Google překladač: English Deutsch

Je tomu již téměř sto let, nicméně víra Thomase Edisona v elektřinu coby vhodný systém pro automobily je o krok blíž realitě, a to díky spolupráci firem General Motors a General Electric. Společnost GE se zúčastnila představení nejnovějšího konceptu vozu General Motors na Severoamerické automobilové výstavě (North American International Auto Show, NAIAS). Vůz byl pojmenován Chevrolet Volt a vyznačuje se flexibilním pohonným systémem E-Flex, jenž nabízí kombinovanou škálu dopravních řešení, která uspokojí jak regionální energetické ohledy a stejně tak budou vyhovovat různým stylům jízdy.

Chevrolet_volt_3.jpg

Na vývoji Chevroletu Volt se jako strategický partner podílela divize GE Plastics, která dodala hlavní materiály pro konstrukci vozu – ty umožnily snížit celkovou hmotnost vozu až o polovinu. GE Plastics rovněž zajišťovala výrobní podporu a výrazně přispěla k tomu, že vůz je dnes možné představit jako cestu k diverzifikaci energetických zdrojů planety a ke snížení závislosti na benzinu.
Jen ve Spojených státech najezdí téměř polovina všech domácností méně než 50 kilometrů denně. Koncept Chevrolet Volt dokáže ujet čistě na elektrický pohon plných 64 kilometrů, což podle údajů Agentury pro ochranu životního prostředí znamená, že většina řidičů ve městě bude potřebovat jen velice malé množství benzinu – anebo vůbec žádný. Zcela v duchu iniciativy ecomagination přispěla GE Plastics originálními technologiemi, díky nimž bylo možné snížit váhu vozu a optimalizovat jeho energetickou efektivitu tak, že se řidiči mohou úplně vyhnout benzinovým čerpadlům a výrazně tak ušetřit.
„Prostřednictvím nezávislého auditora GreenOrder jsme se přesvědčili o jasně pozitivních výsledcích pro ekologii, jaké má spolupráce s GE Plastics,“ prohlásil viceprezident General Motors pro Global Program Management Jon Lauckner.
„Historie GE a naše vůdčí postavení v oblasti technologické inovace vedly k této obrovské příležitosti, jíž je spolupráce s GM na konceptu Volt,“ prohlásil viceprezident automobilové sekce v GE Plastics Gregory A. Adams. „Dokázali jsme GM pomoci s vývojem tohoto ekologického vozu, který se může pochlubit vynikajícím výkonem, sílou, ale i skvělým designem. Společně s GM jsme vytvořili jeden vývojový tým, který hnal vpřed vývoj tohoto jedinečného elektrického vozu.”
Za zmínku stojí následující technologie vyvinuté GE, jež umožňují úsporu paliva
· Střecha je vyrobena z pryskyřice GLX, na níž byla aplikována technologie Exatec
· Stejně tak je kombinace technologií Lexan GLX a Exatec použita na víku kufru a na oknech
· Dveře a kapota jsou vyrobeny z vysoce odolných termoplastových kompozit (HPPC) Xenoy iQ
· Pryskyřice Xenoy iQ byly použity i na celkový pohlcovač energie a zadní pohlcovač energie (pohlcuje kinetickou energii při nárazu)
· Volant a přístrojová deska s integrovanými airbagy byla vyrobena z pryskyřice Lexan EXL
· Přední nárazník byl vyroben z pryskyřice Noryl GTX
· Pro izolaci kabelů bylo použito technologie Flexible Noryl
„GE prosazuje používání materiálů nové generace, tedy materiálů, jež jsou ekologičtější, lehčí a esteticky atraktivnější. Tyto materiály umožní klientům, jako je GM, vyrábět vozy s nižším ekologickým dopadem,“ prohlásil Adams. „Tato iniciativa vychází z dlouhodobého úsilí obou společností o zlepšování životního prostředí. Jsme velice rádi, že jsme se na takto vizionářském projektu mohli podílet.”
Špičkové plasty vyvinuté GE Plastics připravily cestu pro ekologičtější Chevrolet Volt
GE Plastics chápe ohromný tlak, pod nímž se nacházejí její klienti z řad automobilových firem, které jsou nuceny vyvíjet vozy se stále nižší spotřebou paliva. Právě pryskyřice a nejnovější kompozitové technologie vyvíjené GE představují jedny z klíčových odlehčených materiálů, které GM umožnily výrazně snížit hmotnost, a zároveň dosáhnout nižší spotřeby paliva, nižších emisí oxidu uhličitého a přispěly k celkově vyššímu výkonu vozu.
Kompozitní materiály se pro svou nízkou hmotnost a skvělé vlastnosti využívají zejména v leteckém průmyslu a u závodních vozů. GE Plastics v úzké spolupráci se společností Azdel Inc. představila vlastní verzi kompozitních materiálů vyrobených s použití pryskyřic Xenoy iQ – tyto materiály byly použity na konstrukci dveří a kapoty. Kompozitní materiály jsou odpovědí na tři nejpalčivější ekologické otázky: lepší využití energie, snížení emisí skleníkových plynů a recyklace nebo regenerace spotřebitelského odpadu, jako jsou například PET láhve
Výkonná ředitelka automobilové sekce v GE Plastics Amanda Robleová prohlásila: „Na nárazníku, oknech, přístrojové desce a volantu se nám u Chevroletu Volt podařilo dosáhnout 30 až 50procentní úspory hmotnosti na každé z částí. Pro izolaci kabeláže bylo využito nehalogenovaných plastů GE, díky nimž se podařilo na hmotnosti kabeláže ušetřit až 25 procent.“

Newyorská agentura GreenOrder, jež se zabývá ekologickými strategiemi, provedla audit údajů zveřejněných výrobcem a potvrdila, že kdyby se 3,2 milionu osobních automobilů o váze 1750 kg vyrobilo za použití odlehčených komponent vyvinutých společností GE Plastics, znamenalo by to snížení emisí skleníkových plynů o 194 000 tun ročně – což představuje stejný objem oxidu uhličitého, jaký pohltí 48 000 akrů lesa. Rovněž by se každoročně ušetřilo 76 milionů litrů ropy – zhruba stejný objem jako 30 olympijských plaveckých bazénů nebo 470 000 barelů.

Design a bezpečnost
Design
Při snaze o dosažení vyšší palivové úspornosti mohou dokonce i ty nejmenší detaily v souhrnu přinést obrovské úspory paliva a navíc přispět i k vyšší bezpečnosti. Právě plasty vyvinuté společností GE umožnily návrhářům GM odlišit jejich nový Chevrolet Volt od ostatních konceptních vozů.
„Celkový pevný tvar, panoramatická střecha, vysoký posez a mohutné, odolné nárazníky, které jsou charakteristickými znaky Chevroletu Volt, byly umožněny právě díky materiálům dodávaným GE, které se ukazují jako velice flexibilní pro design,“ prohlásil ředitel Warrenova návrhářského studia při GM Bob Boniface.
Okna vyrobená z průhledného plastu dodávají vozu pocit otevřenosti a řidiči umožňují dokonalý výhled z vozu v úhlu 360 stupňů – tak přispívají k větší bezpečnosti. Zvlněná střecha, vysoké blatníky a šlachovité linie vozu mohly vzniknout právě díky použití vybraných pryskyřic od GE Plastics. Ty umožnily návrhářům GE vytvořit úžasné tvary a formy.
„Jedinečný design vozu Chevrolet Volt je výsledkem toho, že návrhářský tým GM mohl zkoumat jedinečné a elegantní nové možnosti, které přinesly alternativní materiály dodávané GE,“ říká globální marketingový ředitel divize pro designovou inovaci v automobilové sekci GE Plastics Robert Butterfield
Špičkové systémy aktivní i pasivní bezpečnosti
GM při vývoji konceptu Volt usilovala o to, aby vůz upoutal pozornost i vysokou mírou bezpečnosti. Proto byly použity dvě klíčové technologie vyvinuté GE. V interiéru vozu byla použita speciální přístrojová deska, již automobilka GM ve Spojených státech představila v roce 2005 a jež osvědčila svou spolehlivost vzhledem k bezpečnosti pasažérů. Přístrojová deska společně s airbagem aktivně chrání pasažéry na předních sedadlech a v případě hrozící kolize dokáže rychle reagovat.
Druhou technologií vyvinutou GE a použitou na konceptu nového vozu je celkový pohlcovač energie, který byl navržen tak, aby vyhovoval celosvětovým požadavkům na ochranu chodců. Pohlcovače energie od GE Plastics umožňují vozu si zachovat agresivní design, ovšem zároveň splňovat legislativní normy, které jsou na automobily v případě kolize s chodci kladeny (v severní Americe FMVSS/CMVSS, v Evropské unii pak Směrnice o ochraně chodců, fáze 2).
http://www.geplastics.com/

Kalendář akcí

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..