22 Červenec 2005
Novou stanici pro výzkum v Antarktidě postaví společnost Faber Maunsell and Hugh Broughton Architects, jejíž návrh byl vybrán jako náhrada za stávající základnu, kterou by měla během následujích 18 měsíců nahradit. Halley VI bude postavena na plovoucí ledové kře, proto její základnu tvoří obrovské lyže pro případ, že by bylo nutné ji přemístit na bezpečnější místo. Vědcům bude stanice sloužit v průběhu celého roku, tedy i při velmi nízkých teplotách (v rozmezí –5°C až do –40°C).
Stanice bude postavena na dvou podstavách ve tvaru lyží, z nich každá bude tvořena šesti navzájem propojenými díly. „Jednotlivé části budovy jsou umístěny na vysokých nohách a na lyžích, které vytváří dvě rovnoběžné podstavy,“ vysvětluje Hugh Broughton, architekt ze společnosti, která tento návrh vytvořila. „Pokud bude třeba stanici přemístit, spustí se budova na lyže a pomocí buldozeru bude odtažena na dané místo,“ dodává pan Broughton. Toto opatření má za úkol předejít možnému odplutí základny na širé moře spolu s plující krou.
Všechen materiál potřebný pro stavbu nové výzkumné stanice Halley VI bude na místo dopraven z Velké Británie (16 000 km) během dvou „letních“ měsíců.
Současná stanice Halley, pátá na tomto místě od roku 1956, zaznamenala ohromný úspěch. Také byla vyzvednula na podstavné nohy, aby ji stejně jako čtyři předešlé základny nezničil hromadící se sníh, který dosahuje výšky až 1,5 m.
Hallley VI poskytne útočiště vědcům i inženýrům, kteří zde budou pracovat za velmi nepříznivých přírodních podmínek, kdy teploty klesají až k -40°C, vítr dosahuje rychlosti 130 km/h nebo na Anterktidě zuří sněžná bouře, a kdy více než 50 dní je úplná tma.
Za těchto podmínek je Halley VI neocenitelným místem pro život. Nová stanice umožní dlouhodobý výzkum globálních změn podnebí na místě, kde byla objevena ozónová díra.
V centrální části základny budou místnosti pro odpočinek a relaxaci a ze stran je budou obklopovat moduly umožňující provádět nejrůznější výzkumné projekty. Velkou předností je flexibilita celé stanice. Není problém jednotlivé místnosti přizpůsobit různým potřebám a změnit jejich využití. „Je to vědecká stanice a nikdo dnes neví, jak bude výzkum vypadat za pár let a jak bude třeba přizpůsobit základnu, například laboratoře přeměnit v ložnice a naopak“ říká Hugh Broughton. Stanice bude pro zásobování energiemi využívat obnovitelné zdroje a moderní technologie pro nakládání s odpady.
Návrh společnosti Faber Maunsell and Hugh Broughton Architects odráží tvrdý boj v soutěži schvalované British Antarctic Survey (Bas) a Royal Institute of British Architects (RIBA). „Cílem architektonické soutěže byly především inovace a změny při stavbě nových výzkumných stanic,“ říká Chris Rapley, ředitel Bas.
„ Proces, který zahrnoval spolupráci mezi týmem designérů a techniků, byl podnětný a vzrušující pro všechny zúčastněné. Rád bych poblahopřál společnosti Faber Maunsell and Hugh Broughton Architects k velkému úspěchu, kterým výhra v této soutěži rozhodně je.
Práce na projektu nové výzkumné stanice Halley VI budou právě začínat a první fáze výstavby je plánována na leden 2007 a předání vědcům na prosinec 2008.