Google překladač: English Deutsch

Scania představila novou řadu autobusů s novými podvozky a motory Euro 4 založenými na technologii Scania EGR. Kromě toho se autobusy vyznačují propracovanou ergonomií, nízkou spotřebou a novými bezpečnostními prvky. Turistické autokary a autobusy pro meziměstskou dopravu řady K: Podvozek Scania řady K je určen pro dvou nebo třínápravové turistické autokary v délkách 12 - 13,5 m a pro meziměstské autobusy v délkách 13,7 – 15 m. Nové autobusy mají vzadu podélně uložený motor s objemem 9 nebo 12 litrů. Výkonové rozpětí pohonných jednotek je od 230 do 380 k. Standardně se dodávají s 8rychlostní manuální převodovkou, kterou lze na přání vybavit i systémem Scania Opticruise. Alternativou pro motory o výkonu do 340 k je 5 nebo 6stupňová automatická převodovka. Novinkou je automatické zařazení neutrálu ve chvíli, kdy autobus zastaví na zastávce.

scania.jpg

V příštím roce se nabídka rozšíří o model K 420 s 12stupňovou převodovkou a systémem Scania Opticruise. Všechny typy převodovek mohou být vybaveny retardérem.
Přední část autobusu je značně variabilní: k dispozici jsou dvě výšky podlahy i různé způsoby zavěšení kol. Jednou z možných variant je například nezávislé zavěšení předních kol, které se nejvíce využívá u turistických autokarů. Pro turistické autokary řady K bude v rámci doplňkové výbavy nabízen program elektronické stabilizace (ESP).
Stejně jako motory a převodovky, i hnací a vlečné nápravy vycházejí z modulární koncepce nákladních vozidel Scania. Vlečná náprava s hydraulickým řízením je u třínápravových autobusů řady K umístěna za hnací nápravou. Přístrojový panel ukazuje zátěž jednotlivých náprav. Při jízdě na kluzkém povrchu lze u třínápravových autobusů přenést zátěž z vlečné nápravy na hnací.
Sedadlo řidiče má vylepšenou ergonomii a dobře přenáší pohyb vozidla na řidiče. Řidič tak může přesně odhadnout možnosti autobusu v jakékoliv situaci.

Městské a příměstské autobusy řady K & N
Pohonnou jednotkou je 9litrový pětiválec, který je u řady K uložený vzadu podélně, u řady N napříč. Výkon je odstupňován v rozmezí 230, 270 a 310 k. Všechny motory jsou dostupné rovněž ve verzi CNG (pohon na plyn). Řada N je standardně dodávána s 5 či 6stupňovou automatickou převodovkou, u řady K je automat doplňkovou výbavou. Autobusy řady K jsou dostupné rovněž s 8stupňovou převodovkou, kterou lze volitelně doplnit systémem Scania Opticruise.
Řada N má nízkou podlahu v celé délce autobusu, portálovou konstrukci hnací nápravy a vyrábí se v délkách 10,7 respektive 12 metrů. V dohledné době se začnou vyrábět také 18metrové kloubové a dvoupodlažní autobusy.
Městský autobus řady K má nízkou podlahu až k zadní nápravě; do zadní části se nastupuje přes dva schody. Tato verze nabízí větší přepravní kapacitu cestujících. Kloubové modely řady K mají zvýšenou podlahu uprostřed a vzadu.
Inovace nových autobusů řady K a N
- Úsporné a ekologické motory Euro 4 s technologií Scania EGR.
- Systém elektroinstalace s elektronickou sběrnicí CAN-bus nabízí mnoho nových funkcí a umožňuje snadnější napojení elektroinstalace nástavby autobusu.
- Elektronické kotoučové brzdy (EBS) na všech kolech, ABS a TC ve standardní výbavě. - Součástí doplňkové výbavy turistických autokarů bude elektronický program stability (ESP).
- Hill-hold – volitelná funkce brzd - podrží autobus ve svahu zabržděný do chvíle, kdy je vyšlápnuta spojka a autobus se rozjede.
- Na přístrojovém panelu lze na displeji přečíst zátěž na nápravu. Při jízdě na kluzkém povrchu u třínápravových autobusů lze část zátěže přenést z vlečné nápravy na hnací.
- Pneumatický systém se tlakuje tehdy, když motor není v záběru – což šetří palivo a nepřetržitě zajišťuje maximální kapacitu systému.
- Chladicí systém se skládá ze standardizovaného chladicího modulu s hydraulickým ventilátorem namontovaným z boku motorové komory.
www.scania.cz

Kalendář akcí

<<  Prosinec 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek


Technika News
StreamTech.tv News

..