Google překladač: English Deutsch
Rozhovor s ředitelem PENTA Trading, spol. s r.o.

Krátce po zahájení brněnského MSV jsme položili několik otázek řediteli společnosti PENTA Trading, spol. s r.o., Ing. Pavlu Matoškovi.

T+T: Co je nejzajímavějším exponátem letošní expozice na MSV 2009, jaké novinky PENTA Trading představuje?
PENTA letos vystavuje oproti minulým ročníkům na mírně zredukované ploše, tedy „jen“ na 100m2, a to dvě vlajkové lodi, tedy dva elektroerozivní stroje. Tradičně to bude drátová řezačka FANUC a elektroerozivní hloubička EXERON. Novinky se skrývají pod kabáty obou strojů. I když na první pohled z vnějšku se od loňských modelů neliší, oba stroje prošly za poslední rok významným vývojem a řadou vylepšení. FANUC je od letošního léta standardně vybavován novou vysoce rychlou dokončovací lešticí jednotkou a tomu jsou rovněž přizpůsobeny i nové rychlejší a přesnější technologie. Rovněž za poslední rok přibyla řada nových velmi užitečných vylepšení v řídicím systému.

V hloubičce EXERON potom zaujme zcela nový, převratný, digitálním mikroprocesorem řízený generátor EXOPULS+, který posouvá možnosti elektroerozivního hloubení o pořádný kus kupředu. V praxi nový generátor znamená významnou energetickou, tedy i finanční úsporu při hloubení, mnohem lepší dosažitelné povrchy za výrazně zkrácené časy a nulové opotřebení elektrod. Nejpozoruhodnějších výsledků bylo dosaženo při hloubení grafitovými elektrodami.

T+T: Co od Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně očekáváte právě letos?
Každoročně je pro nás veletrh možností navázat nové kontakty, získat nové poptávky, ale také příležitostí pro naše kolegy techniky potkat se osobně s našimi stávajícími zákazníky a obchodními přáteli. Letos očekáváme, že nás Brněnský veletrh překvapí. Otázka je, zda příjemně… Krize zasáhla značnou část našich zákazníků a je tedy otázkou, zda a v jakém počtu na veletrh přijdou. Osobně očekávám, že účast a zájem o nákup nových technologií nebude tak masivní, jako v minulých ročnících, ale ten, kdo přijde, bude mít jasnější vizi než většina loňských a předloňských návštěvníků. Očekávám tedy, že pro nás bude veletrh spíše technickým a přátelským setkáním se stávajícími uživateli našich strojů než masivní prodejní akcí. Ale i takový kontakt s našimi klienty je pro nás velmi důležitý.

T+T: Jak byste ohodnotil ekonomickou situaci v oboru elektroeroze a jakou obchodní a výrobní strategii v současné době volíte?

Vzhledem k tomu, že většina našich zákazníků je dodavateli nebo subdodavateli pro automobilový průmysl, dotknul se pochopitelně současný pokles i nás, jako dodavatele strojů a technologií. Říkám úmyslně pokles, protože obchod se nezastavil zcela a podniky z našeho oboru, které byly vybudovány na pevném základě a hospodařily střízlivě, přežívají po zavedení některých úsporných opatření bez větších problémů. Nejúčinnější zbraň proti problémům vidím právě ve střízlivém hodnocení situace, zavedení rozumných úsporných opatření a zefektivnění všech činností …

T+T: Dnes je všeobecně kladen důraz na výsledky organizací, zabývajících se výzkumem a vývojem. Jaké jsou aktivity v této oblasti?
Moje odpověď na tuto otázku úzce souvisí s předchozími body. Naše firma jako jediná z oboru elektroeroze v ČR má vlastní výzkumné a vývojové středisko a aplikační centra, kde nově vyvinutá zařízení testujeme a „plníme“ technologiemi. Vývoj u nás probíhá stále, ale v poslední době jsme vsadili na zajímavou kartu. Vyvinuli jsme vlastní velmi moderní a spolehlivou elektroniku pro elektroerozivní hloubičku. Tento systém sice prodáváme i spolu s mechanikou stroje jako nové zařízení, ale náš systém lze použít pro přestavbu a modernizaci i nefunkční hloubičky libovolného výrobce! A o takovéto řešení je mnohem větší zájem právě v této těžké době. Zákazníkům tím vlastně umožníme starou hloubičku nejen efektivně opravit a ušetřit, ale pozdvihnout starý stroj i morálně do kondice srovnatelné s novými nejmodernějšími stroji a výrazně zvýšit produktivitu a využitelnost stávajícího zařízení.

T+T: Jaká skupina zákazníků Vás nejvíce zajímá; z jakých oborů a z jakých zemí?

I když máme obchodní vztahy s celou Evropou a servis poskytujeme téměř po celém světě, hlavním regionem, kde obchodně působíme jsou Čechy a Slovensko. Odtud máme většinu zákazníků. Jelikož dodáváme elektroerozivní stroje, našimi zákazníky jsou převážně strojírenské podniky, konkrétně pak zejména nástrojárny.

Zbrusu nové stránky společnosti PENTA Trading můžete navštívit ZDE.

Kalendář akcí

<<  Květen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news