zmíněné činnosti najednou. „Příprava substrátu dříve trvala i několik dní, hlavně proto, že bylo nutné čekat, až se vše vyrovná a až bude možné nanést lepidlo,“ říká obkladač z německého Wiesbadenu Theo Baumstark. „Když ale použijete PCI Nanosilent, jde všechno hladce – nalijete na podlahu, rozetřete, necháte odvětrat a máte hotovo. Druhý den můžete pokládat dlažbu.“ Izolační malta získala skvělé vlastnosti díky svým aditivům, speciálním polymerům a pryžovým granulím. Právě tyto pryžové částice dodávají PCI Nanosilent značnou flexibilitu a jsou zárukou skvělých izolačních vlastností. Podle studie Mnichovské technické univerzity redukují tenzi na 86 procent (pro srovnání: 100 procent by představovalo nepřilepenou dlaždici, která by se pohybovala zcela volně).
„Výroba těchto speciálních pryžových granulí a jejich optimální integrace do cementové matice byly největší překážky, s nimiž jsme se při vývoji PCI Nanosilent potýkali,“ říká produktová manažerka obkladových materiálů augsburské divize BASF Elke Thiergärtnerová. Nicméně úsilí se vyplatilo, protože díky vynikající flexibilitě dosažené díky těmto malinkým pryžovým částicím materiál skvěle tlumí zvuk. „Testy provedené Lipským střediskem pro výzkum a testování materiálů ukázaly, že díky 10milimetrové vrstvě PCI Nanosilent bylo dosaženo redukce zvuku o 11 decibelů. Jinými slovy, hluk způsobený chůzí se podařilo snížit zhruba o polovinu, což je asi stejná redukce, jaké je dosahováno při použití speciálních zvukově-izolačních desek,“ říká profesor stavebnictví augsburské Technické univerzity Manfred Schnell.
Nepravidelnosti v původním substrátu nepředstavují pro PCI Nanosilent problém vzhledem k tomu, že prášek je rozmícháván ve vodě a nanášen v tekuté podobě – většinou se nanáší vrstva 5 až 15 milimetrů, ovšem v některých případech může vrstva činit i 20 milimetrů. Produkty „nano“ řady PCI Augsburg pomáhají profesionálům i kutilům také v dalších krocích, které je třeba provést. Tak například materiál PCI Nanolight je vhodný pro pokládku všech druhů keramické podlahy a je též neobyčejně produktivní: 15kg PCI Nanolight stačí na obklad stejné plochy jako 25kg běžné malty. Jaké že se v tom skrývá tajemství? Výplň z odlehčeného skla, která nahrazuje běžně používaný křemičitý písek. Po položení obkladu je aplikován tmel PCI Nanofug, který se hodí pro všechny druhy obkladu a lze jej aplikovat v libovolné šířce spárů.
Všechny tři výše popsané produkty nesou přízvisko „nano“ právem, jak vysvětluje Elke Thiergärtnerová: „Ty hlavní materiálové struktury pro každou funkci se skutečně nacházejí v nano měřítku. Zvláštním cílem při vývoji těchto materiálů bylo ovlivnit schnutí malty takovým způsobem, aby produkovala právě tyto optimální nanostruktury. Díky nim pak bylo dosaženo lepšího, pevnějšího spojení mezi substrátem a dlaždicí – a to dokonce i v případě hutných, špatně absorbujících keramických obkladů.“ Ve většině případů si však šťastní obyvatelé rekonstruovaného bytu ani neuvědomí, že se jim pod nohama skrývá tolik vyspělé technologie.
Perspektivy
„Poly-Chemie-Ingenieurtechnik“ zkráceně PCI Augsburg GmbH má za sebou téměř 60letou historii. Společnost provozuje tři závody v Augsburku, Hammu a Wittenbergu a je leaderem trhu s keramickými obklady v Německu. PCI Augsburg produkuje na 20 procent všech lepidel pro keramické obklady, které se v Německu prodají. Od roku 2006 je součástí koncernu BASF.
K nejvýraznějším inovacím na tomto trhu patří řada „nano“ produktů PCI, jejímž posledním přírůstkem je právě PCI Nanosilent. Pro maximální bezpečnost uživatelů byl tento výrobek po skončení vývoje důkladně testován a obklady položené s použitím tohoto materiálu byly podrobeny zátěžovým zkouškám. Trpělivost se vyplatila: během prvních šesti měsíců od uvedení produktu na trh, k čemuž došlo počátkem roku 2007, bylo PCI Nanosilent použito k vyrovnání a izolaci přinejmenším 25 000 čtverečních metrů podlah – což je skutečně pronikavý úspěch. PCI prodává 60 procent své produkce v Německu, zbytek se vyváží do dalších evropských zemí.
www.corporate.basf.com