07 Prosinec 2005
Novou laserovou měřící metodu, určenou pro měření milimetrových vzdáleností s nepřesností do 10 piko metrů (biliontina metru), vyvinuli a demonstrovali vědci z Národního Institutu Standardů a Technologií (NIST). Je to jako byste chtěli měřit vzdálenost z New Yorku do Los Angeles s nepřesností do 1 milimetru. Nová metoda pravděpodobně nalezne uplatnění v nanotechnologii, v dálkovém snímání a průmyslových odvětvích jako je například výroba polovodičů.
Při měření vzdálenosti pomocí laseru se obvykle zaznamenává vlnová délka (vzdálenost mezi dvěma za sebou následujícími vrcholy vlny) laseru, při jeho odrazu mezi dvěma body. Vzhledem k tomu, že vlnová délka je velmi krátká (633 nano metrů u nejčastěji používaného červeného světla), je tato metoda měření velmi přesná.
Problémy, které v současnosti řeší nanotechnologie při výrobě zařízení, však vyžadují nepřesnost menší než 633 nm.
Přesnější metoda, popsaná ve vědeckém časopise Journal of the Optical Society of Amerika, nahrazuje původní měření vlnové délky měřením laserové frekvence. Laser je umístěn mezi dvě vysoce reflexní zrcadla a vytváří tak opticky podobu trubky. Délka této trubky může být měřena zvukovými vlnami známé frekvence přivedenými trubkou. Zvuk emitovaný trubkou je hlasitější, pokud je přiváděn v některé ze svých „přirozených“ frekvencí, známých jako harmonická frekvence. Pokud je jedna nebo více těchto frekvencí identifikována, může být stanovena délka trubky. Při zkouškách provedených vědci z NIST, bylo světlo přenášeno přes obě zrcadla jen když frekvence světla odpovídala harmonické frekvenci. Tato frekvence pak byla použita pro stanovení vzdálenosti mezi zrcadly.
Nová metoda měření prodlužuje původní měřené vzdálenosti v řádu 1 milimetru na rozsah 25 milimetrů, v krajních případech až na 50 mm, s dosahovanou přesností v řádu picometrů.
http://www.nist.gov/public_affairs/techbeat/tb2005_120105.htm#long