Google překladač: English Deutsch

Moderní obráběcí stroje dnes nabízejí mimořádné hodnoty otáček vřetene, pracovních posuvů a dalších parametrů. Tyto stroje obvykle rovněž používají vysoké tlaky chladicí kapaliny, a to až do 70 barů. Okamžitým vedlejším produktem takto výkonného obrábění je pak olejová mlha či emulzní aerosol, který velmi rychle zaplní pracovní prostor stroje.

Problematikou filtrace takto znečištěného vzduchu se již léta zabývá firma Filtermist International Ltd, z Velké Britanie, která na základě vlastního výzkumu a dlouholetých zkušeností vyrábí technicky dokonalé systémy pro likvidaci olejové mlhy na odstředivém principu. Princip odlučovače je následující: olejová mlha je odsávána z pracovního prostoru a přiváděna do vnitřního prostoru odlučovače. Srdcem odlučovače je pak patentově chráněný perforovaný rychle rotující buben s lopatkami pečlivě propočítaného tvaru, ve kterém dochází k odloučení kapének ze vzduchu. Odloučené médium se shromažďuje ve sběrné nádrži a podle složení je připraveno k dalšímu použití nebo likvidaci a čistý vzduch se přes sekci, tlumící zvuk, vrací zpět do vnějšího pracovního prostoru.

Provozní náklady jsou u standardních instalací na rozdíl od mnoha jiných filtračních principů zanedbatelné. Tím, že odlučovač neobsahuje žádné tzv. pasivní filtry, které se zanáší a je nutné je pravidelně vyměňovat, představují celoroční náklady na údržbu cca 2 až 4 tisíce Kč.


Odlučovače olejových a emulzních aerosolů FiltermistX na českém trhu nabízí WEMAC, s.r.o, Technologický areál VÚ Běchovice, Praha 9, Běchovice.

Zpracoval: Ing. Václav Matys

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news