Google překladač: English Deutsch

Li-Ion má proti stávajícím technologiím zjevné výhody. Lithium je velmi lehký kov. Proto mohou mít lithiové akumulátory nízkou hmotnost. Navíc vykazují proti NiCd/NiMH akumulátorům mnohem vyšší hustotu uložení energie. Mohou tak celkově obsahovat mnohem více energie nebo ji uložit stejné množství do mnohem menšího objemu materiálu, takže může být při stejném výkonu Li-Ion článek mnohem menší, než NiCd/NiMH. Klasickým příkladem využití této technologie je profesionální nářadí společnosti Bosch rozdělené do dvou základních napěťových kategorií – 10,8 V (šroubovák GSR 10,8 V-LI) a 36 V (bourací kladivo GBH 36 V-LI, vrtačka GSR 36 V-LI a příklepová vrtačka GSB 36 V-LI).

bat_lion.jpg

Baterie Bosch Li-Ion pro profesionální akumulátorové nářadí mají v případě napětí 36 V kapacitu 2 Ah. Akumulátor Bosch se střední hodnotou napětí 10,8 V má kapacitu 1 Ah.
Jeden článek Li-Ion akumulátoru má napětí 3,6 V. Narozdíl od 1,2 V u niklového článku. Ve svých začátcích byly všechny technologie článků omezeny svou kapacitou. Niklové články začínaly na 1,2 Ah a dnes se dostaly až na 3,0 Ah. „Očekáváme, že i Li-Ion články budou mít v nejbližších letech vyšší kapacitu. Někteří konkurenti tvrdí, že mají k dispozici “vysokokapacitní” Li-Ion články, například 3,0 Ah. Teoreticky je možné už dnes nabízet Li-Ion články s vyšší kapacitou, ale tyto články mají podstatně kratší životnost,“ vysvětlil Martin Řehák, produktový manažer divize profesionálního nářadí.
Na jedno nabití akumulátoru při rozměru šroubu 6 x 60 mm a při šroubování do měkkého dřeva lze akumulátorovým šroubovákem GSR 10,8 V-LI utáhnout 100 kusů šroubů. Vrtačka GSR 36 V-LI, která též pracuje jako šroubovák, dokáže za stejných podmínek utáhnout až 450 kusů.
Pokud stejnou situaci převedeme na dobu nepřetržitého vrtání, počítáme 3 sekundy na zašroubování jednoho šroubu a 5 sekund na přípravu mezi šrouby, GSR 10,8 V-LI dokáže pracovat 13 minut bez přerušení, GSR 36 V-LI celkem 60 minut. V praxi to znamená, že řemeslník může s akumulátorovým nářadím Bosch pracovat na jedno nabití průběžně po celou pracovní dobu.
Bosch Li-Ion akumulátor přitom není nutné úplně vybíjet, protože nemá paměťový efekt a nabíjení nevybitého akumulátoru mu nezkracuje životnost. Inteligentní nabíječka Bosch pro 36 V akumulátory se navíc stará o optimální nabití díky možnosti volby nabíjecího proudu podle aktuálního vybití a teploty připojeného akumulátoru.
Maximální možná kapacita Li-Ion akumulátoru není stárnutím ovlivněna. Pokud akumulátor není používán, samovybíjení je velmi nízké, menší než 4% měsíčně. Právě proto lze Li-Ion akumulátory, narozdíl od niklových, i po několika měsících bez nabíjení ihned použít k napájení ručního nářadí.
Li-Ion akumulátory Bosch jsou testovány ve shodě s normami jakosti Bosch a fungují stejně dobře jako dnes nabízené NiMH akumulátory Bosch. Životnost Li-Ion akumulátorů, stejně jako u všech ostatních typů, je ale negativně ovlivněna nesprávným skladováním a nešetrným používáním. „Proto doporučujeme v zájmu nejdelší životnosti akumulátoru přesně dodržovat pokyny uvedené v návodu k použití,“ doplnil Martin Řehák.
Li-Ion akumulátory Bosch mají proti standardním akumulátorům až 4 x delší životnost. Díky obvodu ECP (elektronická ochrana článků) nabízí až 4 x více cyklů nabití/vybití. Pro uživatele to znamená nižší náklady na jejich výměnu.
Pokud se při vybíjení zvýší teplota Li-Ion akumulátoru Bosch, ECP aktivně řídí výkon nástroje tak, aby se udržel v teplotním optimu. Při používání Li-Ion akumulátorů Bosch nehrozí přehřátí.
www.bosch.com

Kalendář akcí

<<  Červen 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Nejnovější akce

Žádné následující události

Odběr novinek

Newsletter T+Tnews

Zobrazit archiv T+T news