Firma Walter se vydala plnou parou vpřed v rozvoji nových řezných materiálů. Po světové jedničce PVD Tiger přichází na trh další velká novinka a to břitová destička s CVD povlakem Tiger-tec® Silver. Prvotní testy a výsledky jsou nadějné a přináší ohromující zlepšení výkonu.
“Nová generace povlaku může být očekávána v CVD oblasti během následujících dvou až tří let,“ vysvětloval Jörg Drobniewski, manažer pro vývoj řezných nástrojů ve Walter Tübingen, během zahajovací přednášky na Walter Forum 2007. Dva až tři roky jsou běžným časem potřebným pro vývoj nových technologií v oblasti řezných materiálů. Tento čas nyní nastal a nově ohlášený povlak pro řezné nástroje přichází na trh. Jeho jméno je Tiger-tec® Silver. Má opravdu poutavý vzhled. Boční strana s novou TiCN úpravou má stříbrný lesk, vrchní strana je černá jako u předchozích generací. Walter zachovává dvoubarevný vzhled, jenž je poznávacím znakem. Kombinace starého a nového.
Tvrdost vs. pevnost
V závislosti na požadovaném poměru tvrdosti a pevnosti tvrdokovových břitových destiček je použit povlak CVD nebo PVD (Chemical Vapour Deposition / Physical Vapour Deposition). Procesní teploty u PVD jsou o několik stovek stupňů celsia nižší než u CVD, což činí karbidový základ houževnatější. PVD úprava je tudíž charakteristická vynikající houževnatostí při vyšší teplotní odolnosti. Je to další cesta společně s CVD povlakováním. Cílem celého vývoje je vytvořit PVD povlak více teplotně odolný a CVD povlak houževnatější. Společně s “PVD Tiger“ povlakem na bázi oxidu hliníku přichází Walter na trh s řezným materiálem, jehož nízká míra opotřebení při vysokých teplotách obrábění dosud nebyla v oblasti PVD dosažena. Produkt „Tiger-tec® Silver“ bude nyní na trhu reprezentovat extrémní tvrdost a tím jedinečný odlišovací znak mezi CVD materiály pro řezné nástroje. Nová technologie , skládající se z přípravy, povrchové úpravy a finálního dokončení, to může zvládnout.
Na cestě k ideálnímu nástroji
„Spolu s původními materiály v produktové řadě Tiger-tec® jsme uspěli ve zlepšování charakteristikých rysů zbytkového pnutí na povrchu,“ vysvětluje Jörg Drobniewski. Technologie Tiger-tec® Silver jde o krok dále: vlastnosti řezného materiálu jsou přizpůsobeny tak, aby podstatně omezily lámání a praskání povlaku bez negativního dopadu na teplotní charakteristiky. Nazvat jej světovou jedničkou je naprosto adekvátní, neboť na trhu v současnosti není srovnatelný produkt. Zmíněné vlastnosti zvyšují v praxi spolehlivost celého procesu. „Žádné jiné CVD řezné nástroje nyní nejsou tak blízko dokonalým řezným nástrojům,“ zdůrazňuje manažer vývoje. V teorii je často pod pojmem „dokonalý řezný nástroj“ myšlen „brusný diamant“, poskytující jak absolutní tvrdost, tak i pevnost.
Vysoká odolnost proti teplotnímu šoku
Veliký posun Tiger-tec® Silver lze nalézt také v další důležité oblasti: využitelnost pro mokrý způsob obrábění. Pro CVD řezné nástroje je obvykle doporučováno suché obrábění. Tiger-tec® Silver lze použít jak pro suché, tak i pro mokré obrábění. Výše zmíněná extrémní pevnost zajišťuje též odolnost proti teplotnímu šoku.
Tiger-tec® Silver bude na trhu představen krok po kroku. V krátkém až středním horizontu bude původní řada CVD destiček kompletně nahrazena novými „Silver tiger“ pro frézování, vrtání a soustružení. Počáteční fáze bude pokrývat univerzální sortu WKP35S (S = Silver) pro soustružení litiny a ocelových materiálů (ISO–K, ISO–P).
Předchozí Tiger-tec® kvalita WKP35 již léta představuje standardní kvalitu, její stříbrný nástupce WKP35S ji však, jak ukázaly zkušební testy, překračuje. Životnost nástroje byla o 70 % delší při obrábění materiálu 42CrMo4.
Praktické testování
První praktické výsledky jsou již k dispozici. Společnost zabývající se obráběním testovala novou VBD s WKP35S použitou v Xtra.tec® F4042 rohové fréze (D = 63, Z = 6). Byl obráběn velký svařený dutý rám vyrobený z ST37. Délka/šířka komponentu byla 4 500 mm/500 mm. Na povrchu byly otvory, což činí obrábění náročnější a složitější díky velkému množství přerušovaného řezu. Vytvrzení materiálu způsobené svářením si na nástroji vybralo rovněž svoji daň.
Standardní fréza, jež byla pro tyto komponenty původně použita, dosáhla konce životnosti již po obrobení jedné strany rámu. Nástroj s WKP35S obrobil obě strany rámu s totožnými řeznými výsledky a byl také navíc použit pro obrobení dalších ploch, jež byly svařeny uvnitř dutých ploch rámu (řezné parametry: Vc = 400 m/min, fz = 0,2 mm, ap = 1,5–3,0 mm, ae ≤ 60 mm, hrubování). Tato aplikace je typickým příkladem obrábění za mokra. Polotovar, kde je velké množství obráběné plochy, a je zároveň i citlivý na vibrace – další problém se kterým se musí řezný nástroj vypořádat. Zákazník byl viditelně nadšen a souhlasil s provedením velkého a rozsáhlého testu v rámci jeho výrobních zařízení pro otestování dalšího potenciálu nového řezného materiálu i v jiných aplikacích.
RSS Sitemap Trends Zásady ochrany osobních údajů Tvorba webových stránek Brno - Webservis © 2023. Všechna práva vyhrazena.