Google překladač: English Deutsch

Komerční velkokapacitní zahrádkářství v ruském městě Dmitrov bylo nedávno rozšířeno o další skleníky na pěstování růží, ve kterých byl instalován speciální kogenerační/hnojící systém GE Jenbacher. Ten zajišťuje vytápění a výrobu energie pro umělé osvětlení i hnojení odpadním oxidem uhličitým. Vysoce efektivní systém přináší jednak úsporu energie, ale umožňuje také vyšší produkci.

Podnik sáhl po technologii vyvinuté a dodávané společností General Electric hlavně proto, že dodávky z místní rozvodné sítě již nestačily k napájení systému umělého osvětlení, který je ve sklenících instalován.

Skleníková farma o celkové rozloze šesti hektarů byla postavena na klíč nizozemskou developerskou společností Dalsem Group, jež se specializuje na výstavbu skleníků. Velkokapacitní květinářství provozuje ruská společnost Tepeličnyj Podosinki, jež se zabývá pěstováním a prodejem růží. Závod se nachází v městě Dmitrov, 65 kilometrů severně od Moskvy.

Společnost General Electric do závodu dodala tři motory JMS 612 na zemní plyn. Tyto motory tvoří základ kogeneračního systému o celkovém výkonu 5,4 MW. Motory a osvětlovací systém zajistí dostatečně intenzivní umělé světlo, jež umožní vyšší a kvalitnější produkci růží.

Kogenerační systém je rovněž vybaven procesem, jenž recykluje výfukové plyny s velkým obsahem oxidu uhličitého a takto získaný CO2, tolik důležitý při fotosyntéze, je použit k hnojení, čímž se dále zvyšuje produkce květin.

Společnost General Electric tento proces vyvinula ve svém zemědělském výzkumném centru v Nizozemsku, které slouží jako mezinárodní centrála pro vývoj produktů a řešení určených pro zemědělství.

„Dnes, kdy ruská vláda přikračuje k reformě energetické soustavy, jsou tato řešení stále žádanější. Developerům totiž díky nim odpadá řada starostí s technickými a logistickými nároky projektů a zároveň tato řešení přispívají k vyšší lokální energetické spolehlivosti,“ říká ředitel společnosti GE Energy pro region střední a východní Evropy, Ruska a Společenství nezávislých států Rod Christie. „Jde o náš vůbec první projekt kombinované dodávky tepla a energie v Rusku a velice jasně ilustruje, jak lze technologii vyvíjenou společností GE využít ke konstrukci vysoce nákladově efektivních a ekologicky odpovědných řešení pro širokou škálu komerčních i průmyslových aplikací.“