Google překladač: English Deutsch

Společnost Schneider Electric odměnila autora unikátního projektu v rámci mezinárodní soutěže studentů elektrotechniky POSTER. V případě jeho dotažení do konce a úspěšného zařazení do výroby by mohla studentská práce změnit životy milionů lidí.

elektro_sitnice_1.jpg

Na akademické půdě ČVUT v Praze představil tým reprezentovaný Kasparem Hungarem z univerzity v Cáchách inovativní a technologicky velmi náročné řešení, jak pomoci asi třem milionům lidí postiženým pigmentosou (částečná ztráta zraku poškozením sítnice).
Úspěšné řešení je součástí soutěže studentů elektrotechnických fakult POSTER. Soutěž umožňuje studentům porovnávat své zkušenosti a teoretické znalosti a prezentovat je na mezinárodním fóru. Jejich práce hodnotí odborné komise a ti nejlepší se utkávají při veřejných prezentacích nejen před komisemi, ale také před soupeři a zástupci sponzorů.
Jedním z nich je významný hráč světového elektrotechnického trhu společnost Schneider Electric, která podporuje vysoké školství nejen v České republice. „Podpora vysokého školství a výzkumu je pro nás samozřejmostí. Chceme spolupracovat s těmi nejlepšími a kde jinde je hledat, než na vysokých školách. Podporou zajímavých projektů se podílíme na technologickém postupu celé společnosti, což je pro nás velmi přínosné. Třeba někteří z oceněných studentů budou za pár let pracovat pro naši společnost,“ řekl generální ředitel společnosti v České republice Ted W. Campbell.
Práce vítězného týmu se zabývá řešením elektronické stimulace sítnice, díky kterému se lidem postiženým pigmentosou zlepší vidění. „Ve skutečnosti by to fungovalo tak, že by člověk nosil brýle s miniaturní kamerou, z níž je bezdrátově přenášen signál do čipu, který stimuluje sítnici a podporuje vidění,“ vysvětlil laicky profesor Jan Vobecký z elektrotechnické fakulty ČVUT v Praze, který se zabývá vývojem mikroelektroniky. Právě on – jako člen poroty - doporučil k ocenění v soutěži POSTER 2005 tuto práci. „Zaujalo mne to především tím, že projekt je plánován na hromadnou výrobu. Nejde tedy jen o nějaký vědecký výstřelek,“ dodává. Připouští však, že jde o běh na dlouhou trať. „Sice už existuje jakýsi funkční model, ale bude ho potřeba zmenšit a to bude velmi technologicky náročné, protože ploché spoje v miniaturní podobě je velmi složité vyrobit. Z přihlášených prací však tato jasně dominovala a zasloužila si ocenění. Jsem velmi zvědav, jak to dopadne,“ uzavřel profesor Vobecký.
Schneider Electric podporuje obdobné soutěže a aktivity nejen finančně a materiálně, ale nabízí i příležitost uplatnění teoretických znalostí v praxi.

www.schneider-electric.cz

Kalendář akcí

<<  Září 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news